Chcą zdemontować kontrowersyjny pomnik w Warszawie. "Wyzwala agresję"

O planach na demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, który ulegał licznym dewastacjom, miasto poinformowało w czwartek. Wszystko zależy od decyzji Muzeum Historii Polski.

W czwartek w Warszawie odbyły się konsultacje zapowiadające zmiany w parku Skaryszewskim na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wyzwala agesję

Podczas spotkania przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprezentowali plany prac remontowych i rewitalizacji terenów zieleni. Wspomnieli również o demontażu kontrowersyjnego pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.

Pomnik w ostatnich latach był kilkakrotnie niszczony. Ostatni raz - w kwietniu tego roku. Za akcję odpowiadał Adam Słomka z Konfederacji Polski Niepodległej. "Ruski, totalitarny monument w parku Skaryszewskim do likwidacji. HGW i rada miasta nie wykonuje ustawy o usunięciu symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej! Przeszkadza za to niektórym nowy pomnik na placu Piłsudskiego" - napisał na Twitterze.

O demontaż pomnika apelowała również w 2015 r. radna PiS, już nieżyjąca Olga Johann. "Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie stanowiska władz miasta dotyczącego pomnika Wdzięczności Żołnierzy Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim. Dalsze istnienie pomnika wyzwala agresję, budzi protesty" - napisała w interpelacji do miasta.

Losy pomnika w rękach Muzeum Historii Polski

- Losy pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, obecnie stojącego w alei przy rondzie Waszyngtona, są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt. Wszelkie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - poinformowało miasto w piątek 22 czerwca.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Pomnik upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach o Pragę. Monument wzniesiono w miejscu grobu 26 żołnierzy, którzy zginęli 13 września 1944 w pobliżu ronda Waszyngtona nacierając od strony ul. Grochowskiej. Na rozbudowanym postumencie z podniesioną częścią środkową umieszczono stelę z płaskorzeźbą żołnierza Armii Radzieckiej, pod którą znajdują się złożone sztandary. Monument został odsłonięty 15 września 1946.

Podczas przebudowy ronda w 1968 ciała żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy u. Żwirki i Wigury, a sam pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego - patrona Parku.

Po 1989 monument był wielokrotnie dewastowany.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Pomalowali pomnik czerwoną farbą. "Dekomunizujemy przestrzeń publiczną na własną rękę"

Więcej o: