Słynna sosna z Falenicy ocaleje? Prezydent Warszawy: Zrobimy z niej pomnik przyrody

Mieszkańcy Wawra mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent Warszawy zapowiedziała, że charakterystyczna sosna przy ulicy Patriotów nie zostanie wycięta przez kolejarzy. Drzewo ma niebawem uzyskać status pomnika przyrody.

O swojej decyzji Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na Twitterze. „Według pomiarów odległość sosny od osi zewnętrznej torów wynosi blisko 16 m. Nie ma więc żadnego powodu, aby wycinać to drzewo przy obecnej modernizacji. Równocześnie rozpoczynamy procedurę nadania statusu pomnika przyrody”.

O sośnie z Falenicy pisaliśmy 21 czerwca. Sprawę nagłośniły stowarzyszenia Razem dla Wawra oraz Miasto Jest Nasze. Z dokumentów, do których dotarli aktywiści wynika, że drzewo chcą wyciąć Polskie Linie Kolejowe. Ma to związek z trwającą modernizacją trasy kolejowej z Warszawy, przez Otwock, Dęblin i dalej do Lublina.

Według przepisów w odległości 15 metrów od torów nie powinno być żadnych drzew. Tymczasem według pomiarów wykonanych przez ratusz sosna od torów jest w odległości 16 metrów. To dało - Prezydent Warszawy - podstawę do ocalenia drzewa.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicy? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Uratuj jeża przed zamarznięciem. Jak zaopiekować się zwierzątkiem?

Więcej o: