Urzędnik zapytał kierowców, dlaczego rozjeżdżają trawniki. "Parkuję tak, jak inni dookoła"

Miasto szuka rozwiązań, żeby ograniczyć liczbę aut parkujących na trawnikach. Rozeznanie w terenie jest zawsze w cenie, dlatego jeden z urzędników porozmawiał o tym osobiście z kierowcami. Reakcje, które nagrano, były zaskakujące.

W dość nietypowy sposób Zarząd Zieleni Warszawy postanowił wypromować spotkania z mieszkańcami w sprawie aut rozjeżdżających trawniki.

- Jesteśmy z kamerą wśród zwierząt. To bardzo specyficzne zwierzęta. Duże i blaszane. Stoją na trawie i się pasą. Czasami zderzakiem zbliżają się do pnia drzewa - mówi na nagraniu Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni Warszawskiej. Szczególną uwagę zwraca na auta, których koła łamią korzenie. Drzewo wtedy choruje. Łamie się i może uszkodzić auto.

Na nagraniu widać, jak Piwowarski pyta wprost kierowców, dlaczego parkują na trawnikach. - Jeżeli ktoś parkuje w taki sposób, jak inni dookoła, to ja nie mam z tym problemu - odpowiedział jeden z kierowców. - Proszę, żeby pan wyjechał i nie parkował na trawnikach - doradził mu dyrektor.

Cześć kierowców kajało się przed urzędnikiem i szybko odjeżdżało.

Czemu strażnicy nie założą blokady?

Zaskakująca była również reakcja strażników miejskich, których spotkał urzędnik. Na nagraniu pyta ich, czy nie mogą na źle zaparkowane auta założyć blokad. Usłyszał odmowę. Zapytaliśmy w biurze prasowym o powody takiej odpowiedzi.

- Blokady zakłada się w ściśle określonych przypadkach. To narzędzie, które służy do egzekwowania prawa w ruchu drogowym. Park czy trawnik drogą nie jest - tłumaczy Sławomir Smyk, rzecznik prasowy straży miejskiej.

W przypadku, w którym auto zaparkuje na trawniku, strażnik wykonuje dokumentację fotograficzną i wzywa właściciela auta do złożenia wyjaśnień. - Są trzy możliwości. Sprawa może zakończyć się pouczeniem, mandatem do 500 złotych lub skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie w przypadku odmowy przyjęcia mandatu - precyzuje Smyk.

Terminy spotkań z mieszkańcami

Spotkania dla mieszkańców w sprawie aut rozjeżdżających trawniki ruszają w czwartek. Na początek o godzinie 17 w kawiarni Marzyciele i Rzemieślnicy. Następnie 7 lipca o godzinie 10 w Solatorium, Osiedle Jazdów. Ostatnie spotkanie zaplanowano na 10 lipca o godzinie 17 w kawiarni Stół powszechny.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Jechał środkiem chodnika przy Marszałkowskiej w Warszawie. Wokół piesi, rowerzyści [WIDEO]

Więcej o: