Budżet partycypacyjny Warszawa 2019. Znamy zwycięskie projekty [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Budżet partycypacyjny. W czwartek ratusz ogłosił listę projektów, które mieszkańcy wybrali w głosowaniu tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

W tym roku do podziału było ponad 64 miliony złotych. Mieszkańcy zgłosili 2 433 projekty, z czego do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 628 projektów.

Do realizacji przeszło 856 projektów na łączną kwotę 62 milionów złotych. Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany (83), najmniej w Wesołej (13).

Jak co roku, najwięcej głosów oddano na projekty dotyczące: małej architektury, zieleni, sportu, edukacji i kultury. Co ciekawe najmniejszą popularnością cieszyły się projekty antysmogowe.

Wszystkie zwycięskie projekty znajdziecie tutaj.

Głosowało blisko 90 tysięcy warszawiaków, najwięcej na Białołęce, najmniej na Targówku.

Zmiany w budżecie partycypacyjnym

Przy okazji ogłoszenia wyników, Prezydent Warszawy podsumowała dotychczasowe pięć edycji budżetu. Jak wyliczyła, mieszkańcy zgłosili ponad 12  tys. projektów, z których realizowanych jest lub będzie ponad 3 tysiące, których budżet wyniesie ponad 260 mln zł.

- Te pięć edycji budżetu pokazało, że Warszawa jest swoim mieszkańcom bliska, że chcą oni współuczestniczyć w tworzeniu i zmienianiu miasta. I czują się za nie współodpowiedzialni – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Z kolei koordynatorka budżetu, odniosła się do malejącej z roku na rok liczy oddawanych głosów.

- Zdajemy sobie sprawę, że ten partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Rozpoczęliśmy pracę nad kolejną edycją wsłuchując się w uwagi i postulaty mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych czy ewaluacji – mówi Justyna Piwko, koordynatorka budżetu partycypacyjnego.

Panorama Warszawy za kilka lat na animowanej grafice! Warszawski Manhattan robi wrażenie

Więcej o: