Chcą referendum w sprawie Lotniska Chopina. W niedzielę będą zbierać podpisy

Przedstawiciele komitetu referendalnego ws. likwidacji Lotniska Chopina złożyli do prezydenta Warszawy zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum lokalnego. W niedzielę na Nowym Świecie odbędzie się inauguracja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.

Zawiadomienie zostało złożone w piątek 6 lipca po południu. Jak informuje Instytut Rozwoju Warszawy, którego prezesem jest Jacek Wojciechowicz - były wiceprezydent stolicy i kandydat na prezydenta Warszawy - urząd miasta będzie musiał teraz poinformować organizatorów, ile podpisów pod wnioskiem o referendum jest niezbędne, aby mogło się ono odbyć. Na zebranie wymaganej liczby podpisów komitet referendalny będzie miał 60 dni.

Bliskość lotniska jest kwestią kluczową

- Składamy ten wniosek, ponieważ Rada Warszawy nie chce zająć stanowiska w sprawie lotniska - tłumaczy pełnomocnik komitetu i prezes Instytutu Rozwoju Warszawy Jacek Wojciechowicz.

- Likwidacja takiego lotniska to strzał w stopę - dodaje Witold Fizyta, członek komitetu referendalnego i członek zarządu Stowarzyszenia Nowy Świat. - W oparciu o analizy Polskiej Izby Turystycznej wiemy, że byłby to duży uszczerbek dla liczby turystów odwiedzających Warszawę. W naszym mieście mamy wiele restauracji, które żyją głównie z obsługi turystów. Dla nich strata 30 proc. turystów to wyrok - bez nich sobie nie poradzą. Podobne problemy mogą dotknąć inne branże - hotelarską, taksówkarską itp.

Jacek Wojciechowicz podkreśla, że gdy był wiceprezydentem Warszawy, rozmawiał z wieloma inwestorami. – Bardzo często podkreślali oni, że bliskość lotniska jest dla nich kwestią kluczową. Likwidacja Lotniska Chopina znacznie zmniejszyłaby atrakcyjność Warszawy jako miejsca do prowadzenia biznesu - mówi.

Zbieranie podpisów na Nowym Świecie

W niedzielę 8 lipca w godz. 12-18 na ul. Nowy Świat odbędzie się impreza pt. „ „Niedziela na Nowym Świecie z Okęciem” czyli inauguracja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. – W pięciu ogródkach restauracyjnych zostaną ustawione stoiska referendalne – zapowiada Witold Fizyta. – Będziemy informować gości restauracji i przechodniów o planach likwidacji Okęcia i problemach z nich wynikających, a także prosić ich o złożenie podpisu pod wnioskiem o referendum.

Stoiska referendalne znajdą się w lokalach: Cava, Pizza Italiana, Dawne Smaki, Blikle i La Cantina. Od poniedziałku zbiórka podpisów ruszy na szerszą skalę.

Lotnisko Chopina do likwidacji?

Rząd ma zamiar wybudować ogromny Centralny Port Komunikacyjny pod Warszawą - w gminie Baranów. Pojawiły się propozycje, aby całkowicie przenieść tam ruch cywilny. Rząd wciąż zmienia zdanie na temat tego, czy Lotnisko Chopina powinno pozostać. Jeszcze kilka miesięcy temu los oby lotnisk - Chopina i tego w Modlinie był przesądzony.

Na początku czerwca jednak pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - Mikołaj Wild, powiedział, że Lotnisko Chopina nie zostanie zamknięte, a likwidacja lotniska w Modlinie nie jest w interesie mieszkańców Mazowsza.

Co sądzisz o likwidacji Lotniska Chopina? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Mieszkańcy Baranowa nie chcą lotniska PiS-u. Mają kilka powodów. "Musi się cały kraj dowiedzieć"

Więcej o: