- Stworzenie koncepcji Pola Mokotowskiego było wyzwaniem. Był to wybitnie trudny konkurs. Pole Mokotowskie to duża przestrzeń, gdzie spotykają się ze sobą zwierzęta, różne grupy ludzi - rodzice z dziećmi, rowerzyści, właściciele psów. Stykają się ze sobą różne światy - świat przyrody i świat człowieka. Musieliśmy zastanowić się, jak to zrobić, żeby te światy ze sobą umiejętnie połączyć - wyjaśnia Krzysztof Herman, współpracownik pracowni WXCA, architekt krajobrazu.
Jak podkreśla Herman, zwycięski projekt jest projektem koncepcyjnym. Dopiero na etapie tworzenia dokumentacji projektowej architekci będą precyzować poszczególne elementy, jakie docelowo miałyby się pojawić na Polu Mokotowskim.
To, co zakłada obecna koncepcja, to powstanie dwóch pawilonów - pawilonu powietrza, który miałby stanąć przy rondzie Jazdy Polskiej, niedaleko stacji metra Politechnika oraz pawilonu wody. Ten miałby zostać umieszczony przy stawie na Polu Mokotowskim.
- Pawilon wody znajdzie się na wyspie. Będzie tam wodospad, który będzie spadał z dachu. W pawilonie powietrza pojawią się z kolei elementy edukacyjne w kwestii zanieczyszczenia powietrza - swoiste podświetlane balony - opowiada Herman.
Organizatorem konkursu jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Na konkurs zgłoszono tylko 9 prac. Zdaniem organizatorów, niezależnie od małej liczby zgłoszeń, konkurs odpowiedział na oczekiwania społeczne i organizatora.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia konkursu jury pisało, że praca pracowni WXCA w najpełniejszy sposób realizuje i twórczo rozwija wytyczne konkursu.
"Przestrzeń parku jest projektowana z kulturą i wrażliwością, a wprowadzenie różnorodnych funkcji stwarza szansę na właściwe spełnienie oczekiwań społecznych" - czytamy. Jury zaznacza, że w pracy wprowadzono konsekwentnie rozwiązania proekologiczne, które dają szansę na zachowanie bioróżnorodności.
"We właściwy sposób rozwiązano system wodny. W szerokim stopniu został wprowadzony aspekt edukacyjny. Proponowane rozwiązania architektoniczne mają indywidualny charakter parkowy i ze względu na swoją atrakcyjność mogą stać się
wyróżnikiem przestrzeni parku. Na szczególną uwagę zasługuje pawilon wodny. Układ
komunikacji pieszej w czytelny sposób wiąże wschodnią i zachodnią stronę parku oraz teren klubu Skra" - uzasadnia jury.
WXCA otrzyma nagrodę w wysokości 70 tys. zł. oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej. - Teraz czekamy na ruch miasta - wyjaśnia Herman. Wiceprezydent Michał Olszewski jeszcze nie podaje terminu realizacji projektu. - Wszystko zależy od tego, jak potoczą się negocjacje z pracownią - mówi Herman.
Co sądzisz o takim pomyśle? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl