Wianki nad Wisłą Warszawa. Wisłostrada będzie zamknięta. Utrudnienia i objazdy w weekend

Wianki nad Wisłą już w sobotę. W związku z wydarzeniem będzie zamknięta Wisłostrada. W weekend czekają nas również remonty oraz Bieg Super Taty. Uwaga na objazdy i utrudnienia w ruchu.

Będzie to już 23. edycja Wianków nad Wisłą - najlepszej świętojańskiej imprezy w Warszawie. Kiedy, gdzie i z kim będziemy świętować najkrótszą noc w roku? 

Wianki nad Wisłą Warszawa: kiedy i gdzie?

Noc Kupały wywodzi się z kultury słowiańskiej i jest związana z letnim przesileniem Słońca. Tradycyjnie świętuje się ją w najkrótszą noc w roku, czyli w okolicy 21-22 czerwca. Tej nocy pary łączyły się także w pary obchodząc tzw. wianki. Panny plotły wianki i rzucały je na wodę, a chłopcy próbowali je z niej wyłowić. 

Świętowanie łączy się też z innym świętem. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa, pogańskie obrzędy zaczęły być zastępowane kościelnymi. Właśnie dlatego Noc Kupały została wyparta przez Noc Świętojańską - wigilię dnia św. Jana - obchodzoną w nocy z 23 na 24 czerwca. 

Z obu tych tradycji wywodzą się nasze współczesne Wianki nad Wisłą. W tym roku wszystkie atrakcje przygotowane są na 23 czerwca na Podzamczu w Warszawie. 

23 czerwca na warszawskim Podzamczu zagrają:

- W&W
- Bajm
- Dżem
- Daria Zawiałow
- Ten Typ Mes

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. 

Wianki nad Wisłą 2018 - zamknięta Wisłostrada

Z powodu imprezy od ok. godz. 17:30 zamknięty zostanie przejazd Wisłostradą, pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Krasińskiego, a na trasy objazdowe pojadą autobusy linii 118, 185 i 385.

Około północy policja może podjąć decyzję o zamknięciu ruchu na moście Śląsko-Dąbrowskim. W takim przypadku tramwaje linii: 4, 13, 20 i 23 pojadą mostem Gdańskim, natomiast linii 26 – mostem Poniatowskiego. Objazdami pojadą również autobusy linii: 160, 190, 527, N11, N16, N21, N61, N66 i N71. Ich trasy poprowadzone zostaną mostem Świętokrzyskim. Utrudnienia te potrwają do ok. godz. 1.

Utrudnienia w ruchu - Wianki nad WisłąUtrudnienia w ruchu - Wianki nad Wisłą fot: materiały prasowe

Po zakończeniu Wianków nad Wisłą na tory wyjadą dodatkowe tramwaje – nr 1 w obu kierunkach, nr 28 tylko w stronę osiedla Górczewska. Ponadto zaplanowano dodatkowe tramwaje linii 23 i 26 – w kierunku Nowego Bemowa i osiedla Górczewska – rozpoczną trasy na pl. Bankowym. Ze zwiększoną częstotliwością kursowały będą również składy linii 3.

Dodatkowo Zarząd Transportu Miejskiego przygotował udogodnienia dla wracających z dworca Wileńskiego. Będą mogli oni pojechać dodatkowymi autobusami linii 509 w stronę Nowodworów i Gocławia oraz 527 na osiedle Derby. Ponadto na wybranych liniach nocnych będą większe autobusy. Po zakończeniu Wianków nad Wisłą 2018 częściej będą jeździły również pociągi pierwszej i drugiej linii metra.

W niedzielę - Bieg Super Taty

W niedzielę, 24 czerwca, od godz. 10.00 grochowskimi ulicami poruszać się będą uczestnicy Biegu Super Taty.

Na potrzeby wydarzenia uświetniającego obchody Dnia Ojca od godz. 6.00 zamknięte dla samochodów będą ulice: J. Dwernickiego od ul. Podskarbińskiej do ul. L. Mycielskiego i Siennicka od ul. J. Dwernickiego do ul. W. Chrzanowskiego. Uczestnicy Biegu z Tatą wystartują o godz. 10.00, a jego trasa będzie prowadziła ulicami: J. Dwernickiego – L. Mycielskiego – W. Chrzanowskiego – Siennicka. Bieg główny, wystartuje o godz. 11.00, a wieść będzie przez ulice: J. Dwernickiego – L. Mycielskiego – W. Chrzanowskiego – Wiatraczna – Kobielska – L. Mycielskiego – M. Paca – L. Kickiego – Kobielska – M. Paca – Siennicka – Kobielska – Podskarbińska – Stanisławowska – Terespolska – Kamionkowska – Chodakowska – Mińska – Stanisławowska – Terespolska – Mińska – W. Chrzanowskiego – Siennicka do mety przed stadionem KS Orzeł. Trasa biegów będzie zamknięta dla samochodów od godz. 9.30 do 16.00.

Remont na Kijowskiej

W ten weekend Zarząd Dróg Miejskich wymieni nawierzchnię Kijowskiej. W związku z tym, od piątku od godziny 23:00 do poniedziałku do godziny 4.00 zamknięte dla samochodów będą obydwie jezdnie. 

Objazdy zostaną poprowadzone ulicami: Naczelnikowską, Radzymińską i Ząbkowska.  Z kolei dojazd do Dworca Wschodniego możliwy będzie jedynie od ulicy Lubelskiej.

Przejścia dla pieszych przez Kijowską przy Dworcu Wschodnim będą zamykane naprzemiennie. Innymi trasami pojadą też autobusy.

Linie: 120, 123, 140, 156, 169, 738, N02, N03 i N71 zostaną wycofane z pętli Dworzec Wschodni (Kijowska) i skierowane na trasy objazdowe.

Linie: 120, 140, 169, 738 i nocnej N02 będą kursowały ulicami: Targowa – J. Zamoyskiego – Lubelska do przystanku Dw. Wschodni (Lubelska). Do tego samego przystanku dojadą również linie nocne N03 i N71.

Autobusy linii 123 pojadą ulicami Zamoyskiego i Sokolą do przystanku Metro Stadion Narodowy (wrócą ulicami: Sokola – Wybrzeże Szczecińskie – Zamoście – Sokola).

Linia 156 pojedzie objazdem ulicami: Objazdowa – Kawęczyńska – Ząbkowska – Markowska – Kijowska – Targowa – Zamoyskiego – Sokola – Metro Stadion Narodowy (powrót: Sokola – Wybrzeże Szczecińskie – Zamoście – Sokola – Zamoyskiego – K. Marcinkowskiego – Targowa – Kijowska).

Remont - Czerniakowska bis

W piątek, około godz. 23:00 ZDM rozpoczną kolejny etap przebudowy Głębockiej. Do końca wakacji na Berensona od Kąty Grodziskie do skrzyżowania z Głębocką będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu – w stronę Głębockiej.

Również w piątek, około godziny 22:00, zostaną wprowadzone zmiany na budowanej Czerniakowskiej bis. Rozpoczną się tam prace przy przebudowie układu drogowego skrzyżowania z Trasą Siekierkowską. 

Zamknięta dla samochodów będzie jezdnia łącząca al. J. Becka (Trasę Siekierkowska) z ulicami Polską i Antoniewską. Objazdy zostaną poprowadzone ulicami: Gościniec – Bartycka – Czerniakowska; Antoniewska – R. Statkowskiego – Gołkowska lub do Augustówka.

Z utrudnieniami kierowcy muszą liczyć się do końca sierpnia.

Masz wspomnienie związane z Wiankami nad Wisłą, którym chcesz się z nami podzielić? Jaki koncert był najlepszy? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: