Ciche godziny w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dla zwiedzających z "nadwrażliwościami"
Muzeum nad Wisłą z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większą popularnością. Ciekawe wystawy i dogodna lokalizacja (bulwary, stacja metra CNK) przyciągają wielu zwiedzających.
Nie wszyscy jednak mogą tam wejść. Dlaczego? Panująca w środku wrzawa jest nie do zniesienia dla osób cierpiących na autyzm. Sprawy nie ułatwia specyfika wystaw. Jest dużo elementów świetlnych i dźwiękowych. Dla nich każdy taki hałaśliwy bodziec to katorga.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej stara się być otwarte na każdego. Stąd decyzja o sukcesywnym wprowadzaniu udogodnień dla osób z różnymi nadwrażliwościami i niepełnosprawnościami.
Dla nich to katorga
Najnowszym pomysłem są ciche godziny. W każdy wtorek od godziny 15 do 17 do muzeum nie są wpuszczane zorganizowane grupy. - Wszystkie elementy wystawy emitujące głośne dźwięki czy intensywne światło są wyłączone, dzięki czemu osoby z nadwrażliwościami sensorycznymi mogą komfortowo zwiedzić wystawę - czytamy na stronie muzeum. Poszczególne części sali wystawowej są przyciemnione. Panuje cisza.
Co ciekawe w zwiedzaniu mogą wziąć udział nie tylko osoby z autyzmem. To również oferta dla osób, które po prostu w ciszy chcą zwiedzić muzeum.
Aktualnie w pawilonie prezentowane są prace konkursowe finalistów 17. edycji "Artystycznej podróży po hestii". Poglądy, doświadczenia i postawy współczesnej młodej generacji to główny kontekst finałowej prezentacji.
Dźwięk wprost do aparatów słuchowych
To nie jedyne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami. W salach zamontowane są pętle indukcyjne, które wysyłają dźwięk wprost do aparatów słuchowych. Dodatkowo można zamówić oprowadzanie z audiodeskrypcją.
Ponadto działa również strona www.czytanieobrazow.pl, gdzie udostępnionych jest prawie 150 obiektów z 18 muzeów i galerii. Dzieła sztuki uzupełniają: audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty łatwe do czytania, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł.
Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.
-
Śmiertelne potrącenie na Grójeckiej. Policja poszukuje świadków i prosi o przesyłanie nagrań
-
Tłumy "surferów trzeciej fali" w Basenie Piwnym w Warszawie. "Kandydaci do nagrody Darwina" [WIDEO]
-
Warszawa. Tajemnicze białe kapsułki porozrzucane na trawnikach. Jest śledztwo. "Kto za tym stoi?"
-
"Na Mazowszu nie ma miejsc w szpitalach, nigdzie" - alarmują ratownicy. Wojewoda: "Miejsca są"
-
Dyspozytor nie miał gdzie skierować karetki z zakażonym pacjentem. "To nie żart. Wszędzie kicha"
- Warszawa. Wirus ptasiej grypy wykryty na terenie zoo. Zostały wdrożone specjalne procedury
- Warszawa. 15-latka kilka razy dźgnęła matkę nożem. Teraz jest w schronisku dla nieletnich
- Warszawa. Zniknęła tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. "Dowiedzieliśmy się z mediów"
- Szpitale Wolski i Czerniakowski bliskie zapełnienia, w Bielańskim "full". Brakuje ponad 120 lekarzy
- Dzień Żołnierzy Wyklętych. Zmiany w organizacji ruchu z powodu przemarszy