"Klątwa" w Powszechnym. Biegły współpracujący z Episkopatem orzekł: Spektakl obraża uczucia religijne

Spektakl "Klątwa" w Teatrze Powszechnym wywołał niemałe kontrowersje. Po ponad roku od premiery, biegły wydał opinię w sprawie - uznał, że spektakl obraża uczucia religijne. Co ciekawe, biegły współpracuje z Polskim Episkopatem i wykłada na katolickim uniwersytecie.

Premiera "Klątwy" w lutym 2017 roku wywołała skandal. W opinii środowisk prawicowych spektakl obraża uczucia religijne Polaków. Największe oburzenie wywołały sceny seksu oralnego ze figurą św. Jana Pawła II czy podcieranie się flagą Watykanu. 

Prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu w sprawie spektaklu. Śledczy badają, czy w jego trakcie nie doszło do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do zabójstwa.

Spektakl "Klątwa" obraża uczucia religijne

''Klątwa'' obraża uczucia religijne - orzekł biegły powołany przez prokuraturę biegły z zakresie religioznawstwa - ustalił dla Radia ZET Mariusz Gierszewski. Biegłym tym był profesor Eugeniusz Sakowicz, współpracownik Konferencji Episkopatu Polski i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wybór osoby tak bardzo powiązanej z Kościołem w takiej sprawie wydaje się być co najmniej nieodpowiedni. Łatwo dojść do wniosku, że wyda opinię stronniczą. Prokuratura utrzymuje, że wybrała profesora Sakowicza, bo znalezienie eksperta było bardzo trudne. Ponoć też sam sposób prowadzenia śledztwa też jest pionierski.

"Klątwa" mieści się w granicach prawa

W rozmowie z Metrowarszawa.pl w lutym tego roku dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak przekonywał, że jest pewien, że spektakl mieści się w granicach prawa.

- To nie teatr podgrzał atmosferę, ale środowiska wyznające określoną ideologię. Nie jest tak, że żyliśmy w spokojnym świecie, w którym nagle teatr narozrabiał. Dokonują się kolosalne zmiany kulturowe - mówił.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Przepychanki i race przed Teatrem Powszechnym. Narodowcy próbowali zablokować "Klątwę"

Więcej o:
Komentarze (68)
"Klątwa" w Powszechnym. Biegły współpracujący z Episkopatem orzekł: Spektakl obraża uczucia religijne
Zaloguj się
 • aaggnniikk

  Oceniono 43 razy 37

  Jak ksieża obrazaja moja inteligrncje wygadujac głupoty w kosciołach to nie cjhodz do koscioła . bo w przeciwny, razie musiałabym co tydzień zgłaszac wniosek do prokuratury o obrazanie mojej inteligencji. Wiec jak kogoś obraża tą sztuką to niech nie chodzi, ale widac społeczeństwo katolickie jest ogranoczone umysłowo

 • batura3

  Oceniono 37 razy 35

  A jak PEDOPFIL W SUTANNIE obraża moje poczucie moralności???? Katohipokryci - alleluja:)))

 • czemrok

  Oceniono 27 razy 27

  Patrząc na zachowanie kleru katolickiego,ich,,moralność,, złodziejstwo, każdy szanujący się Polak czuje się nagminnie obrażany. Co to w ogóle znaczy uczucie religijne ? Jakiś katolicki bełkot

 • j.urbanski

  Oceniono 23 razy 23

  "Biegły współpracujący z Episkopatem" - cóż to za figura retoryczna? Sąd powinien go wysłać na drzewo.

 • wmr2000

  Oceniono 24 razy 22

  A co jak opinia biegłego obraża uczucia ateistów?

 • basiacan

  Oceniono 23 razy 21

  Jest pewien problem... Wiekszosc aktorow bioracych udzial w spektaklu jest, wg KK, katolikami (chrzest, komunia, bierzmowanie). Maja wiec SWIETE PRAWO krytykowac i pokazywac zaklamanie organizacji do ktorej ich "zapisano" i z ktorej nie mozna wystapic zupelnie.

  I jeszcze jedno do obrazonych "Klatwa". Czy mysla o slowach ktore wypowiadaja ponoc codziennie: "wybacz nam nasze winy JAKO I MY WYBACZAMY naszym winowajcom"???

 • ri-pi

  Oceniono 17 razy 17

  Moje uczucia religijne obraża ksiądz sprzedający za pieniądze chrzest . To jest dopiero obraza.,

 • wudeer

  Oceniono 24 razy 16

  bylem na klątwie, rzeźba nie jest podpisana, jest anonimowa. wszyscy kojarzą ją z JPII, bo jest obciąganie. dlaczego? odpowiedzcie sobie sami ;-)

 • logedout

  Oceniono 16 razy 14

  Talibowie się umacniają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX