Na dworcach puszczono komunikat o obozach koncentracyjnych. Pasażerowie zaskoczeni. "Martyrologia z syntezatora mowy"

Wielu pasażerów na kilku stacjach kolejowych w całym kraju było zbitych z tropu. Przed południem syntezator mowy wygłosił komunikat o 78. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Pasażerowie mocno skrytykowali akcję za formę i miejsce.

Komunikat dotyczył 78. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Informację w czwartek przed południem usłyszeli podróżni m.in. na stacjach w Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie oraz w Warszawie.

Kilka zdań opisu rocznicy wygłosił syntezator mowy. Wielu pasażerów było zdezorientowanych i zdziwionych podawaną informacją. – Ja chciałem pojechać tylko do Łowicza, a z głośników na Dworcu Centralnym rozbrzmiewa nagranie o złych Niemcach i Rosjanach, jak na demokratyczne państwo przystało – informuje pan Bartosz, który nagranie z dworca umieścił w internecie.

 "Syntezator ośmiesza akcję"

Pod filmem pojawiło się dużo krytycznych komentarzy. Nikt nie krytykuje potrzeby uczczenia rocznicy. Ludzie zastanawiają się, czy wybrano odpowiednią formę i miejsce. "Martyrologia z syntezatora mowy" – napisał jeden z internautów. Inny dodał: Konduktor zamiast kasować bilet będzie robił test ze znajomości hagiografii. Pojawiły się też opinie, że syntezator mowy ośmiesza całą akcję.

Zlecenie od stowarzyszenia rodzin

O sprawę zapytaliśmy przedstawicieli PKP. Biuro prasowe spółki poinformowało, że była to inicjatywa byłych więźniów i ich rodzin, zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich.

- W przeszłości były już wygłaszane okazjonalne, niezwiązane bezpośrednio z rozkładem jazdy, komunikaty m.in. dotyczące Powstania Warszawskiego, akcji honorowego krwiodawstwa. Dotychczas nikt nie miał uwag do tych informacji – tłumaczy Magdalena Janus z PKP PLK.

Co sądzisz o takiej formie upamiętniania rocznic? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o:
Komentarze (103)
Na dworcach puszczono komunikat o obozach koncentracyjnych. Pasażerowie zaskoczeni. ?Martyrologia z syntezatora mowy?.
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 117 razy 91

  Inne spoleczenstwa ida do przodu: innowacyjnosc, nauka, wynalzki, a przyglupy zyja tylko wymyslonym mesjanizmem i odwieczna martyrologia.

 • wagadudu

  Oceniono 93 razy 75

  Powinni jeszcze podstawić wagony bydlęce... Co za pisowski bezmózg to wymyślił...

 • mr.superlatywny

  Oceniono 80 razy 64

  Prawie pusta stacja, marmur i pranie mózgu - to tak troche jak w Korei Pólnocnej. :-)

 • tojaaaa

  Oceniono 71 razy 59

  Ja też dzisiaj słyszałam ten komunikat na dworcu w Katowicach. W pierwszej chwili oniemialam bo zrozumiałam że Pani zapowiada pociąg do Auschwitz. Dopiero potem okazało się że to jakiś dziwny komunikat. Bez sensu to było

 • mr.superlatywny

  Oceniono 59 razy 41

  To teraz kazdy moze cos takiego zamawiac ? Rodzice niepelnosprawnych dzieci tez ? Kaszubi i Slazacy takze ? A co ze zwiazkami zawodowymi branzy produkcji wykalaczek i zapalek/lków ? Dlaczego by nie o Powstaniu Wielkopolksim, tragedii Lemków, polskich bombach na Slowacji, "falszywych Czechach" albo o bohaterskim Becku ? Wszystko ytlko tak na przyklad. Bo ja mialbym jeszcze wiele innych pomyslów, np. mój wujek oferuje wladki do butów. :-))

 • espenkruger

  Oceniono 48 razy 38

  Bedą teraz montować szczekaczki (oraz system dezaktywacji smartfonów) na każdym skrzyżowaniu.

 • f451

  Oceniono 41 razy 35

  jak będę chciał się dowiedzieć czegoś więcej o obozach koncentracyjnych to się wybiorę na wycieczkę do Oświęcimia... a PKP jest od wożenia pasażerów....

 • komuno

  Oceniono 43 razy 35

  Wychowałam się na opowieściach o okupacji, potem dużo czytałam na jej temat, do dzìś mnie interesuje i jej ofiary są w mojej pamięci. Ten pomysł jest przerażający i szkodliwy. Wywoła efekt odwrotny do zamierzonego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX