Niemcy wychwalają Warszawę. "To najbardziej tętniące życiem miasto w Europie"

"Warszawa jest dziś jak Berlin dziesięć lat temu" - pisze o stolicy Polski niemiecki serwis Sueddeutsche.de. Jak dodaje, tu spotyka się cały świat.

W niemiecki serwisie Sueddeutsche.de pojawił się artykuł o Warszawie. Główną tezą tekstu jest kosmopolityczny charakter stolicy Polski, do której przyjeżdżają ludzie kreatywni, cyfrowi nomadzi i weekendowi hedoniści. 

Warszawa - najbardziej tętniące życiem miasto

Zdaniem serwisu cały świat bawi się nad Wisłą w Warszawie - spotykają się ludzie z całego globu: Amerykanie, Hiszpanie, Chińczycy, Szwedzi, czy Niemcy i razem z mieszkańcami stolicy imprezują w nadwiślańskich knajpach, które codziennie oferują inne atrakcje.

Serwis wymienia klub Pomost 511, gdzie odbywają się zarówno imprezy z gwiazdami, ale i potańcówki, występy teatrów improwizowanych. "Goście zza granicy mają wrażenie, że to tutaj właśnie gra muzyka oraz, że Warszawa jest po prostu najbardziej tętniącym życiem miastem w Europie" - czytamy w artykule. Autor porównuje Warszawę do Berlina sprzed dziesięciu lat.

W Warszawie wiele się zmieniło

Serwis zauważa, że w stolicy - rozwijającej się metropolii - bardzo wiele się zmieniło. Kiedyś była ona popularnym celem podróży, ale przede wszystkim dla turystów z Europy Wschodniej, przez tych z Zachodu odwiedzana tylko okazjonalnie. 

Autor tekstu cofa się do lat 80., kiedy to wszyscy otrzymali od turystów odwiedzających Warszawę taką samą pocztówkę - ukazującą odbudowane Stare Miasto. "Rekonstrukcja całkowicie zniszczonej Starówki była niezwykłym osiągnięciem Warszawy, pod względem architektonicznym, psychologicznym i gospodarczym. To ogromny sukces mieszkańców" - pisze autor.

To, co jeszcze pojawiało się na pocztówkach to oczywiście Pałac Kultury. Autor pisze o nim "gigant o wysokości 237 metrów". Jak zauważa, coś się jednak zmieniło we współczesnym krajobrazie miasta - kiedyś Pałac Kultury stał samotnie na placu, dziś jest otoczony spektakularnymi drapaczami chmur. 

Gdzie historia spotyka się z nowoczesnością

Autor zauważa, że letnia wizyta w Warszawie to podróż między tym, co stare, a tym, co nowe. Swój urok mają pocztówki z postaciami Marie Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina czy robotnicza Praga. Symbolem "patrzenia w przyszłość" jest dla autora Stadion Narodowy ze swoim mobilnym dachem, który stanowi dziś drugi, po Pałacu Kultury, punkt orientacyjny w mieście.  

Odwiedzasz inne stolice europejskie? Jak Warszawa wypada na ich tle? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl 

Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

Więcej o:
Komentarze (109)
Niemcy wychwalają Warszawę. "To najbardziej tętniące życiem miasto w Europie"
Zaloguj się
 • kresedebarg

  Oceniono 38 razy 30

  gdyby nie Niemcy Warszawa dopiero by tętniła ....

 • olafzkensington

  Oceniono 50 razy 30

  Jasne. Gdzie tam Barcelonie czy Rzmowi do Warszawy :)
  Dobrze, ze przykleilem proteze klejem Corega bo ineczej szczeka by mi opadla...

 • van_norden

  Oceniono 54 razy 16

  Na zdjęciach główna atrakcja Warszawy: siedzenie na betonie i gapienie się na wodę

 • czechy11

  Oceniono 48 razy 14

  Na szczęście miastem rządziła Hanna Gronkiewucz Waltz to miasto mogło się rozwinąć. Każdy pamięta uwiad kiedy rządził miastem niejaki Kacxynski i PiS banda. Wtedy to miasto było jak zacofana dziura.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 29 razy 11

  Ale malkontenctwa na tym forum. Zamiast cieszyć się, że inni doceniają Warszawę czy jakiekolwiek inne miasto w Polsce, to Ci narzekają. Ja się cieszyłem, że miasto Gdańsk, w którym się urodziłem i gdzie mieszkam było na okładce gazety Wizzaira i dzięki temu jeszcze więcej ludzi się o nim dowiedziało. Módlmy się, by PiS nie rządził w samorządach, bo oni wszystko zepsują.

 • krytek-7

  Oceniono 61 razy 9

  Jak dostana po ryju od patriotow wykletych za gadanie po szwabsku,to zmienia zdanie.

 • zkat

  Oceniono 21 razy 7

  Akurat oni powinni płacić 500 ojro od łba za wjazd do miasta które starli w pył.

 • wmr2000

  Oceniono 37 razy 7

  Widać autorowi polski sznaps zaszumiał w głowie.

 • facio60

  Oceniono 84 razy 6

  To niemożliwe. Na ulicach Warszawy panuje antysemityzm i rasizm. Jeździmy furmankami, brak porządnych dróg. Okradliśmy Żydów kiedyś tu mieszkających. Brak knajp i nie ma nic do zwiedzania. Za odezwanie się po niemiecku, dostaje się po pysku. Brak demokracji powoduje, że można oglądać tylko TVP i słuchać Radia Maryji, a w sądach nie ma sędziów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX