ZTM Warszawa. Konstancin-Jeziorna i Izabelin zapłacą mniej za bilety. Skorzystają też warszawiacy

Już niedługo września Izabelin oraz Konstancin-Jeziorna znajdą się w pierwszej strefie biletowej - informuje ZTM Warszawa. To oznacza korzyści też dla mieszkańców Warszawy.

Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę powiększającą pierwszą strefę biletową o gminy Izabelin i Konstancin-Jeziorna. Dzięki temu od września mieszkańcy zapłacą mniej za bilety, co może zachęcić wiele osób do korzystania z usług transportu publicznego. 

Konstancin-Jeziorna i Izabelin pojadą taniej. Skorzystają też warszawiacy

- Pierwsza strefa biletowa to znaczne oszczędności dla pasażerów. Od 1 września mieszkańcy gmin Izabelin i Konstancin-Jeziorna za bilet 30-dniowy normalny zapłacą zaledwie 110 złotych, a dzięki temu w ich portfelach zostanie 840 złotych rocznie – wylicza Renata Kaznowska, zastępca prezydent Warszawy.

Jak podkreśla Zarząd Transportu Miejskiego, skorzystają też warszawiacy, bo obie gminy to popularne miejsca weekendowego wypoczynku. Izabelin leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej, a Konstancin-Jeziorna znany jest z uzdrowiska i tężni.

ZTM przypomina, że podwarszawskie Marki znajdują się w pierwszej strefie biletowej od 2016 roku, zaś Łomianki od 2018 r. Rozszerzenie pierwszej strefy biletowej dla samorządu oznacza większe koszty - gminy będą musiały więcej dołożyć do komunikacji miejskiej

Pierwsza i druga strefa biletowa - ceny biletów

Taryfa biletowa w Warszawie i okolicach jest dość skomplikowana. Bilet 30-dniowy imienny normalny w pierwszej strefie kosztuje 110 zł, zaś ulgowy 55 zł. Bilet 90-dniowy imienny to koszt 280 zł, a ulgowy: 140 zł. Nieco taniej jest dla osób z tzw. Kartą Warszawiaka, czyli tych, którzy zgłosili, że płacą podatki w stolicy. 

Bilety dla osób, które wyjeżdżają komunikacją ZTM poza pierwszą strefę kosztują odpowiednio 180 zł i 90 zł. Na bilet 90-dniowy imienny na obie strefy trzeba wydać bez żadnej zniżki 460 zł (ulgowy kosztuje 230 zł). 

Tańszy bilet - za ile?

Inne ceny obowiązują mieszkańców podwarszawskich gmin, które nie należą do pierwszej strefy, ale biorą udział w programie "Warszawa+". Mieszkaniec takiej gminy zapłaci za bilet normalny 30-dniowy 166 zł, a za ulgowy 83 zł. W ramach "Warszawa+" bilet 90-dniowy kosztuje 406 zł (203 zł).

Mieszkańcy gmin, które należą do programu "Warszawa+", mogą też kupić tańsze bilety tylko na drugą strefę. 30-dniowy kosztuje 98 zł (ulgowy 49 zł), a 90-dniowy – 250 zł (ulgowy 125 zł). Dla porównania – bilety na drugą strefę bez zniżki kosztują odpowiednio 112 zł (56 zł) i 282 zł (141 zł). 

Dokładną taryfę znajdziesz na stronie ZTM Warszawa. Na tańsze bilety mogą liczyć także seniorzy i rodziny z trójką dzieci.

Czy bilety za komunikację miejską są w odpowiedniej cenie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Warszawiacy wpadają pod tramwaje z powodu smartfonów. Są jak zombie

Więcej o: