5-metrowy pyton tygrysi wciąż na wolności. Jak się zachować, gdy zobaczymy węża? Wyjaśniamy

Konstancin-Jeziorna. Pyton tygrysi wciąż jest na wolności. Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Poland prowadzi poszukiwania. Zwierzę może być agresywne i wygłodniałe. Wyjaśniamy, jak się zachować, jeśli na naszej drodze spotkamy węża.

Wczoraj do północy funkcjonariusze Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska szukali ponad 5-metrowego pytona, którego wylinkę znaleziono na wysokości miejscowości Gassy i Cieciszew w gminie Konstancin-Jeziorna. Dziś do poszukiwań dołączyły policja i Powiatowe Centrum Kryzysowe. 

Na razie węża nie odnaleziono. Organizacja Animal Rescue Polska apelowała o ostrożność i unikanie terenów nad Wisłą za Wilanowem. Wąż może być bowiem wygłodniały i niebezpieczny.

Pyton tygrysi - jak go rozpoznać?

Dorosły pyton tygrysi ma silne i masywne ciało o obwodzie większym niż udo dorosłego mężczyzny. Prawdopodobnie jest to pyton ciemnoskóry, ma duże plamy oddzielone od siebie cienkimi, jasnożółtymi pręgami. Plamy są jaśniejsze w części centralnej, ciemniejsze zaś przy krawędziach.

Jak się zachować, gdy natkniemy się na pytona?

Jak informuje funkcjonariusz SOIRZ, Dawid Fabjański, należy przede wszystkim zachować spokój i powoli się oddalić. Pyton może zaatakować każdego, to drapieżnik. Dorosłego człowieka ewentualnie ugryzie. Jak mówi lekarz weterynarii, Gabor Kamiński, taki wąż może jednak porządnie rozerwać tkankę. W większości przypadków pyton niesprowokowany nie zaatakuje. - Raczej unika kontaktu z ludźmi. Dlatego tak trudno go znaleźć - mówi Kamiński.

Pyton tygrysi: Czego pod żadnym pozorem nie robić, gdy go spotkamy?

Jak mówi Fabjański, nie można niczym w niego rzucać, nie można go płoszyć ani straszyć. Jeśli przebywamy z dziećmi, natychmiast się oddalić. 

Z kim się skontaktować, jeśli zobaczymy pytona? 

Należy się skontaktować z policją, która przekaże sprawę do odpowiednich organów (numer alarmowy 112). Można zgłosić sprawę bezpośrednio do Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Poland: 792 122 222. Można również zadzwonić do Powiatowego Centrum Kryzysowego: 22 7370763.

Co sądzisz o hodowli zwierząt egzotycznych? Podziel się swoją opinią: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Ostra bójka przy Mazowieckiej. Zadawał ciosy od tyłu i zerwał złoty łańcuch. Wszystko nagrała kamera

Więcej o: