Chcą zdemontować kontrowersyjny pomnik w Warszawie. "Wyzwala agresję"

O planach na demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, który ulegał licznym dewastacjom, miasto poinformowało w czwartek. Wszystko zależy od decyzji Muzeum Historii Polski.

W czwartek w Warszawie odbyły się konsultacje zapowiadające zmiany w parku Skaryszewskim na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wyzwala agesję

Podczas spotkania przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprezentowali plany prac remontowych i rewitalizacji terenów zieleni. Wspomnieli również o demontażu kontrowersyjnego pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.

Pomnik w ostatnich latach był kilkakrotnie niszczony. Ostatni raz - w kwietniu tego roku. Za akcję odpowiadał Adam Słomka z Konfederacji Polski Niepodległej. "Ruski, totalitarny monument w parku Skaryszewskim do likwidacji. HGW i rada miasta nie wykonuje ustawy o usunięciu symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej! Przeszkadza za to niektórym nowy pomnik na placu Piłsudskiego" - napisał na Twitterze.

O demontaż pomnika apelowała również w 2015 r. radna PiS, już nieżyjąca Olga Johann. "Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie stanowiska władz miasta dotyczącego pomnika Wdzięczności Żołnierzy Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim. Dalsze istnienie pomnika wyzwala agresję, budzi protesty" - napisała w interpelacji do miasta.

Losy pomnika w rękach Muzeum Historii Polski

- Losy pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, obecnie stojącego w alei przy rondzie Waszyngtona, są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt. Wszelkie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - poinformowało miasto w piątek 22 czerwca.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Pomnik upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach o Pragę. Monument wzniesiono w miejscu grobu 26 żołnierzy, którzy zginęli 13 września 1944 w pobliżu ronda Waszyngtona nacierając od strony ul. Grochowskiej. Na rozbudowanym postumencie z podniesioną częścią środkową umieszczono stelę z płaskorzeźbą żołnierza Armii Radzieckiej, pod którą znajdują się złożone sztandary. Monument został odsłonięty 15 września 1946.

Podczas przebudowy ronda w 1968 ciała żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy u. Żwirki i Wigury, a sam pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego - patrona Parku.

Po 1989 monument był wielokrotnie dewastowany.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Pomalowali pomnik czerwoną farbą. "Dekomunizujemy przestrzeń publiczną na własną rękę"

Więcej o:
Komentarze (118)
Chcą zdemontować kontrowersyjny pomnik w Warszawie. "Wyzwala agresję"
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 115 razy 99

  jest taki inny pomnik wyzwalający podobno agresje - to go 6 kulsonów całą dobę pilnuje

 • tcktck

  Oceniono 97 razy 79

  czas zatem zdemontować wszystkie tablice z tzw. wyklętymi, bo też ludzie reagują agresją na te próby pisania historii na nowo pod dyktando nieuków z IPN

 • musklucki

  Oceniono 71 razy 55

  "Wyzwala agresję" w tych, którzy nie doświadczyli i nie mają prawa pamiętać, choć dzięki tamtym poległym większość z tych agresywnych w ogóle jest.

 • nutka7.17

  Oceniono 61 razy 53

  "Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie stanowiska władz miasta dotyczącego pomnika Wdzięczności Żołnierzy Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim. Dalsze istnienie pomnika wyzwala agresję, budzi protesty"
  To nie pomnik wyzwala agresję, to wy PiSdnięci wyzwoliliście agresję w swoich zwolennikach, bandziorach kibolskich i neofaszystowskich degeneratach, swoimi kłamstwami, kalumniami rzucanymi na wszystkich którzy myślą i działają w inny sposób niż wy, przekłamując historię i nie szanując jej, uprawiając demagogię doprowadziliście do upadku wszelkich wartości, do upadku kultury polskiej. Sponiewieraliście wszystko to, co było wartościowe i dobre w narodzie polskim. To wy PiSie pomioty sprowadziliście politykę do poziomu magla, a debatę publiczną do poziomu szamba. To was trzeba usunąć z życia publicznego, bo to wy wyzwalacie w ludziach najgorsze instynkty, chamstwo i dyletanctwo macie wypisane na twarzach. Jesteście kreaturami niegodnymi miana człowieka. Ramen.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 68 razy 44

  >O planach na demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, który ulegał >licznym dewastacjom, miasto poinformowało w czwartek.

  Pomnik wyzwala agresję ale co najwyżej u kiboli.
  Teraz wyzwolił agresję w Ratuszu.
  To wyjątkowa podłość bo gdyby nie ofiara życia żołnierzy radzieckich to Polski by dziś nie było.
  Byłby niemiecki lebensraum.
  Gronkiewicz ustawiła stałą ochronę tzw. "Tęczy" na Placu Zbawiciela.
  Ale na bohaterach wojny jej tak nie zależy jak na homoseksualistach.
  Podłość.

 • siwywaldi

  Oceniono 40 razy 40

  Pomnik wyzwala agresję. Owszem, ale wyłącznie u IDIOTÓW, takich jak m.in. Słomka czy Johann

 • Anna S.

  Oceniono 51 razy 39

  W Austrii jest w Centrum pomnik rosyjskiego żołnierza i jakos nikt nie mysli o jego usunieciu. My wciąż czegos sie boimy..

 • kuba161048

  Oceniono 45 razy 39

  Proponuję przenieść go na plac Piłsudskiego w okolice tego pomnika którego pilnują 24h .
  Tam będzie bezpieczny i po sprawie .

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 42 razy 38

  może powinien być pilnowany przez policje jak ten ze schodkami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX