W stolicy powstanie nowe centrum filmowe. Patronem wybitny reżyser

Warszawscy radni podjęli uchwałę o utworzeniu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Niebawem ruszą poszukiwania dyrektora placówki.

Według zapowiedzi centrum ma promować kulturę filmową, szczególnie kino artystyczne. Nie zabraknie również prezentowania klasycznych dzieł polskiego i światowego kina.

Jak zapowiada ratusz, miejsce w centrum znajdą również twórcy nowych kierunków rozwoju kinematografii. Nowa instytucja kultury nie będzie zajmowała się produkcją filmową.

"Jestem niezmiernie wzruszona"

Na swojego patrona centrum wybrało Andrzeja Wajdę. To najwybitniejszy polski reżyser filmowy, współtwórca Szkoły Polskiej, autor przełomowych arcydzieł polskiej sztuki filmowej, nauczyciel i mentor wielu pokoleń polskich filmowców oraz honorowy obywatel Warszawy.

- Jestem niezmiernie wzruszona i przejęta tym, że w moim rodzinnym mieście powstanie centrum filmowe i edukacyjne imienia mojego męża. Bardzo dziękuję z całego serca – powiedziała po ogłoszeniu decyzji warszawskich radnych, Krystyna Anna Zachwatowicz-Wajda.

Centrum oficjalnie ma być powołane 1 września tego roku. Tego samego miesiąca ma być powołany dyrektor, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie centrum do otwarcia. Na razie jeszcze nie jest znana lokalizacja.

Dzieje się coś ważnego? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Zeszliśmy 3 metry pod Stare Miasto. Zobacz film!

Więcej o: