Pałac Kultury znowu będzie biały. Właśnie rozpoczęło się czyszczenie. Widać już pierwsze efekty

Pałac Kultury i Nauki znowu będzie biały? W lutym prezes PKiN zapowiedział wielkie czyszczenie budynku. Właśnie ruszyły prace i już widać pierwsze efekty.

Pałac Kultury i Nauki stanął w Warszawie w latach 50. i wyglądał kiedyś trochę inaczej. Obecnie kojarzy się z szarością. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jednak, że elewacja PKiN była kiedyś biała.

Zarząd budynku chce, aby budynek wrócił do swojej świetności. 

Czyszczenie Pałacu Kultury

W lutym prezes Pałacu Kultury i Nauki Rafał Krzemień poinformował o planowej renowacji budynku. Zapowiedział m.in. czyszczenie.

Na pierwszy ogień pójdzie taras widokowy - powiedział Rafał Krzemień.

Podkreślił jednak, że docelowo wyczyszczony ma zostać cały budynek. 

26 czerwca prace w końcu się rozpoczęły. Przetarg wygrała firma z Krakowa, która już czyści ściany Pałacu Kultury na Tarasie Widokowym.

Czyszczenie odbywa się metodą hydrodynamiczną, przy której używa się gorącej pary. Efekty są natychmiastowe, co widać na zdjęciach, którymi podzielił się zarząd Pałacu Kultury.

Czyszczenie Pałacu Kultury i NaukiCzyszczenie Pałacu Kultury i Nauki Fot. Materiały prasowe

Oprócz czyszczenia krakowska firma ma zająć się również uzupełnieniem ubytków w elewacji, wymianą parapetów oraz odnowieniem tynku i malowaniem sufitu.

Ile kosztuje czyszczenie Pałacu Kultury?

Wyczyszczenie całego Pałacu Kultury i Nauki jest bardzo kosztowne. W 2013 roku "Stołeczna" dowiedziała się, że na wyczyszczenie całości potrzebne byłoby aż 20 mln zł. W 2015 roku mówiło się natomiast o 15 mln zł.

Właśnie dlatego zarząd podjął decyzję o etapowej renowacji PKiN. Tegoroczny remont tarasu widokowego wyniesie ok. 680 tysięcy złotych netto.

Decyzja o rozpoczęciu prac remontowo-konserwatorskich, umotywowana była koniecznością poprawy stanu elewacji oraz potrzebą przywrócenia estetycznego wyglądu tarasowi widokowemu - tłumaczy prezes Pałacu Kultury Rafał Krzemień.

Ta część Pałacu Kultury cieszy się największą popularnością wśród turystów. Taras widokowy co roku odwiedza ok. 680 tys. osób. 

Zwiedzanie tarasu widokowego w Pałacu Kultury

Prace remontowe będą trwały do połowy września 2018 roku. Pomimo to taras widokowy nadal dostępny jest dla turystów. 

Prace wykonywane będą etapowo, z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu taras dostępny będzie dla turystów przez cały okres trwania remontu - mówi prezes Krzemień. 

Taras widokowy czynny jest codziennie w godzinach od 10.00 do 20.00.

Od maja do września w każdy piątek i sobotę, istnieje możliwość podziwiana nocnej panoramy Warszawy z 30. piętra, w godzinach od 20.00 do 23.30.

Pamiętasz Pałac Kultury z dawnych lat? Masz zdjęcia? Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

"Sto lat!", "Upadku!", "Żeby nikt go nie wysadził!". Warszawiacy składają życzenia Pałacowi Kultury [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (119)
Pałac Kultury czyszczenie. Pałac Kultury i Nauki był kiedyś biały
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 203 razy 167

  Dobry pomysł, lepiej odnowić niż burzyć, Warszawa bez PKiN, to jak Podkarpacie bez Pisu.

 • rozterka47

  Oceniono 96 razy 80

  Dobry pomysł .

 • kurza_twarza

  Oceniono 94 razy 78

  Jak burzyć, to burzyć. Zburzyć Malbork - symbol niemieckego ekspansjonizmu, zburzyć Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu,, wyrzucić Piłsudzkiego z Wawelu bo ewangelik a nie katolik... Koniecznie wyburzyć Kazimierz, bo żydowski. I na czym potem dzieci historii uczyć? Co lepiej pokazuje naszą trudną historię? Głupota fanów demolki porażająca.

 • siwywaldi

  Oceniono 75 razy 63

  Dziękujmy twórcy Pałacu Kultury prof. Rudniewowi, że budowla zwieńczona jest iglicą.

  Bo była też koncepcja, żeby zamiast iglicy, Pałac wieńczyła 50-cio metrowa statua Stalina.
  Więc aż strach pomyśleć na czyją głowę mogli by dziś wymienić w tej statui łeb tow. Soso :-))

 • muzoman

  Oceniono 74 razy 44

  Głupi Antek od smoleńskiej zupy chce go zburzyć.

 • 1moco2

  Oceniono 49 razy 41

  Pałac Kultury i Nauki, w którym krzewiono polską (ale i inną) kulturę i rozwijano naukę, postawiony na koszt darczyńcy, solą w oku "patriotów". Ustawiane na nasz koszt amerykanskie instalacje wojskowe ich największym marzeniem.

 • zydzia

  Oceniono 83 razy 35

  Najwyższa pora. Dodatkowo należy na szczycie zbudować wielki maszt (chyba brakuje mocowań na istniejącej iglicy) z piękną biało-czerwoną widoczną z każdego punktu miasta. Tak manifestuje się zwycięstwo i przejęcie budynku-symbolu. Burzenie czy zasłanianie na siłę innymi wieżowcami to z kolei oznaka kompleksów i słabości.

  Do tego jeszcze park centralny (pokazywano projekt) na całym terenie. Ależ byłoby pięknie. Flaga powiewająca na wietrze, biały pałac i mnóstwo żywej zieleni. To byłby doskonały symbol odrodzonej i polskiej Warszawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX