Rafał Trzaskowski objeżdża 18 dzielnic w 18 godzin... własnym busikiem. Nie zabrał reporterki TVP

W poniedziałek kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski jeździ po całej Warszawie i pyta mieszkańców, co chcieliby zmienić w swojej dzielnicy.

O godzinie 13 kandydat na prezydenta był już na Pradze-Południe, do 23 chce odwiedzić wszystkie dzielnice. Zakończy "wycieczkę" spotkaniem z dziennikarzami na pl. Zawiszy. Przy galerii "Niewidzialna wystawa" prowadzącej przez osoby niedowidzące będzie rozmawiał na temat tego, jak organizacje pozarządowe współpracują z osobami niepełnosprawnymi w kwestii dostosowywania infrastruktury miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Trzaskowski po Warszawie podróżuje własnym busikiem, co zdążyła już skrytykować m.in. telewizja TVP Info.

Jak czytamy na Twitterze TVP Info, busik okazał się zbyt mały, aby mogła się w nim zmieścić reporterka telewizji.

Wycieczka turystyczna dla kandydata

Trzaskowski trasę rozpoczął od Ursynowa, potem pojechał na Wilanów, Mokotów, Wawer, do Wesołej, Rembertowa i Pragi-Południe. Przed nim jeszcze kilkanaście dzielnic. Trasa zakończy się planowo o 23 w dzielnicy Ochota, na pl. Zawiszy. 

Jak zauważają osoby biorące udział w "wycieczce" w wielu miejscach frekwencja nie była zbyt duża.

Inni szydzą z Trzaskowskiego, odwołując się do słów wypowiedzianych przez kandydata na prezydenta Warszawy podczas jednego ze spotkań z wyborcami. Miał powiedzieć: Bo ja nie znam dzielnic Warszawy. No, w Rembertowie miałem dziewczynę. Ale Wesoła, Ursus? Piszą, że Platforma Obywatelska postanowiła zorganizować mu wycieczkę turystyczną po stolicy, aby kandydat lepiej poznał Warszawę.

Po co maraton 18 dzielnic w 18 godzin

Jak poinformował nas Konrad Niklewicz, współpracujący z Rafałem Trzaskowskim, w każdej dzielnicy kandydat na prezydenta spędza do godziny. - Czasem jest to 15 minut, czasem godzina, jak w przypadku Pragi-Południe - wyjaśnia. Jaki jest cel maratonu? - Rafałowi Trzaskowskiemu zależy na tym, aby jak najlepiej poznać potrzeby mieszkańców miasta, zanim stworzy swój program wyborczy. Takie jest jego założenie - aby u podłoża programu leżały rzeczywiste potrzeby warszawiaków - mówi. 

W większości dzielnic Rafał Trzaskowski podejmuje tematykę sportu oraz edukacji - budowy żłobków, przedszkoli i szkół. Koncentruje się również na zagadnieniach związanych z miejscami w przestrzeni publicznej do spędzania czasu wolnego - placów zabaw, terenów zielonych, z grami miejskimi, jak szachy, bule, ping pong, plenerowe siłownie. 

- Sport będzie ważnym punktem programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Jego zdaniem to bardzo ważne, aby warszawiacy, zwłaszcza młodzież, mieli dostęp do infrastruktury sportowej, aby ośrodki sportu i rekreacji były odpowiednio wyposażone i dostępne przez cały rok. Podczas pobytu w Wawrze w OSiRZE, pojawił się pomysł, aby ośrodek przykryć balonem, tak aby można było korzystać z niego nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą - opowiada Niklewicz.

W Śródmieściu Trzaskowski spotka się z mieszkańcami pod klubem Polonii. Kandydat na prezydenta chce, aby klub przeszedł gruntowną modernizację, tak aby można tam było uprawiać nie tylko dwie dyscypliny, ale wiele. Oferta miałaby być kierowana przede wszystkim do młodzieży. Koncepcja zakłada również budowę hali sportowej na 2 tysiące miejsc. 

Problemy komunikacyjne

Trochę inny temat podjął Trzaskowski podczas pobytu na Saskiej Kępie, gdzie mieszkańcy zgłaszają problem parkingowy. - Strefa płatnego parkowanie nie obejmuje Saskiej Kępy. Mieszkańcy skarżą się, że mieszkańcy dalszych dzielnic lub podwarszawskich miejscowości parkują na Saskiej Kępie, a potem jadą komunikacją miejską do pracy w centrum. W ten sposób mieszkańcy Saskiej nie mają gdzie postawić swoje auta. Poddamy pod dyskusję, czy należałoby rozszerzyć strefę płatnego parkowania na Saskiej Kępie czy znaleźć jakieś inne rozwiązanie dla tego problemu - dodaje Niklewicz. 

Z kolei w Rembertowie Trzaskowski podjął temat przyspieszenia budowy tunelu w ciągu ulic Cyrulików i Marsa, która stanowi łącznik między dzielnicą a pozostałą częścią Warszawy. 

- W tej chwili główny wyjazd z dzielnicy przebiega przez tory kolejowe. Przejazd musi być często zamykany, czasem nawet co 4 minuty. Oczywiście powoduje to duże korki. Rafał Trzaskowski chce przyspieszyć budowę tunelu, aby udrożnić przejazd - wyjaśnia Niklewicz.

O efektywniejszą komunikację Rafał Trzaskowski będzie również walczył na Targówku, gdzie już wkrótce ma dojechać metro. - Metro to najefektywniejszy środek komunikacji, ale nie jedyny. Rafał Trzaskowski będzie rozmawiał na temat tego, co zrobić, żeby wykorzystać potencjał metra i innych środków komunikacji - mówi Niklewicz. 

Na Pradze-Południe Trzaskowskiemu zależy, aby przyspieszyć budowę obwodnicy śródmiejskiej. Dziennikarz Gazety Wyborczej zauważył jednak, że to, co blokowało inwestycję w poprzednich latach to urzędnicza obstrukcja.

Ponadto w Wilanowie Trzaskowski wytknął, że wojewoda Zdzisław Sipiera z PiS zablokował przebudowę łącznika między Wilanowem a Ursynowem

Więcej o: