Ciche godziny w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dla zwiedzających z "nadwrażliwościami"

W pawilonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą wprowadzono udogodnienia przy zwiedzaniu dla osób z autyzmem.

Muzeum nad Wisłą z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większą popularnością. Ciekawe wystawy i dogodna lokalizacja (bulwary, stacja metra CNK) przyciągają wielu zwiedzających.

Nie wszyscy jednak mogą tam wejść. Dlaczego? Panująca w środku wrzawa jest nie do zniesienia dla osób cierpiących na autyzm. Sprawy nie ułatwia specyfika wystaw. Jest dużo elementów świetlnych i dźwiękowych. Dla nich każdy taki hałaśliwy bodziec to katorga.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej stara się być otwarte na każdego. Stąd decyzja o sukcesywnym wprowadzaniu udogodnień dla osób z różnymi nadwrażliwościami i niepełnosprawnościami.

Dla nich to katorga

Najnowszym pomysłem są ciche godziny. W każdy wtorek od godziny 15 do 17 do muzeum nie są wpuszczane zorganizowane grupy. - Wszystkie elementy wystawy emitujące głośne dźwięki czy intensywne światło są wyłączone, dzięki czemu osoby z nadwrażliwościami sensorycznymi mogą komfortowo zwiedzić wystawę - czytamy na stronie muzeum. Poszczególne części sali wystawowej są przyciemnione. Panuje cisza.

Co ciekawe w zwiedzaniu mogą wziąć udział nie tylko osoby z autyzmem. To również oferta dla osób, które po prostu w ciszy chcą zwiedzić muzeum.

Aktualnie w pawilonie prezentowane są prace konkursowe finalistów 17. edycji "Artystycznej podróży po hestii". Poglądy, doświadczenia i postawy współczesnej młodej generacji to główny kontekst finałowej prezentacji.

Dźwięk wprost do aparatów słuchowych

To nie jedyne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami. W salach zamontowane są pętle indukcyjne, które wysyłają dźwięk wprost do aparatów słuchowych. Dodatkowo można zamówić oprowadzanie z audiodeskrypcją.

Ponadto działa również strona www.czytanieobrazow.pl, gdzie udostępnionych jest prawie 150 obiektów z 18 muzeów i galerii. Dzieła sztuki uzupełniają: audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty łatwe do czytania, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Która dzielnica jest najbardziej rozśpiewana? Warszawiacy pokochali chóry

Więcej o: