Niedziele handlowe. Czy jutro zrobisz zakupy w Warszawie?

Niedziele handlowe Warszawa. Jest początek czerwca, a więc to oznacza, że w pierwszy weekend tego miesiąca sklepy będą czynne również w niedzielę. Co z pozostałymi niedzielami?

Ustawa zakazująca handlu w niedziele została przyjęta 24 listopada przez Sejm. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Już w  2019 r. handlowa będzie tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca.

Największe zmiany czekają nas od 2020 r. Wtedy ma już obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Niedziele handlowe w czerwcu

W czerwcu będą po równo - dwie niedziele handlowe i dwie z zakazem handlu. Podług zasady - pierwsza i ostatnia będzie handlowa, obie środkowe - niehandlowe.

Jak sytuacja będzie wyglądała w lipcu? W tym miesiącu będzie aż pięć niedziel. Z czego trzy będą niehandlowe, zakupy zrobimy wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Czytaj więcej:  Zakaz handlu w niedzielę. Powiesił obrazy, żeby obejść zakaz. "Działam zgodnie z prawem"

Zakaz handlu w niedzielę - 32 wyjątki

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę przewidziano 32 wyjątki.

Zwolniony z zakazu jest handel w internecie, stacje paliw, piekarnie i cukiernie, kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami oraz saloniki prasowe. W "zakazane" niedziele otwarte będą również apteki, poczty oraz sklepy na dworcach, lotniskach, strefach wolnocłowych, w szpitalach i więzieniach. Normalnie pracować będą także skupy warzyw, owoców, punkty odbioru mleka itd.

Zakupy bez ograniczeń zrobimy także w sklepach, w którym obsługiwał będzie sam właściciel. Jeśli chodzi o piekarnie i cukiernie, kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami jest jeden warunek. "Przeważająca działalność" tych placówek musi dotyczyć sprzedaży "flagowego" produktu. Czyli w przypadku piekarni i cukierni - pieczywa, a kwiaciarni - kwiatów. 

Niehandlowe niedziele nie w galeriach

Wszystkie te galerie są otwarte w niedziele niehandlowe pomimo zakazu handlu. Mogą być, ponieważ ustawa nie dotyczy samego budynku galerii oraz dlatego, że w jej obrębie znajdują się lokale, których zakaz handlu nie dotyczy. Chodzi m.in. o znajdujące się w galeriach kwiaciarnie, punkty gastronomiczne i usługowe, multipleksy kinowe czy apteki.

Nie oznacza to jednak, że zakupy zrobimy w każdym sklepie w galerii. Duże, sieciowe sklepy, takie jak np. Zara, H&M, Mohito, Reserved, Empik czy Rossmann, będą zamknięte.

Czy zakaz handlu w niedzielę uprzykrza Ci życie? A może wręcz przeciwnie? Na co poświęcasz teraz czas, który normalnie spędziłbyś na zakupach? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o: