24 chorych, w tym 16 osób w szpitalu. Wszyscy zatruli się ciastem ze znanej kawiarni

Klienci Green Caffe Nero poinformowali o poważnych dolegliwościach po wizycie w kawiarni. Inspekcja sanitarna poinformowała o 24 chorych, z tego 16 osób trafiło do szpitala. Diagnoza? Salmonella.

O zatruciach klientów sieci kawiarni Green Caffe Nero informowaliśmy w poniedziałek rano. Nawet kilkanaście osób mogło zatruć się ciastem podawanym w różnych lokalizacjach kawiarni w Warszawie. Ciasta już zostały wycofane ze sprzedaży, a sprawą zajęła się inspekcja sanitarna.

Salmonella w Green Caffe Nero

Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie poinformowała nas po południu, że inspekcja sanitarna prowadzi dochodzenie w sprawie zbiorowego zatrucia, do którego doszło między 28 a 31 maja

Nośnikiem zakażenia były prawdopodobnie trzy rodzaje ciast z kremem - chałwowe, tort bezowy i ciasto "zielony mech" - mówi Narożniak w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Dodaje, że pierwsze objawy choroby pojawiały się u pacjentów już kilka godzin po spożyciu ciasta. 

Z aktualnych danych wynika, że dolegliwości dotknęły 24 osoby, a aż 16 z nich musiało trafić do szpitala. Wśród hospitalizowanych znajduje się również jedno dziecko. We wszystkich przypadkach stwierdzono salmonellozę, czyli chorobę wywołaną bakterią salmonelli

Ciasta  wycofane z Green Caffe Nero

Joanna Narożniak z WSSE w Warszawie mówi, że przedstawiciele inspekcji sanitarnej natychmiast podjęli działania mające na celu powstrzymanie szerzenia się zakażenia. W niedzielę, 1 maja, skontrolowano pięć lokalizacji kawiarni, które wskazali poszkodowani, w tym również zakład produkcyjny. 

Podczas kontroli we wszystkich czterech skontrolowanych kawiarniach stwierdzono, że produkty były przechowywane w niewłaściwej temperaturze - mówi Narożniak. 

Dodaje, że na sieć nałożono grzywnę - łącznie 2,5 tys. złotych. 

W sprawie nadal prowadzone jest dochodzenie. Właściciel sieci kawiarni Green Caffe Nero, zgodnie z zaleceniem Inspektoratu, wycofał ze sprzedaży we wszystkich punktach sieci podejrzane partie ciast z kremem oraz kanapek. 

Miałeś podobne doświadczenie w warszawskiej restauracji lub kawiarni? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Gdzie wypijesz najlepszą kawę w Warszawie? Sprawdzamy stołeczne kawiarnie z Mateuszem Kubikiem [RANKING]

Więcej o: