Azjatycka mafia w stolicy. Dlaczego Wietnamka wyskoczyła przez okno podczas akcji ABW?

Śledczy mają coraz więcej informacji na temat azjatyckiej mafii, która przez trzy lata "wyprała" 5 miliardów złotych. Gangsterzy w workach przynosili pieniądze do banku i wpłacali je na konta podstawionych osób w 60 lokalizacjach na całym świecie.

Grupa swoje przekręty zaczęła w lutym 2015 roku, a ostatnie przelewy wykonano 16 marca tego roku.

Członkowie grupy sprowadzali towar z Azji i sprzedawali w Wólce Kosowskiej. Jedyna Polka w grupie i zarazem księgowa, tak mieszała w dokumentach, żeby nie płacić podatków. - Nie składano deklaracji w urzędach skarbowych lub podawano nieprawdziwe dane sprzedażowe. Ponadto nierzetelnie prowadzono rejestr VAT, nie wystawiano faktur i podrabiano dokumenty – tłumaczy Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Worki pełne pieniędzy

Lewe pieniądze, głównie w dolarach i euro były przynoszone w workach do jednej z placówek bankowych. Następnie gotówka trafiała na konta podstawionych osób w 60 lokalizacjach. - Największe kwoty przekazano na rachunki w Chinach, Hongkongu, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie, Wietnamie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – precyzuje prokurator.

W ten sposób wypłacono poza Polską 5 mld złotych, z czego Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 200 mln złotych.

Luksusowe samochody i zegarek

Grupa nie stroniła od luksusu. Świadczy o tym zabezpieczony majątek m.in.: trzy mieszkania w Warszawie, dom w Raszynie, luksusowe auta warte setki tysięcy złotych, zegarek wart 45 tysięcy dolarów i 200 tysięcy dolarów w gotówce. Ponadto na kontach spółek powiązanych z grupą - prokuratura zablokowała 665 tysięcy dolarów i 180 tysięcy euro.

W niektórych mieszkaniach, śledczy zabezpieczyli też spore ilości marihuany i metamfetaminy.

Samobójstwo podczas akcji ABW

Wśród zatrzymanych była 49-letnia Wietnamka. Podczas przeszukania mieszkania na Ochocie, nagle wyskoczyła przez okno mieszkania na trzecim piętrze. Kobieta zmarła na miejscu. Prokuratura ustala teraz, czy agenci postępowali zgodnie z procedurami.

Czytaj więcej: Nie żyje Wietnamka. Po zatrzymaniu przez ABW wyskoczyła przez okno

W trakcie przeszukania mieszkania, agenci trafili na dokumenty potwierdzające, że kobieta jest właścicielką skrytki bankowej. W dniu zatrzymania ulokowane tam było 2,1 mln złotych w różnych walutach. Według „Rzeczpospolitej” kobieta wolała popełnić samobójstwo, niż później tłumaczyć się przed kolegami z grupy skąd miała tyle pieniędzy i dlaczego je ukrywała.

49-latka była partnerką bossa grupy. Według śledczych, była jedną z osób odbierających od handlarzy pieniądze, a później maszerowała z nimi do banku i wpłacała na ustalone konta.

Pędzi na czerwonym i przez przejście dla pieszych. A tam kobieta z dwójką dzieci [WIDEO]

Więcej o: