Patryk Jaki obiecał nowy stadion Skry. Dwa lata temu mówił coś zupełnie innego

Patryk Jaki obiecał budowę nowego stadionu Skry. Wywołało to niemałe zamieszanie. Prezydent Warszawy wytknęła mu, że dwa lata temu głosował przeciw przyznaniu 200 mln złotych na ten cel.

- Stoimy na stadionie Skry, który jest symbolem rządów Platformy Obywatelskiej w Warszawie. To coś nieprawdopodobnego, że stolica Polski nie ma nie tylko hali, ale stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia, a ten istniejący doprowadzono do ruiny - powiedział Patryk Jaki, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wtórował mu minister sportu Witold Bańka. - Jesteśmy stolicą Polski, nie możemy budować na Skrze stadionu lekkoatletycznego drugiej kategorii – ocenił Bańka.

Nowy stadion Skry

Krótko po konferencji Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała Jakiemu, że w grudniu 2016 roku głosował przeciw poprawce w budżecie państwa. Chodziło o 200 mln złotych właśnie na modernizację Skry.

Z kolei Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu, w lutym zapytał ministra sportu, czy dofinansuje budowę areny. W marcu tego roku wiceminister Jarosław Stawiarski odpowiedział, że "decyzję o modernizacji musiałyby w pierwszej kolejności podjąć władze Warszawy". Doprecyzował jednak, że jeśli inwestor złoży wniosek o wsparcie finansowe, to ministerstwo taki dokument rozpatrzy.

”Dacie sobie radę sami”

O finansowanie z ministerstwa sportu starała się wiele miesięcy temu Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy. Walczyła wtedy o pieniądze na zadaszenie toru kolarskiego Stegny. Jedną z opcji było finansowanie przez resort sportu. Jego szef, Witold Bańka, w mediach społecznościowych odpowiedział dosadnie.

"Pani Prezydent mnie przecenia. Około 3 mld 139 mln złotych to budżet Warszawy na inwestycje. Sześć razy więcej niż budżet MSiT na dofinansowanie inwestycji sportowych w całej Polsce. (...) Dacie sobie radę sami".

Miasto ogłosiło konkurs

W ubiegłym tygodniu miasto poinformowało, że jeszcze w czerwcu ogłosi konkurs na opracowanie koncepcji modernizacji Skry.

Stadion Skry ma być realizowany w dwóch etapach. Pierwszy to zaplecze treningowe wraz ze strefą rekreacyjną. Docelowo w tym miejscu ma powstać nowoczesny stadion lekkoatletyczny, na którym będą mogły być rozgrywane Mistrzostwa Europy i Świata.

- Podział realizacji inwestycji na dwa etapy pozwoli szybciej przywrócić obiekt mieszkańcom i warszawskim sportowcom. Należy podkreślić, że drugi etap inwestycji, modernizacja stadionu głównego, będzie bardziej skomplikowana, dlatego też realizując wszystko razem, spowolnilibyśmy cały proces - powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Jak jest stan warszawskiego sportu? Jakie problemy, co trzeba zmienić? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Boks w habicie. Zakonnice w bardzo oryginalny sposób zbierają na remont domu dziecka

Więcej o: