Właściciel straganu zwyzywał strażników miejskich. Wywiązała się awantura. Ucierpiała staruszka

Straż miejska interweniowała w zeszły piątek na warszawskiej Woli. Gdy strażnicy odebrali towar na nielegalnym straganie z warzywami i owocami, doszło do przepychanek, podczas których ucierpiała starsza kobieta.

Do zdarzenia doszło w zeszły piątek na warszawskiej Woli. Strażnicy miejscy interweniowali na jednym ze straganów warzywno-owocowych, który stał przy skrzyżowaniu ul. Żelaznej i Al. Solidarności, tuż przy Urzędzie Dzielnicy Wola.

Kłótnia ze strażnikami miejskimi

Straż miejska została poinformowana, że na skrzyżowaniu działa nielegalne stoisko sprzedające warzywa i owoce. Funkcjonariusze udali się na miejsce, gdzie zajęli się rekwirowaniem towaru. Podczas czynności wywiązała się awantura - właściciel straganu oraz przechodnie zaczęli wyzywać strażników miejskich, doszło do szarpaniny, podczas których ucierpiała starsza kobieta. 

Całe zdarzenie zostało nagrane i umieszczone na Facebooku. Widać na nim, jak mężczyzna wyzywa strażników i podchodzi do jednego z funkcjonariuszy. Strażnik prosi go, aby się odsunął i stosował do poleceń. Wywiązuje się między nimi przepychanka, podczas której starsza kobieta, znajdująca się w pobliżu zajścia, zostaje przewrócona na ziemię. 

Zdania osób, które zobaczyły wideo, są podzielone. Część opowiada się po stronie właściciela nielegalnego straganu, część uważa, że straż miejska miała prawo do zarekwirowania towaru i ukarania handlarza.

Politycy kradną gruby hajs i są bezkarni, a ten człowiek chciał uczciwie zarobić i mu nie pozwalają - pisze Andrzej.
Uczciwie? Ludzi uczciwych, z pozwoleniem na handel i płacących podatki nikt w ten sposób nie zwija - odpowiada mu Areta.

Wiele osób krytykuje strażników miejskich za reakcję. - Straż miejska nie ma prawa tak traktować ludzi. Trzeba być człowiekiem! Chłopina chciał sobie zarobić na chleb, bo życie jest ciężkie - pisze Izabela. 

Wytykają również, że podczas przepychanek, ucierpiała stojąca obok starsza kobieta. - Babcinka znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie, ale zachowanie strażników i tak jest skandalicznie. Powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności - kontynuuje Izabela.

Pani Milena zauważa jednak, że strażnicy reagują dopiero, gdy mężczyzna zaczepia jednego z nich.

Po pierwsze, na handel trzeba mieć pozwolenie, po drugie handlował w niedozwolonym miejscu. A więc jak straż przyjechała i pouczyła go, należało zabrać swoje rzeczy i się nie awanturować - dodaje.

Straż miejska będzie badać sprawę

Skontaktowaliśmy się ze stołeczną strażą miejską. Sławomir Smyk z zespołu prasowego Straży Miejskiej w Warszawie poinformował nas, że towar ze stoiska został zarekwirowany, a sama interwencja zakończyła się decyzją o sporządzeniu wniosku o sądowe ukaranie jego właściciela, ponieważ nie miał on potrzebnego pozwolenia na handel w tym miejscu.

Sławomir Smyk odniósł się również do przebiegu interwencji. - Jesteśmy w trakcie analizy materiału wideo zarejestrowanego przez kamery znajdujące się na mundurach strażników - powiedział w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

Do czasu zakończenia analizy zebranego materiału nie oceniamy przebiegu interwencji - podsumował.

Prokuratura przyjrzy się nielegalnym handlarzom

W zeszłym roku poseł Jarosław Krajewski wysłał pismo do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w związku z nielegalnym handlem na warszawskim ulicach. Prokuratura nie wszczęła jednak śledztwa z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa.

W czerwcu tego roku temat nielegalnych handlarzy powrócił, a prokuratura podjęła inną decyzję - w zeszłym tygodniu postanowiła jeszcze raz przyjrzeć się sprawie. 

Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy prokuratury mówi, że możliwe, że wszczęte zostaną działania pozakarne - czyli odpowiednich służb, jak Państwowej Inspekcji Pracy. Ta będzie musiała sprawdzić sytuację osób, które pracują przy stoiskach. - Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie, czy rzeczywiście dochodzi do nielegalnego procederu, przeanalizowanie sprawy i ewentualne poszerzenie jej o inne wątki - przekonuje Łapczyński. 

Co myślisz o nielegalnym handlu owocami i warzywami w Warszawie? Czy strażnicy miejscu powinni interweniować? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Był pewien, że policjanci wlepią bezdomnemu mandat. Bardzo się pomylił. "Jestem w ciężkim szoku"

Więcej o:
Komentarze (32)
Straż miejska i nielegalny handel na ulicach. Interwencja na Woli
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 35 razy 19

  Chłopina chciał zarobić na CHLEB :D
  Urzekła mnie ta historia :D :D :D

 • actchris

  Oceniono 27 razy 17

  Menele 500+ robią awanturę z nielegalnego handu, ciekawe czy sprzedający płaci od tego podatek.
  A babcię widać że przewrócił handlarz podbiegając w stronę SM.

 • sselrats

  Oceniono 23 razy 15

  Nielegalny stragan to smietnisko a nie stragan. Od razu powinno byc posprzatane.

 • cucurucu

  Oceniono 22 razy 14

  Wszystkich nielegalnie handlujacych za fraki i odstawiac poza granice miasta. To jedna z opcji. druga to wytyczyc place do handlu w okreslone dni i pobierac oplaty od stoiska.

 • cysio93

  Oceniono 36 razy 14

  I bardzo dobrze. Ci ludzi nawet nie myją rąk po odlewaniu się pod pobliskim drzewkiem i pryskają te swoje bio-owocki wszelkim syfem, bo nie podlegają żadnej kontroli. O niepłaceniu podatków już nie wspomnę.

 • o_mamo

  Oceniono 42 razy 10

  Karać, zamykać, rekwirować! Jestem absolutnie za! Inaczej cały kraj zamieni się w jeden wielki bazar stragan. Zadeptują trawniki, zostawiają po sobie syf, nie ponosząc żadnych kosztów. Straż miejska właśnie jest od nielegalnego handlu i źle zaparkowanych samochodów. A Warszawa za HGW stoi totalnym bezprawiem, jest brudna, zaniedbana, zajeżdżona przez samochody. Stolica potrzebuje gospodarza, którego nigdy nie miała!

 • ordon61

  Oceniono 11 razy 7

  Panów strażników zapraszam w dni targowe oraz w sobotę i niedzielę w okolice bazaru na Kole.

 • kubog kubog

  Oceniono 12 razy 6

  A ci parkujący mają wręcz odwrotne zdanie; czemu SM nie zajmuje się nielegalnymi handlarzami tylko im samochody wywozi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX