Rząd obniżył pensje prezydentów miast o 20 proc. Prezydent Warszawy straci zaledwie 24 zł. Dlaczego?

Pensje prezydentów miast zgodnie z rozporządzeniem z maja tego roku zostaną obniżone. Prezydent Warszawy nie będzie zarabiać jednak dużo mniej niż obecnie. Wyjaśniamy, dlaczego. Rozporządzenie obowiązywać będzie od 1 lipca.

Wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców zostaną obniżone o 20 procent - tak zakłada przyjęte w maju przez Radę Ministrów rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych. Zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

W czwartek Rada Warszawy będzie głosować nad zmianą pensji Hanny Gronkiewicz-Waltz, obecnej prezydent stolicy. Będzie to konieczna formalność. Jej zarobki spadną jednak o zaledwie 24 zł -z 12 tys. 460 zł na 12 tys. 436 zł. Dlaczego? Wyjaśnia "Stołeczna".

Pensje prezydentów miast - tylko o 24 zł mniej

Wynagrodzenie prezydent miasta składa się z kilku części. To wynagrodzenie zasadnicze (które rozporządzenie obniżyło o 20 proc.), dodatek funkcyjny, dodatek specjalny (który wg rozporządzenia może wynosić do 50 proc. płacy zasadniczej i dodatku funkcyjnego) oraz dodatek za staż pracy (może wynosić do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego).

Radni obniżą więc płacę zasadniczą prezydent do poziomu 5,2 tys. zł, podwyższą jednak dodatek specjalny do poziomu 48 proc. płacy zasadniczej i dodatku funkcyjnego. W dalszym ciągu będzie się to plasować poniżej maksymalnego limitu. Prezydent Warszawy będzie zarabiać zatem: 5,2 tys. zł pensji zasadniczej, 2,5 tys. zł dodatku funkcyjnego, ok. 3,6 tys. zł dodatku specjalnego oraz 1 tys. zł dodatku za staż pracy, czyli razem 12 tys. 436 zł – o 24 zł mniej niż obecnie.

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Gdzie wypijesz najlepszą kawę w Warszawie? Sprawdzamy stołeczne kawiarnie z Mateuszem Kubikiem [RANKING]

Więcej o:
Komentarze (29)
Rząd obniżył pensje prezydentów miast o 20 proc. Prezydent Warszawy straci zaledwie 24 zł. Dlaczego?
Zaloguj się
 • dymomierz

  Oceniono 23 razy 19

  Wójt małej i zadłużonej gminy na podlasiu (3600 osób) 168000... z oświadczenia za 2017rok.

 • astygmatyk

  Oceniono 26 razy 8

  To chyba jakieś dwa "żarty". Po pierwsze, co ma "rzunt" do wydatków jednostek samorządowych? Jeśli "rzunt" ma decydować, ile w Warszawie i Pcimiu ma kosztować chleb, ile zarabiać "ksiundz", ile burmistrz i ile sprzątaczka....to po co nam samorząd (z własnymi wyborami, budżetem itp).
  Po drugie, jeśli to prawda że Prezydent stolicy ma podstawowej pensji....5200 PLN.....to ja wolałbym nawet nie myśleć o takiej pracy. Chyba lepiej już zostać kierownikiem sklepu Lidla, czy jakiegoś innego porządnego (zagranicznego) markietu. I to chyba wyjaśnia dlaczego na stanowisko kandydują takie miernoty jak obecna prezydent czy pan taki-jaki.

 • darek183

  Oceniono 13 razy 5

  Prezydent miasta zarządzający budżetem 13 mld zł ma podstawową pensję 5,2 tys. zł. Czy to dowcip kabaretu Paranienormalni ? Prezesi największych firm giełdowych o podobnym budżecie mają podstawową stawkę 20 razy taką plus premie.

 • yosemitesam

  Oceniono 12 razy 4

  "Rząd obniżył pensje prezydentów miast o 20 proc. Prezydent Warszawy straci zaledwie 24 zł. Dlaczego?"

  Bo rzad PiS - nie wiedzieć dlaczego - przewiduje, że prezydentem Warszawy miałby zostać niejaki byle jaki Jaki?

 • ajakiloginniejestzajety

  Oceniono 6 razy 4

  i bardzo dobrze

 • repsaj

  Oceniono 1 raz 1

  50% pensji zasadniczej z 5200 tj. 2600 a nie 3600 /chodzi o dodatek specjalny/ Kamieniami redaktorku rzucałeś na szkołę?

 • facio60

  Oceniono 1 raz -1

  Uważam, że panią Hanię godni zastąpić są Paweł Śpiewak oraz Adrian Zandberg o ile wystartuje.

 • nessuno

  Oceniono 3 razy -1

  I tak nas robią w chooja, a bufetowa śmieje się z warszawiaków do rozpuku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX