Na co dzień nie ma tam wstępu, w najbliższą niedzielę będzie inaczej. Znowu można zwiedzać pałac Natoliński

Pałac Natoliński oraz przyległy do niego park zostały otwarte dla publiczności. Na co dzień są zamknięte, ale w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w końcu będzie można je odwiedzić. Pod warunkiem, że zapiszemy się na listę.

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie to jedno z piękniejszych miejsc w Warszawie. Niestety, wejście na jego teren nie jest łatwe. Teraz to jednak możliwe.

Pałac Natoliński zwiedzanie

Na co dzień w zespole pałacowym urzęduje Centrum Europejskie "Natolin", które prowadzi tam ośrodek kształcenia specjalistów od integracji europejskiej. Oznacza to, że pałac Natoliński i jego park nie są dostępne dla turystów. Władze tłumaczą, że jest to związane z obawą przed zniszczeniem i "zadeptaniem" terenu. 

Raz na jakiś czas zespół pałacowo-parkowy w Natolinie się otwiera. W tym roku nie jest inaczej. Na zlecenie dzielnic Ursynów i Wilanów Centrum Europejskie "Natolin" organizuje zwiedzanie. 

Aby zobaczyć pałac i park Natoliński na własne oczy, trzeba się jednak zapisać na listę, decyduje kolejność rezerwacji. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.zwiedzajnatolin.pl. Wycieczki będą organizowane w każdą niedzielę poczynając od najbliższej - 17 czerwca aż do 16 września. 

Pomimo że do pałacu Natolińskiego nie można wejść "z ulicy" i trzeba się wcześniej zapisać, wstęp jest bezpłatny. Każda wycieczka odbywa się w towarzystwie przewodnika, który oprowadza gości po obiekcie przez 1,5 lub 2,5 godziny. 

Liczba miejsc jest ograniczona. W grupie zwiedzających nie może być więcej niż 29 osób.

Pałac Natoliński i Las Natoliński

Pałac Natoliński powstał na terenie dawnej Bażantarni w latach 1780-1782, w ostatnich latach życia Augusta Czartoryskiego. Po jego śmierci w 1782 roku dobra te wraz z Bażantarnią odziedziczyła jego córka - Izabela. W związku z tym, że Czartoryska często przebywała za granicą, pałac nie był użytkowany, a w czasie oblężenia Warszawy w 1794 roku przez wojska rosyjskie i pruskie został zniszczony. W kolejnych latach zespół pałacowo-parkowy przechodził w ręce kolejny osób, a jego ostatnim prywatnym właścicielem był syn Ksawerego Branickiego - Adam.

Obecnie jest on własnością skarbu państwa, ale opiekuje się nim Fundacja Centrum Europejskie "Natolin", która w latach 90. zadbała o konserwację i adaptację dawnego zespołu pałacowego. 

Architektura Pałacu Natolińskiego nawiązuje do modnych letnich rezydencji w stylu klasycystycznym, w szczególności do wiejskich pałaców z rotundowymi salami. Już na pierwszy rzut oka styl pałacu natolińskiego przypomina styl francuskiego klasycyzmu z czasów panowania Ludwika XVI.

Z pierwotnego, bogatego wyposażenia pałacu nie zachowało się nic poza przytwierdzonymi do ścian detalami i pojedynczymi rzeźbami. W latach II wojny światowej zniknęły z niego m.in. meble, obrazy, marmurowe rzeźby, wazony, wazy i inne naczynia z brązu, porcelana, lustra, świeczniki... We wnętrzu znajdują się obecnie przedmioty zakupione lub wypożyczone przez CEN po wojnie od innych muzeów.

Pałac natoliński otacza również park, a dokładniej rezerwat przyrody Las Natoliński, który został utworzony w 1991 roku. Znajdują się tam zróżnicowane zbiorowiska leśne, drzewa będące pomnikami przyrody oraz, jak mówią specjaliści, "ciekawa rzeźba terenu". 

Cały teren rezerwatu jest ogrodzony i niedostępny dla spacerowiczów czy zwiedzających. Podczas tych nielicznych niedziel w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu mieszkańcy Warszawy będą mieli rzadką okazję go zobaczyć. 

Miałeś okazję odwiedzić pałac i park Natoliński? Napisz nam o swoich doświadczeniach na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Jak w Holandii! Zobacz Ogród Holenderski po rewitalizacji! [WIDEO]

Więcej o: