Ogromny remont na ul. Puławskiej. Potrwa aż 3 miesiące i dotknie pasażerów i kierowców

W nocy z piątku na sobotę rozpocznie się remont torowiska na ul. Puławskiej w Warszawie. Obejmie on kilkukilometrowy fragment od pl. Zbawiciela do ul. Woronicza. Będzie trwał przez całe wakacje i spowoduje duże zmiany.

Remont torowiska na Puławskiej ma potrwać od 9 czerwca do 2 września 2018 roku. Oznacza to ogromne zmiany w komunikacji publicznej oraz utrudnienia. 

Remont na Puławskiej

Warszawskie Tramwaje poinformowały, że od soboty będzie remontowane torowisko tramwajowe na ul. Puławskiej. Remont obejmie spory fragment - od pl. Zbawiciela do ul. Woronicza. Pomimo że obejmuje on głównie ul. Puławską, prace będą trwały również na odcinku między pl. Zbawiciela a pl. Unii Lubelskiej.

Cały ruch tramwajowy na całym tym odcinku będzie wyłączony na trzy miesiące. 

Remont na ul. Puławskiej - utrudnienia, zmiany w ruchuRemont na ul. Puławskiej - utrudnienia, zmiany w ruchu Fot. Metrowarszawa.pl

Prace będą skupiały się przede wszystkim na wymianie torowiska (fragment o długości 5,6 km). Stare tory zostaną zastąpione nowymi i obsadzone trawą. Oprócz tego odnowione będą również perony i skrzyżowania oraz powstaną nowe przejazdy rowerowe. 

Remont ma trwać całą dobę. Od godz. 6 do 21 robotnicy będą zajmowali się rozbiórką i budową torów, a nocą dowożone będą materiały budowlane. 

Pierwszych prac na ul. Puławskiej należy spodziewać się już w nocy z piątku na sobotę (8/9 czerwca). Od tego momentu aż do 2 września cały fragment torowiska tramwajowego od pl. Zbawiciela do Królikarni będzie wyłączony z ruchu

Zmiany kursowania tramwajów na ul. Puławskiej

Wyłączenie tego prawie 6-kilometrowego fragmentu torowiska na ul. Puławskiej oznacza oczywiście spore zmiany w komunikacji miejskiej oraz możliwe utrudnienia. To odcinek dość często uczęszczany, zwłaszcza w godzinach szczytu. 

Kurowanie tramwajów linii 10, 14 i 18 zostanie wyłączone na cały czas remontu. 

Nie będą również funkcjonować przystanki tramwajowe przy ul. Puławskiej. Przystanki Pl. Unii Lubelskiej (05, 06), Rakowiecka (05, 06), Dworkowa (05, 06), Morskie Oko (03, 04), Park Dreszera (05, 06), Malczewskiego (05, 06), Królikarnia (03, 04), Wyścigi (07), Trasa Łazienkowska (01) oraz Pl. Zbawiciela (04) będą nieczynne.

Uruchomione zostaną jednak nowa przystanki. Metro Wilanowska 74 (przy nowej jezdni przy ul. 8 KUL), jako przystanek techniczny oraz wznowione zostanie działanie przystanku Pl. Konstytucji 07, który będzie funkcjonował jako przystanek techniczny dla linii Z-4.

W ich zastępstwie pojawi się uzupełniająca linia tramwajowa 70, która będzie jechała trasą: OS. GÓRCZEWSKA – Powstańców Śląskich – Wolska - al. Solidarności – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – most Gdański – Jagiellońska – ŻERAŃ FSO.

Pojawi się również zastępcza linia autobusowa Z-4. Będzie kurowała na trasie: METRO WILANOWSKA – Puławska – Marszałkowska (powrót: Waryńskiego) – PL. KONSTYTUCJI 02 (przystanek dla wysiadających) – Marszałkowska – zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Wilczą – Marszałkowska - PL. KONSTYTUCJI 09. 

Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich mówi, że w godzinach szczytu autobus Z-4 będzie jeździł co 5 minut. 

Tramwaje linii 4 i 35 zostaną skierowane na objazd, natomiast tramwaje nr 31 będą jeździły trasą wydłużoną. Szczegóły zmienionych tras można znaleźć na stronie internetowej ZTM.

Utrudnienia na Puławskiej będą, ale niewielkie

Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich mówi, że na remont wybrano okres, kiedy pasażerów jest mniej - letnie miesiące. Dzieci i młodzież mają wakacje, wielu studentów wyjeżdża do rodzinnych miejscowości, a dorośli mają urlopy. Dzięki temu remont dotknie mniej osób.

Dla podróżujących po ul. Puławskiej kluczowe będą pierwsze dni remontu. Na pewno będzie okres przejściowy, kiedy trzeba będzie przyzwyczaić się, że komunikacja miejska jeździ inaczej - mówi rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Maciej Dutkiewicz radzi, aby pasażerowie dokładnie przestudiowali mapki pokazujące zmiany i objazdy tramwajów związane z remontem na Puławskiej. - Ruch został przeorganizowany tak, aby nie stwarzać większych trudności - dodaje.

Mapkę ze zmianami znajdziesz TUTAJ.

Każda tego typu inwestycja lub remont w mieście wywołuje zmiany w ruchu drogowym, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Będziemy je obserwować i reagować na bieżąco - zapewnia Michał Grobelny z biura prasowego Zarządu Dróg Miejskich

Informuje również, że na tym odcinku ul. Puławskiej nie zostaną uruchomione buspasy. - Nie ma ich w zatwierdzonej czasowej organizacji ruchu - dodaje. 

Utrudnienia dla kierowców na Puławskiej

Utrudnień na ul. Puławskiej mogą spodziewać się również kierowcy samochodów osobowych. Podczas prac planowany jest również remont sześciu skrzyżowań, na których tory umieszczone są w asfalcie i przejeżdżają po nich samochody. 

Remonty tych skrzyżowań będą robione po kolei, jeden po drugim, żeby jak najbardziej zminimalizować utrudnienia dla kierowców - mówi Dutkiewicz. 

Dodaje, że należy również pamiętać o tym, że w związku z remontem okresowo zamykany będzie lewy pas jezdni na odcinku, na którym w danym momencie będzie prowadzone będą prace (ok. 100 metrów).

Czy remont na ul. Puławskiej bardzo utrudni ci życie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: