Kolejne zmiany nazw ulic uchylone przez sąd. Tym razem w trzech dzielnicach

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił kolejne zmiany nazw ulic w Warszawie. Tym razem chodzi o cztery lokalizacje m.in. na Targówku

Skład orzekający skargami na zmiany nazw ulic zajął się w czwartek. Na posiedzeniu podjęto decyzję o unieważnieniu zmiany nazw czterech ulic: z Henryka Sternhela na majora Mariana Bernaciaka "Orlika", z Jadwigi i Witolda Kokoszków na Zbigniewa Stypułkowskiego, z Wincentego Pstrowskiego na Bohaterów z kopalni "Wujek" oraz z Edwarda Fondamińskiego na Leona Rodala.

Sąd w ustnym uzasadnieniu wskazał, że Wojewoda Mazowiecki nie wykazał wprost, dlaczego nazwy zmienianych ulic „wypełniają dyspozycję ustawy dekomunizacyjnej”.

Wojewoda – według sądu – powinien wyraźnie wskazać, dlaczego dotychczasowe nazwy ulic symbolizują komunizm i konieczne jest nadanie nowych patronów.

Kiedy wrócą stare nazwy?

Do tej pory Wojewoda Mazowiecki przegrał 47 spraw, w których sąd uchylił zmiany nazw różnych ulic.

Jak zapowiedział Zarząd Dróg Miejskich, tabliczki zostaną wymienione dopiero wtedy, gdy stare nazwy zostaną opublikowane w rejestrze ulic, który prowadzi Biuro geodezji i katastru w ratuszu. Kiedy to nastąpi? Jak wyjaśnia Kłąb, gdy wyrok sądu się uprawomocni.

Wszystkie wyroki na razie są nieprawomocne, a wojewoda zaskarża je do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicy? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Zmiana nazw ulic w Warszawie. Takich reakcji się nie spodziewaliśmy. Od ''I co, że komunista'' po ''cała wiejska jest po**bana!''

Więcej o: