Budżet partycypacyjny 2019. Już tylko do końca czerwca można głosować na projekty

Tylko do 30 czerwca można głosować na projekty w budżecie partycypacyjnym 2019. Oto instrukcja, jak zagłosować w tegorocznej edycji programu obywatelskiego.

Lista wszystkich pomysłów, które są poddane pod głosowanie mieszkańców znajdziecie między innymi na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Budżet partycypacyjny 2019 - kto może zagłosować?

Udział w głosowaniu mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Warszawy. Nie trzeba być zameldowanym. Nie trzeba być pełnoletnim.

W jaki sposób głosować?

Głosowanie odbywa się m.in. przez internet. Na stronie przeznaczonej do głosowania należy podać adres e-mail, na który przyjdzie link aktywacyjny. Dopiero po kliknięciu w link, będzie możliwe oddanie głosów.

Jeśli ktoś nie posiada własnej poczty e-mailowej, może skorzystać z adresu np. kogoś z rodziny. Z jednego adresu e-mail mogą zagłosować maksymalnie trzy osoby.

Zagłosować można również drogą "papierową" w urzędzie dzielnicy. Potrzebny będzie do tego dokument tożsamości. W urzędzie otrzymuje się kartę z propozycjami projektów. Zagłosować można na miejscu – wybrać pomysły, które uważa się za ciekawe i potrzebne do realizacji. 

Przed oddaniem wypełnionej karty konieczne będzie okazanie ważnego dokumentu tożsamości. Nie ma możliwości przyniesienia karty w imieniu innej osoby.

Jak zagłosować w budżecie partycypacyjnym 2019?

Miasto wyjaśnia, jak krok po kroku zagłosować w budżecie:

1. Wybierz jedną dzielnicę, w której chcesz zagłosować. Nie musisz głosować w dzielnicy, w której mieszkasz. Możesz wybrać dowolną dzielnicę w Warszawie, z którą czujesz się związany np. tę, w której pracujesz, uczysz się czy lubisz spędzać wolny czas.

2. Wybierz obszar, w którym chcesz zagłosować. Jeżeli dzielnica jest podzielona tylko na obszary lokalne – wybierz jeden z nich. Jeżeli dzielnica jest podzielona na obszary lokalne i ogólnodzielnicowy, możesz zagłosować na poziomie ogólnodzielnicowym oraz wybrać jeden obszar lokalny.

3. Wybierz pomysł lub pomysły, na które chcesz zagłosować. Możesz wybrać dowolną liczbę pomysłów, pod warunkiem, że ich łączny koszt realizacji nie przekracza kwoty dostępnej na realizację projektów w danym obszarze. Dla przykładu, jeżeli w obszarze, w którym głosujesz, będzie do dyspozycji 300 tys. zł, możesz wybrać jeden pomysł za tę kwotę lub trzy za 100 tys. zł każdy, lub 10 pomysłów za 30 tys. zł każdy. Najważniejsze, aby łączny koszt wybranych pomysłów nie przekroczył kwoty dostępnej w danym obszarze, czyli w tym przypadku 300 tys. zł. Jeśli głosujesz przez Internet, aplikacja policzy automatycznie koszt wybranych pomysłów. Wypełniając papierową kartę do głosowania, musisz samodzielnie policzyć koszt realizacji wybranych pomysłów.

4. Wpisz swoje dane osobowe. Twoje dane nie będą jednak nikomu udostępnione.

5. Zagłosuj. Pamiętaj, że możesz głosować tylko raz i tylko w jednej dzielnicy.

Na co zagłosowałeś w budżecie? Co Twoim zdaniem potrzebne jest w mieście? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: