Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie. "Co pan pie***li. Z policji pan jest?"

10 metrów może uratować komuś życie. Chodzi o parkowanie w pobliżu przejść dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich postanowił przypomnieć o tym warszawiakom.

Zarząd Dróg Miejskich stworzył spot, który ma uświadomić warszawiakom, jak istotna jest prawidłowa odległość zaparkowanego samochodu od przejścia dla pieszych. 

Premiera pełnej wersji filmu odbędzie się za tydzień, ale już teraz można zobaczyć jego zapowiedź. 

250 śmiertelnych przypadków na przejściach

Jeden z podpunktów art. 49 Prawa o ruchu drogowym mówi o tym, że "parkowanie na drodze dwukierunkowej przy przejściu dla pieszych w odległości mniejszej niż 10 metrów jest zabronione".

Niestety, wiele osób o tym zapomina lub po prostu ignoruje. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich nieprzestrzeganie tej zasady bardzo często prowadzi do tragedii. Z danych przedstawionych przez stołeczny ratusz w ciągu poprzednich 5 lat na przejściach w Warszawie zginęło 250 osób, z czego 30 to dzieci. 

Przyczyną wielu z nich była zła widoczność na przejściu. Możliwe, że gdyby kierowcy zastosowali się do zasady "10 metrów", tych przypadków byłoby mniej.

10 metrów może uratować życie

Nowa kampania społeczna "10 metrów" Zarządu Dróg Miejskich ma za zadanie uświadomić warszawiakom jak ważne jest przestrzeganie tego przepisu. 

Przy warszawskich przejściach dla pieszych zainstalowano ukryte kamery oraz specjalny ekran multimedialny. To właśnie za jego pośrednictwem Grzegorz Pawlak, aktor i lektor, który również wziął udział w projekcie, rozmawiał z łamiącymi przepisy mieszkańcami stolicy. 

Pytał ich, czy znają zasadę "10 metrów" i dlaczego jej nie przestrzegają. 

- ... bo nie ma czasu, ... bo nie było miejsca, ... bo nie wiedziałem - wymieniają bohaterowie nowego spotu wyprodukowanego przez ZDM. 

Reakcje warszawiaków były naprawdę różne. Jedni wyglądali na speszonych i przestraszonych, inni reagowali agresją. 

Co pan pie***li. Z policji pan jest? - mówi jeden z zaczepionych na ulicy mężczyzn.

Cały spot przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich będzie można obejrzeć już w następny poniedziałek, 11 czerwca. 

Byłeś świadkiem absurdalnego parkowania w Warszawie lub jej okolicy? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: