W tym roku do podziału było ponad 64 miliony złotych. Mieszkańcy zgłosili 2 433 projekty, z czego do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 628 projektów.
Do realizacji przeszło 856 projektów na łączną kwotę 62 milionów złotych. Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany (83), najmniej w Wesołej (13).
Jak co roku, najwięcej głosów oddano na projekty dotyczące: małej architektury, zieleni, sportu, edukacji i kultury. Co ciekawe najmniejszą popularnością cieszyły się projekty antysmogowe.
Wszystkie zwycięskie projekty znajdziecie tutaj.
Głosowało blisko 90 tysięcy warszawiaków, najwięcej na Białołęce, najmniej na Targówku.
Przy okazji ogłoszenia wyników, Prezydent Warszawy podsumowała dotychczasowe pięć edycji budżetu. Jak wyliczyła, mieszkańcy zgłosili ponad 12 tys. projektów, z których realizowanych jest lub będzie ponad 3 tysiące, których budżet wyniesie ponad 260 mln zł.
- Te pięć edycji budżetu pokazało, że Warszawa jest swoim mieszkańcom bliska, że chcą oni współuczestniczyć w tworzeniu i zmienianiu miasta. I czują się za nie współodpowiedzialni – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
Z kolei koordynatorka budżetu, odniosła się do malejącej z roku na rok liczy oddawanych głosów.
- Zdajemy sobie sprawę, że ten partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Rozpoczęliśmy pracę nad kolejną edycją wsłuchując się w uwagi i postulaty mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych czy ewaluacji – mówi Justyna Piwko, koordynatorka budżetu partycypacyjnego.