Mieszkańcy wypowiedzieli się ws. gigantycznego lotniska w Baranowie. Miażdżąca większość na "nie"

84 procent osób jest przeciwko budowie w gminie Baranów Centralnego Portu Komunikacyjnego, a 16 procent za. To wstępne wyniki gminnego referendum w sprawie gigantycznej inwestycji.

O wynikach poinformował Wojciech Kornak, wiceprzewodniczący stowarzyszenia "Zanim powstanie lotnisko". Jak dodał, frekwencja wynosiła ok. 47 procent.

Uprawnionych do głosowania było 4120 mieszkańców. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział 1236 mieszkańców. Głosy można było oddawać w czterech punktach.

W niedzielnym referendum wzięło udział 1932 osób.

Mieszkańcy odpowiedzieli na dwa pytania: Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów? Oraz, czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Nad ranem Wojciech Kornak poinformował nas, że na pierwsze pytanie dotyczące lokalizacji CPK odpowiedź "nie" zaznaczyło 1555 mieszkańców, "tak" - 322. Odpowiedzi na drugie pytanie, w którym pytano o warunki rozliczeń, pokazały podobne rozłożenie głosów - 1751 zaznaczyło "nie", 113 - "tak".

Decyzję o zorganizowaniu referendum, w kwietniu podjęła Rada Gminy. Wojewoda wydał zgodę na głosowanie. Zastrzegł jednak, że „referendum ma charakter konsultacyjny dla władz gminy Baranów i nie jest wiążące dla organów państwa podczas przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego”.

Lotnisko w Baranowie do końca 2027 r.

Na początku czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, która określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji oraz infrastruktury jej towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach.

Port ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r. Specustawa nie rozstrzyga tego, gdzie powstanie nowe lotnisko. Rząd w rozporządzeniu określić ma maksymalny teren, na którym mają być prowadzone inwestycje.

Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Stanisławowie?

Mimo że ministerstwo infrastruktury wciąż nie podało, gdzie dokładnie powstanie Centralny Port Komunikacyjny, Wojciech Kornak, wiceprzewodniczący stowarzyszenia „Zanim powstanie lotnisko” podejrzewa, że najprawdopodobniej będzie to w Stanisławowie.

Jeśli to prawda, ze wsi, na terenie której powstanie lotnisko, będzie musiało się wynieść, jak podaje Kornak, nawet 3,5 tys. osób. - Na tych terenach mieści się razem 1150 nieruchomości, czyli 850 gospodarstw rolnych - wyjaśnia Kornak.

Jak podaje z kolei "Stołeczna", ministerstwo pracuje nad wyznaczeniem dwóch wariantów lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na potrzeby uzyskania decyzji środowiskowej. Według oświadczenia rzecznika ministerstwa, Szymona Huptysia, oba warianty będą się zawierały w maksymalnym obszarze inwestycji.

Co z Lotniskiem Chopina?

Pojawiły się obawy, że wraz z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego prawdopodobnie zajdzie potrzeba zamknięcia Lotniska Chopina oraz lotniska w Modlinie. Czy tak się stanie? Rząd co chwilę zmienia zdanie.

Jeszcze w zeszłym roku pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - Mikołaj Wild, przekonywał, że otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest równoznaczne z zamknięciem Lotniska Chopina dla ruchu turystycznego. Na początku czerwca tego roku przekonywał już, że Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina nie zostanie zamknięty, a likwidacja lotniska w Modlinie nie jest w interesie mieszkańców Mazowsza.

Podkreślił jednak, że warunkiem powodzenia inwestycji w CPK jest przeniesienie tam ruchu międzykontynentalnego, ale nie wykluczył pozostawienia na Okęciu ruchu krajowego i europejskiego.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Centralny Port Lotniczy w Baranowie? "Nie wiadomo"

Więcej o: