W Piasecznie już sprawdzili. Wszystkie pytony są w domach. A w Warszawie? Będą telefony

Pyton tygrysi nadal "na celowniku" służb. Urzędnicy włączyli się do poszukiwań gada. Wiadomo już, że w Warszawie jest blisko 100 pytonów, w Piasecznie działa 8 hodowców. Część hodowli już sprawdzono.

Pyton tygrysi wciąż jest na wolności, poszukiwania w okolicy Konstancina trwają od niedzieli. W czwartek ekipa poszukiwawcza zdecydowała się na użycie drona. Możliwe jest również wykorzystanie w poszukiwaniach kamery termowizyjnej. 

Pyton tygrysi Konstancin. Osiem sprawdzonych hodowli

Jak poinformowała nas piaseczyńska policja, powiat piaseczyński już sprawdził, czy któryś z zarejestrowanych pytonów zginął jego właścicielowi. - Sprawdziliśmy wszystkie zarejestrowane hodowle na terenie powiatu piaseczyńskiego. Łącznie było ich osiem. W żadnej nie brakuje pytona tygrysiego - poinformował nas Jarosław Sawicki z piaseczyńskiej policji.

Osiem w Piasecznie. A w Warszawie? Jak mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza, na terenie stolicy zarejestrowanych jest prawie 100 pytonów tygrysich - dokładnie 95.

- Urząd na prośbę Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie przesłał mu listę wszystkich zarejestrowanych pytonów tygrysich na terenie naszego miasta. Domyślam się, że pracownicy PIWW będą się kontaktować z właścicielami zwierząt, bo to lista teleadresowa - wyjaśnia rzecznik.

Skontaktowaliśmy się z PIWW, żeby dowiedzieć się, czy weterynarze już skontaktowali się z właścicielami pytonów. - Powiatowy lekarz wystąpił o listę do miasta, zostanie ona przekazana do wojewódzkiego inspektora weterynarii, a trafi docelowo do centrum zarządzania kryzysowego. To była inicjatywa centrum, żeby taką listę przesłano - wyjaśnia Anna Hoffman z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Jak dodaje, PIWW listy od miasta jeszcze nie otrzymał.

Pyton tygrysi Warszawa. Niezarejestrowane osobniki

Sprawdzenie zarejestrowanych węży może jednak nie przynieść zamierzonego skutku. W rozmowie z Metrowarszawa.pl Olga Pofelska z sekcji herpetarium warszawskiego zoo podkreśla, że większość osób, które nie mają w zamiarze zakładania hodowli czy sprzedawania węży, nie rejestruje ich (mimo że jest to ich obowiązek, ale nierejestrowanie zwierzęcia podlega karze grzywny). - Nikt jednak tego nie kontroluje, więc wiele osób tego po prostu tego nie robi - dodaje Pofelska.

Agnieszka Czujkowska z Centrum CITES, gdzie trafiają egzotyczne zwierzęta z interwencji straży miejskiej i policji, jest przekonana, że w Polsce w prywatnych domach może być trzymanych drugie tyle węży, co widnieje w oficjalnym rejestrze. I z takiego domu może również pochodzić pyton tygrysi z Konstancina.

Poszukiwania pytona tygrysiego

Pyton tygrysi jest poszukiwany od niedzieli. Akcję prowadzi Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska. W sobotę otrzymała zgłoszenie od wędkarza o znalezionej przez niego wylince węża w okolicy miejscowości Gassy w gm. Konstancin-Jeziorna. Minęło kilka dni, ale gada wciąż nie odnaleziono.

Co sądzisz o trzymaniu zwierząt egzotycznych w domach? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (48)
W Piasecznie już sprawdzili. Wszystkie pytony są w domach. A w Warszawie? Będą telefony
Zaloguj się
 • piotrm74

  Oceniono 31 razy 23

  - Halo, jest pyton w domu?
  - Jasne, że jest.
  - Mogę z nim porozmawiać?
  - Oczywiście już go wołam.
  - Dzień dobry, pan pyton?
  - ssssssssss..
  -Miłego dnia.
  - sssssssssss...

  Tak to ma wyglądać?

 • lblblblb

  Oceniono 11 razy 11

  DZzzzzyń.
  - Halo?
  - Dzień dobry, tu policja. Czy ma pan nadal tego pytona?
  - Ależ oczywiście, że tak.
  - No to dziękujemy. ( stukot odkładanej słuchawki ).

 • rumpa

  Oceniono 12 razy 10

  Wszystkim żal pytona, mnie bardziej tych króliczków, którymi go karmią. Miałam króliczki, te maleństwa boją się wszystkiego, a wrażliwcy na tle pytona fundują im koszmarną śmierć, bez możliwości ucieczki.

 • zz1026

  Oceniono 12 razy 8

  "Sprawdziliśmy wszystkie zarejestrowane hodowle na terenie powiatu piaseczyńskiego. Łącznie było ich osiem. W żadnej nie brakuje pytona tygrysiego|

  a jak wyglada sytuacja w hodowlach nie zarejestrowanych?
  tego juz nie wiecie

 • monikaaleksandra

  Oceniono 7 razy 7

  Pyton! Ktoś do ciebie!

 • pawlan

  Oceniono 8 razy 6

  Szczególnie podoba mi się pomysł z kamerą termowizyjną , wszak każdy wie że zwierzę zmiennocieplne czyli posiadające temperaturę ciała niższą niż tło na którym przebywa będzie się wręcz świecić w termowizji... Czy naprawdę nikt już w tym kraju nie potrafi logicznie myśleć?

 • valentin1943

  Oceniono 8 razy 6

  Czy to już apogeum Dobrej Zmiany? Na wysypiskach palą się śmieci z całego świata, nawet z Nigerii, plaże usłane martwymi fokami i brudami niewiadomego pochodzenia, nad rzekami zrzucają skóry pytony tygrysie i na goło ukrywają się w krzakach.

 • ja5569

  Oceniono 11 razy 5

  Po co komu w domu pyton, to bym naprawde chcial wiedziec. Chyba jakis fetyszyzm, bo coz by to innego moglo byc?

 • odowk

  Oceniono 7 razy 5

  Wyprowadzać tylko na smyczy. I sprzątać kupy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX