Tęcza powróciła na plac Zbawiciela. "Spróbujcie ją teraz spalić!"

Tęcza powróciła na plac Zbawiciela. Nie w wersji materialnej, lecz symbolicznej. W piątek wieczorem przez kilka godzin wyświetlano tęczowy hologram. To zapowiedź dzisiejszej Parady Równości.

O tym, że tęcza wraca na plac Zbawiciela informowaliśmy już we wtorek. Początkowo całe przedsięwzięcie było owiane tajemnicą. Do mediów szybko wyciekły jednak informacje, na czym będzie ono polegało.

Tęcza na placu Zbawiciela

W piątek o godz. 22 na placu Zbawiciela w Warszawie po prawie trzech latach nieobecności pojawiła się tęcza. Na kurtynie wodnej wyświetlono tęczowy hologram. Wyświetlano go tylko przez kilka godzin, ale i tak wzbudził wśród zgromadzonych ogromny entuzjazm.

Spróbujcie ją teraz spalić - pisał jeden z naszych czytelników.
Piękna - dodawały inne osoby, które zobaczyły naszą relację z wyświetlenia tęczy.

Inicjatorem akcji były dwie organizacje LGBT+ Stowarzyszenie Parada Równości i Miłość nie Wyklucza oraz amerykańska marka lodów Ben&Jerry's, która została sponsorem tegorocznej Parady Równości.

Na początku całe przedsięwzięcie było owiane tajemnicą. Do niektórych warszawskich redakcji trafiły zaproszenia, w których informowano, że "Tęcza wraca na plac Zbawiciela. Tym razem niezniszczalna. Tak jak miłość". Kilka dni później odkryto, że nie chodzi o materialną tęczę, ale o tęczowy hologram, który zostanie wyświetlony na kurtynie wodnej. Organizatorzy tłumaczyli, że nie podawali szczegółów ze względu na obawę przed pojawieniem się radykalnych środowisk.

Promocja wydarzenia nie była głośna, ale w piątek na placu Zbawiciela zgromadziło się około kilkuset osób. Warszawiacy oglądali odrodzoną tęczę, zajadali się lodami Ben&Jerry's i cieszyli się na dzisiejszą Paradę Równości.

Na placu Zbawiciela pojawiło się wczoraj kilka patroli policji, które ochraniały wydarzenie. Na szczęście obyło się bez problemów. Można przypuszczać, że przyczyniło się do tego to, że organizatorzy niemal do ostatniego momentu utrzymywali szczegóły przedsięwzięcia w tajemnicy.

Tęcza płonie

Słynna warszawska "Tęcza" to instalacja autorstwa Julity Wójcik z Gdańska. W 2011 roku stanęła na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, rok później przeniesiono ją na plac Zbawiciela i stała tam do 27 sierpnia 2015 roku.

Instalacja gdańskiej artystki wywołała sporo kontrowersji. Jednym "Tęcza" nie podobała się ze względów estetycznych, inni widzieli w niej symbol homoseksualistów. Byli też tacy, którzy uważali, że dodała szarej okolicy więcej koloru i rozkręciła dyskusję o sztuce w przestrzeni publicznej.

Pomimo że dla wielu warszawiaków był to piękny symbol tego, że nasza stolica jest nowoczesna, byli także tacy, którzy nie mogli jej znieść. Przez trzy lata swojej obecności "Tęcza" płonęła aż siedem razy.

Parada Równości 2018 w Warszawie

W sobotę o godz. 15 w Warszawie odbędzie się kolejna Parada Równości. Uczestnicy ruszą z okolic ronda ONZ.

Po raz 18 przejdziemy ulicami Warszawy, by szerzyć idee wolności, równości i tolerancji - informują organizatorzy Parady Równości.

Pierwszych wydarzeń związanych z tym wydarzeniem możemy spodziewać się już o 12:00. O tej porze pod Pałacem Kultury i Nauki stanie Miasteczko Równości, gdzie będą prezentować się zarówno partnerzy wydarzenia, jak i organizacje pozarządowe, które zajmują się tematyką równościową i współpracują grupami mniejszościowymi.

Sama Parada to jednak nie wszystko. 9 czerwca odbędzie się wiele wydarzeń związanych z tematyka równościową. Od 10:00 do 12:00 w lokalu Państwomiasto na ul. Andersa odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Ateizm nie wyklucza” przeciw religijnie motywowanej dyskryminacji osób LGBT+. Po zakończeniu przemarszu odbędzie się otwarty, darmowy koncert. Oficjalne afterparty Parady Równości 2018 odbędzie się w Metropolis Warszawa.

Czy uważasz, że tęcza powinna na stałe wrócić na pl. Zbawiciela w Warszawie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (91)
Tęcza na placu Zbawiciela. Hologram tęczy na placu Zbawiciela
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 140 razy 78

  Warszawa jest dla roznych ludzi. Na Tecze tez jest miejsce. Nawet predzej niz na marsze neofaszystow.

 • Tomek Arcasstyle

  Oceniono 93 razy 51

  Piękny symbol równości pomiędzy ludźmi..szacunku dla innych bez wzgledu na to jak wygląda czy w co wierzy. Bo przecież jeśli ktoś nie krzywdzi nikogo to ma prawo kochać i buc szczęśliwym. .bez złości czy nienawiści ze strony innych. To takie proste a zarazem bardzo trudne do zrozumienia w Pl

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 81 razy 19

  Brunatne ścier.wo szybko wypełzło z piSSesmańskiej kloaki. Z nowej wreszcie transzy moskiewskie rubelki rydzyk rozdaje?

 • ukos

  Oceniono 50 razy 16

  PiSdaki i tak będą próbiowały podpalić.

 • Oceniono 25 razy 9

  Przez długie lata tępiłem ludzi, którzy nie szanują własnego ciała, a to był spory błąd. Byłem wpatrzony w swojego trenera, niegdyś reprezentanta 10 boju.
  Dziś szanuję ludzi ze względu na osobowość, nie to jak wyglądają co ich pociąga i w co wierzą....
  Lekarz Gay odebrał poród mojej córki, w pracy miałem styczność z osobą, którą inni mężczyźni.... Żadna z tych osób nie była niemiła, "obca", czy dziwna. Szanujmy odmienność.

 • citaobscura

  Oceniono 22 razy 8

  -=-=-=-=-=-=-
  wystarczy odłączyć od prądu... 'mózgowcy' :)

  a tak btw: teraz wygląda lepiej niż te tandetne plastiki

 • kapitan.kirk

  Oceniono 36 razy 6

  Jak znam życie, to teraz przynajmniej nasikają do środka.
  Byłem przeciwny zdecydowanie tej tęczy w oryginalnej postaci, jako tandetnego i agresywnego wdziabywania się w substancję architektoniczną, zwłaszcza, że na skos przegradzała ona Oś Stanisławowską chronioną jako zabytek urbanistyczny. Natomiast jako światło na fontannie jest ona całkiem fajna i gdyby taka miała zostać, na pewno bym nie protestował; niezależnie od ideologicznych kontekstów etc.
  Pzdr

 • sennachmura

  Oceniono 12 razy 4

  Piękna!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX