Wschodnia Obwodnica Warszawy. W godzinach szczytu zablokują wylotówkę ze stolicy

Dziś odbędzie się kolejny protest mieszkańców Wesołej w sprawie budowy Wschodniej Obwonicy Warszawy. Blokada rozpocznie się o 17:30 i potrwa 2 godziny. Kierowców wyjeżdżających w stronę Siedlec i Lublina czekają korki.

Informacja o proteście pojawiła się na stronie stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej", które walczy o to, aby obwodnica nie została poprowadzona przez środek dzielnicy, gdzie mieszczą się szkoły, przedszkola czy ratusz

Protest odbędzie się legalnie i przy asyście policji. Rozpocznie się o 17:30 obok przedszkola przy ul. Władysława Raczkiewicza (dawna ul. 1 Praskiego Pułku). Protestujący przejdą Traktem Brzeskim przez całą Starą Miłosną do skrzyżowania z al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie skręca się w stronę Sulejówka. Stąd zaplanowany jest powrót drugą jezdnią Traktu Brzeskiego do ul. Raczkiewicza. Blokada ma potrwać dwie godziny.

Nagła zmiana trasy

Pierwotnie trasa miała przebiegać poza centrum dzielnicy (wariant czerwony). Za nim "przemawiały względy środowiskowe, urbanistyczne, został on poparty uchwałami samorządów na wszystkich szczeblach i masowymi protestami mieszkańców" - pisze MJN.

Obwodnica przez środek WesołejObwodnica przez środek Wesołej Grafika: Marta Kondrusik

GDDKiA forsuje jednak inną trasę - na drodze przyszłej obwodnicy (wariant zielony) stoją jednak m.in. trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola, żłobek, komisariat policji czy biblioteka publiczna. A przede wszystkim - pas lasu nadleśnictwa Drewnica (tzw. Las Milowy), który stanowi jedyny publiczny rekreacyjny teren dla mieszkańców okolic.

"Zmieniono proponowany przebieg na bardziej szkodliwy społecznie i środowiskowo, wrzucając go do centrum i zabierając teren zielony mieszkańcom (pas Lasu Milowego pomiędzy osiedlami). Podpisanie decyzji na ten wariant odbierze też szansę na wznowienie działalności przez szpital MSWiA. Prawdopodobnie zrujnuje nasz największy zabytek, dzieło Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Jedno z osiedli zostanie otoczone murem nasypu, urzędy, szkoły i przedszkola w Wesołej znajdą się od 100 do 200 metrów od drogi, gdzie natężenie ruchu to 100 tys. aut na dobę" - tłumaczą protestujący w przesłanym do nas liście.

Aktywiści twierdzą, że zmiana przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy w Wesołej to sprawa pieniędzy. Konkretnie takich, jakie właściciele działek pod planowaną trasą mogą dostać za ich sprzedaż.

Czytaj więcej:  Wschodnia Obwodnica Warszawy z trasą wbrew mieszkańcom. "Ktoś świetnie dziś zarobi"

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Służby weszły na 'balkon grozy'. W mieszkaniu 10 tysięcy książek, robaki i brud [WIDEO]

Więcej o: