Tęcza wraca na plac Zbawiciela. "Tym razem będzie niezniszczalna"

Słynna tęcza z placu Zbawiciela wróci na swoje prawowite miejsce? Tak poinformowali właśnie działacze z organizacji LGBT+. Zapowiadają również, że tym razem będzie niezniszczalna.

"Tęcza" na placu Zbawiciela w Warszawie przez kilka lat była dla wielu mieszkańców stolicy symbolem nowoczesnej Warszawy. Znaleźli się jednak i tacy, którym to nie odpowiadało. Na szczęście organizacje LGBT+ zapowiadają jej powrót. 

Tęcza wraca na pl. Zbawiciela

Tęcza wraca na plac Zbawiciela. Tym razem niezniszczalna. Tak jak miłość - czytamy w wysłanej do redakcji informacji.

Dowiadujemy się z niej również, że za jej powrót będą odpowiedzialne dwie organizacje - Stowarzyszenia Parada Równości i Miłość nie Wyklucza oraz marka lodów Ben&Jerry’s.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że tęcza, która ma powrócić na plac Zbawiciela nie będzie materialną instalacją. Jej powrót oznacza wyświetlenie tęczowej projekcji holograficznej na kurtynie wodnej. Nie wiadomo czy hologram zostanie tam na dłużej. 

Tęcza płonie

Słynna warszawska "Tęcza" to instalacja autorstwa Julity Wójcik z Gdańska. W 2011 roku stanęła na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, rok później przeniesiono ją na plac Zbawiciela i stała tam do 27 sierpnia 2015 roku. 

Instalacja gdańskiej artystki wywołała sporo kontrowersji. Jednym "Tęcza" nie podobała się ze względów estetycznych, inni widzieli w niej symbol homoseksualistów. Byli też tacy, którzy uważali, że dodała szarej okolicy więcej koloru i rozkręciła dyskusję o sztuce w przestrzeni publicznej.

Pomimo że dla wielu warszawiaków był to piękny symbol tego, że nasza stolica jest nowoczesna, byli także tacy, którzy nie mogli jej znieść. Przez trzy lata swojej obecności "Tęcza" płonęła aż siedem razy.

Czytaj także:  "Nie chcę zdradzać, gdzie znajduje się stelaż "Tęczy". Żeby nie znaleźli jej źli ludzie" - mówi autorka instalacji z placu Zbawiciela

Tęcza znika z placu Zbawiciela

To, że "Tęcza" zniknie z pl. Zbawiciela, było wiadomo od dawna. Pozwolenie na jej ustawienie w tym miejscu było czasowe i obowiązywało do końca 2015 roku. Jednak Instytut Adama Mickiewicza - właściciel instalacji - zdecydował się ją wcześniej rozebrać. Na kilka dni przed jej demontażem ustawiono na placu fotomat. Pamiątkowe zdjęcia z "Tęczą" zrobiło sobie prawie 8 tys. osób.

W dniu, w którym konstrukcja zniknęła z pl. Zbawiciela, prawa do koncepcji pracy Julity Wójcik nieodpłatnie przejęło Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Ewa Gorządek, ówczesny głównym kurator CSW mówiła w 2015 roku w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że "Tęcza" jest w kolekcji Centrum, choć nie ma jej tam materialnie. 

Podobała ci się "Tęcza" na placu Zbawiciela? Chciałbyś, aby wróciła? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Tęcza na wieżowcu Prime Corporate Center

Więcej o: