Koledzy z podwórka wysadzali w powietrze bankomaty. Ukradli 300 tysięcy i usłyszeli 107 zarzutów

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko szajce włamującej się do bankomatów na Mazowszu i Podlasiu. W sumie zrabowali 300 tysięcy złotych, a najmłodszy złodziej ma 18 lat.

Śledztwo w tej sprawie policja wspólnie z prokuraturą prowadziły od października ubiegłego roku. Szajka czterech mężczyzn włamywała się do bankomatów na terenie całego Mazowsza (13 przypadków). Do jednego rabunku doszło również na Podlasiu.

Złodzieje mieli precyzyjne opracowany plan działania. W nocy kradli samochód osobowy. Następnie wyszukiwali wolnostojące bankomaty i podpinali pod nie wcześniej przygotowane specjalne liny i haki.

Po pierwszych włamaniach – nieudanych, stwierdzili, że muszą dokonać ulepszenia metody, bo mieli problem z otwarciem sejfu bankomatu. Zainstalowali hak, który może skutecznie wyrwać obudowę czy drzwi bankomatu.

Policyjny ostrzał

Po pierwszych włamaniach policja wytypowała bankomaty, które były pod stałą obserwacją.

Pod koniec października ubiegłego roku, w środku nocy, pod centrum handlowe Dekada w Grójcu podjechało Audi 80. Złodzieje przymocowali specjalne liny do bankomatu i ruszyli z impetem wyrywając bankomat. Ciągnąc za sobą maszynę, audi dojechało na pobliski parking, gdzie reszta grupy czekała w toyocie.

Na parkingu, złodzieje zaczęli przełamywać zabezpieczenia bankomatu. W tym czasie kilka policyjnych załóg otoczyło centrum handlowe. Podczas ucieczki złodzieje staranowali dwa policyjne radiowozy. Funkcjonariusze z kolei oddali blisko 30 strzałów w kierunku auta. Złodziejom udało się uciec.

Następnego dnia zatrzymano pierwszego z członków szajki. A w listopadzie i grudniu kolejne osoby.

Koledzy z podwórka

Zatrzymani usłyszeli łącznie 107 zarzutów. Najwięcej 27-letni Norbert W. Z kolei jego koledzy 28-letni Marcin F. i 18-letni Dominik F. usłyszeli odpowiednio 25 i 17 zarzutów. Cała trójka przebywa w areszcie.

Ostatni z zatrzymanych 43-letni Piotr S. Usłyszał 31 zarzutów. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze pięciu lat więzienia w zawieszeniu na 10 lat.

Norbert W. Piotr S. oraz Marcin F. – znali się od dziecka. Początkowo działali właśnie w takiej konfiguracji. W 2017 r. dołączył do nich Dominik F. Wszyscy to mieszkańcy powiatu płockiego.

Byłeś świadkiem niepokojącego zdarzenia? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Ostra bójka przy Mazowieckiej. Zadawał ciosy od tyłu i zerwał złoty łańcuch. Wszystko nagrała kamera

Więcej o: