ZTM pokazał nowy Bilet Metropolitalny. Będzie taniej nawet o 130 złotych

Zarząd Transportu Miejskiego pokazał wzór nowego Biletu Metropolitalnego. Zapowiedział również duże zniżki na bilety dla mieszkańców podwarszawskich gmin w ramach programu Warszawa+.

ZTM poinformował właśnie, że przygotowuje się do wprowadzenia Biletów Metropolitalnych dla mieszkańców podwarszawskich gmin, którzy rozliczają w nich podatki. Wszystko w ramach programu Warszawa+.

Bilet Metropolitalny

W magazynach Zarządu Transportu Miejskiego jest już pierwsza partia 75 tysięcy kart do kodowania Biletów Metropolitalnych.

Z jednej strony jest na nich logo Warszawskiego Transportu Publicznego, a z drugiej miejsce na wzór graficzny przygotowany przez każdą gminę. Ogłoszony został również przetarg na wykonanie kolejnych 200 tysięcy kart. Mieszkańcy będą wyrabiali karty w swojej gminie, a kodowali bilety w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.

Warszawa+: tańsze bilety

W maju tego roku warszawscy radni przyjęli uchwałę o nowych zasadach dofinansowania biletów w ramach porozumienia Warszawa+. Od 1 września osoby, które rozliczają podatki w podwarszawskich gminach będą mogli jeździć taniej komunikacją miejską.

Z programu Warszawa+ korzystają już niektóre gminy. Jako pierwsze skorzystały z niej Marki (teraz w 1. strefie). A później dołączyła jeszcze Jabłonna, Konstancin-Jeziorna, Nadarzyn, Nieporęt, Wieliszew i Legionowo.

Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania tańszych biletów:  "Bilet Warszawa+1", "Bilet Warszawa+2" oraz "Bilet Warszawa+3", w zależności od opcji wybranej przez daną gminę.

I tak, np. pasażer rozliczający się z podatków w gminie, która podpisze porozumienie z ZTM w ofercie Warszawa+3, za bilet 30-dniowy normalny imienny ważny w obu strefach biletowych od września zapłaci tylko 120 zł, o 60 zł mniej niż dotychczas. A bilet 90-dniowy normalny imienny, ważny w obu strefach będzie kosztował 330 zł (czyli o 130 zł mniej). Różnicę w cenie pokryje dany samorząd. 

Rozwiązanie takie zaproponowano wszystkim gminom aglomeracji warszawskiej. 

Zainteresowanie wyraziło już 20 samorządów: Legionowo, Jabłonna, Stare Babice, Leszno, Raszyn, Wiązowna, Piaseczno, Sulejówek, Józefów, Góra Kalwaria, Wołomin, Nieporęt, Lesznowola, Otwock, Halinów, Ożarów Mazowiecki, Wieliszew, Radzymin, Pruszków i Kobyłka.

Jakie problemy widzisz w warszawskiej komunikacji miejskiej? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Ładuję syna do wózka, do którego mocuję kamerę i ruszam w miasto sprawdzić, jak to jest z tymi "obniżającymi się" autobusami

Więcej o: