Przespaceruj się po Warszawie 1918 roku. Powstała specjalna aplikacja, która to umożliwi
„Wasza Warszawa 1918/2018” to aplikacja mobilna, która powstała z myślą o
Agencja interaktywna Grupa Me & My Friends przygotowała aplikację z okazji 100-letnia niepodległości Polski. Za jej zawartość merytoryczną odpowiedzialny był warszawski Dom Spotkań z Historią - instytucja kulturalna, zajmująca się przede wszystkim krzewieniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.
Darmowa aplikacja mobilna "Wasza Warszawa 1918-2018" jest już dostępna do pobrania na urządzenia z systemem Android lub iOS.
Aplikacja na 100-lecie niepodległości
"Wasza Warszawa" jest przewodnikiem o miejscach i osobach, które zapisały się w historii miasta i Polski.
W zwiedzaniu towarzyszą twórcy niepodległości, a także zasłużeni dla miasta pisarze, sportowcy, aktorzy, wybitni naukowcy i architekci: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Julian Tuwim, Janusz Korczak, Maria Dąbrowska, Janusz Kusociński czy Piotr Drzewiecki - pierwszy prezydent Warszawy w II Rzeczypospolitej.
Do opisu każdej postaci dołączone są historyczne nagrania oraz archiwalne wideo.
Aplikacja Wasza Warszawa 1918-2018 Fot. Materiały promocyjne
Warszawa oczami dawnych mieszkańców
Najciekawszymi elementami aplikacji są gry miejskie i spacery wspominkowe.
W "Waszej Warszawie" obraz dawnej stolicy odżywa także dzięki wspomnieniom mieszkańców ulicy Marszałkowskiej, Starej Ochoty czy Powiśla. Podczas oglądania kolejnych miejsc na trasie spaceru można posłuchać nagrań warszawiaków opowiadających o miejscach, które pamiętają z dawnych lat.
Aplikacja wyposażona jest również w mapę historyczną, dzięki której współcześni Polacy mogą przekonać się, jak wyglądała stolica w 1918 roku.
Są również gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej, która umożliwia uczestnikom zanurzenie się w historii. Z pomocą wbudowanego w telefon kompasu uczestnicy muszą odnaleźć kolejne punkty na mapie, wykonać zdjęcia i zrealizować różne zadania.
Aplikacja Wasza Warszawa 1918-2018 Fot. Materiały promocyjne
Przygotowano cztery scenariusze gier. W pierwszym zawodnicy na prośbę Jana Lechonia, redaktora naczelnego "Skamandra", wyruszą w drogę po świecie bohemy. W drugim wezmą udział w gorących wydarzeniach 1918 roku, kiedy wykuwała się polska niepodległość: rozbroją niemieckie oddziały, zorganizują pochód narodowy, na wezwanie Zofii Moraczewskiej podejmą walkę o prawa kobiet. Gracze spróbują również odnaleźć się w realiach codziennego życia w czasach, kiedy niełatwo było zdobyć nowe buty. Wreszcie - zawodnicy wcielą się w role początkujących działaczy politycznych przygotowujących się do demokratycznych wyborów.
Zwiedzanie Warszawy z aplikacją
"Wasza Warszawa 1918-2018" jest dedykowana nie tylko mieszkańcom, którzy chcą na nowo odkryć swoje miasto. Projekt został stworzony także z myślą o turystach, którzy przyjadą do stolicy Polski w jubileuszowym roku. Z aplikacją będą mogli przejść przygotowanymi trasami spacerowymi.
W jaki sposób Warszawa powinna uczcić 100-lecie niepodległości? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.
-
Koronawirus atakuje oświatę. Nie żyje nauczycielka z Bemowa i wicedyrektorka z Woli
-
"Policyjna obława" pod PiwPaw. "70 chłopa okrada nam chłodnie i zapasy"
-
W Szpitalu Południowym brakuje setki lekarzy. Trzaskowski: Rząd ich "podkupował"
-
Dwukrotny wzrost liczby wyjazdów karetek do pacjentów z koronawirusem. Ponad sto interwencji dziennie
-
"Na Mazowszu nie ma miejsc w szpitalach, nigdzie" - alarmują ratownicy. Wojewoda: "Miejsca są"
- Śmiertelne potrącenie na Grójeckiej. Policja poszukuje świadków i prosi o przesyłanie nagrań
- Dyspozytor nie miał gdzie skierować karetki z zakażonym pacjentem. "To nie żart. Wszędzie kicha"
- Warszawa. Wirus ptasiej grypy wykryty na terenie zoo. Zostały wdrożone specjalne procedury
- Warszawa. Tajemnicze białe kapsułki porozrzucane na trawnikach. Jest śledztwo. "Kto za tym stoi?"
- Warszawa. 15-latka kilka razy dźgnęła matkę nożem. Teraz jest w schronisku dla nieletnich