Przespaceruj się po Warszawie 1918 roku. Powstała specjalna aplikacja, która to umożliwi

Gra miejska z grupą literacką Skamander i spacer ulicami Warszawy z przewodnikiem, który pamięta jeszcze dawną Warszawę. Wszystko to znajdziesz w nowej aplikacji "Wasza Warszawa 1918-2018".

„Wasza Warszawa 1918/2018” to aplikacja mobilna, która powstała z myślą o 

Agencja interaktywna Grupa Me & My Friends przygotowała aplikację z okazji 100-letnia niepodległości Polski. Za jej zawartość merytoryczną odpowiedzialny był warszawski Dom Spotkań z Historią - instytucja kulturalna, zajmująca się przede wszystkim krzewieniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.

Darmowa aplikacja mobilna "Wasza Warszawa 1918-2018" jest już dostępna do pobrania na urządzenia z systemem Android lub iOS.

Aplikacja na 100-lecie niepodległości

"Wasza Warszawa" jest przewodnikiem o miejscach i osobach, które zapisały się w historii miasta i Polski.

W zwiedzaniu towarzyszą twórcy niepodległości, a także zasłużeni dla miasta pisarze, sportowcy, aktorzy, wybitni naukowcy i architekci: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Julian Tuwim, Janusz Korczak, Maria Dąbrowska, Janusz Kusociński czy Piotr Drzewiecki - pierwszy prezydent Warszawy w II Rzeczypospolitej.

Do opisu każdej postaci dołączone są historyczne nagrania oraz archiwalne wideo.

Aplikacja Wasza Warszawa 1918-2018Aplikacja Wasza Warszawa 1918-2018 Fot. Materiały promocyjne

Warszawa oczami dawnych mieszkańców

Najciekawszymi elementami aplikacji są gry miejskie i spacery wspominkowe. 

W "Waszej Warszawie" obraz dawnej stolicy odżywa także dzięki wspomnieniom mieszkańców ulicy Marszałkowskiej, Starej Ochoty czy Powiśla. Podczas oglądania kolejnych miejsc na trasie spaceru można posłuchać nagrań warszawiaków opowiadających o miejscach, które pamiętają z dawnych lat.

Aplikacja wyposażona jest również w mapę historyczną, dzięki której współcześni Polacy mogą przekonać się, jak wyglądała stolica w 1918 roku. 

Są również gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej, która umożliwia uczestnikom zanurzenie się w historii. Z pomocą wbudowanego w telefon kompasu uczestnicy muszą odnaleźć kolejne punkty na mapie, wykonać zdjęcia i zrealizować różne zadania. 

Aplikacja Wasza Warszawa 1918-2018Aplikacja Wasza Warszawa 1918-2018 Fot. Materiały promocyjne

Przygotowano cztery scenariusze gier. W pierwszym zawodnicy na prośbę Jana Lechonia, redaktora naczelnego "Skamandra", wyruszą w drogę po świecie bohemy. W drugim wezmą udział w gorących wydarzeniach 1918 roku, kiedy wykuwała się polska niepodległość: rozbroją niemieckie oddziały, zorganizują pochód narodowy, na wezwanie Zofii Moraczewskiej podejmą walkę o prawa kobiet. Gracze spróbują również odnaleźć się w realiach codziennego życia w czasach, kiedy niełatwo było zdobyć nowe buty. Wreszcie - zawodnicy wcielą się w role początkujących działaczy politycznych przygotowujących się do demokratycznych wyborów.

Zwiedzanie Warszawy z aplikacją

"Wasza Warszawa 1918-2018" jest dedykowana nie tylko mieszkańcom, którzy chcą na nowo odkryć swoje miasto. Projekt został stworzony także z myślą o turystach, którzy przyjadą do stolicy Polski w jubileuszowym roku. Z aplikacją będą mogli przejść przygotowanymi trasami spacerowymi.

W jaki sposób Warszawa powinna uczcić 100-lecie niepodległości? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

W powstaniu ginęły także dzieci. Jak widzą tę tragedię dzisiejsi rodzice? "Moje dziecko z karabinem? Nie wyobrażam sobie"

Więcej o: