Wschodnia Obwodnica Warszawy. W godzinach szczytu zablokują wylotówkę ze stolicy

Dziś odbędzie się kolejny protest mieszkańców Wesołej w sprawie budowy Wschodniej Obwonicy Warszawy. Blokada rozpocznie się o 17:30 i potrwa 2 godziny. Kierowców wyjeżdżających w stronę Siedlec i Lublina czekają korki.

Informacja o proteście pojawiła się na stronie stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej", które walczy o to, aby obwodnica nie została poprowadzona przez środek dzielnicy, gdzie mieszczą się szkoły, przedszkola czy ratusz. 

Protest odbędzie się legalnie i przy asyście policji. Rozpocznie się o 17:30 obok przedszkola przy ul. Władysława Raczkiewicza (dawna ul. 1 Praskiego Pułku). Protestujący przejdą Traktem Brzeskim przez całą Starą Miłosną do skrzyżowania z al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie skręca się w stronę Sulejówka. Stąd zaplanowany jest powrót drugą jezdnią Traktu Brzeskiego do ul. Raczkiewicza. Blokada ma potrwać dwie godziny.

Nagła zmiana trasy

Pierwotnie trasa miała przebiegać poza centrum dzielnicy (wariant czerwony). Za nim "przemawiały względy środowiskowe, urbanistyczne, został on poparty uchwałami samorządów na wszystkich szczeblach i masowymi protestami mieszkańców" - pisze MJN.

Obwodnica przez środek WesołejObwodnica przez środek Wesołej Grafika: Marta Kondrusik

GDDKiA forsuje jednak inną trasę - na drodze przyszłej obwodnicy (wariant zielony) stoją jednak m.in. trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola, żłobek, komisariat policji czy biblioteka publiczna. A przede wszystkim - pas lasu nadleśnictwa Drewnica (tzw. Las Milowy), który stanowi jedyny publiczny rekreacyjny teren dla mieszkańców okolic.

"Zmieniono proponowany przebieg na bardziej szkodliwy społecznie i środowiskowo, wrzucając go do centrum i zabierając teren zielony mieszkańcom (pas Lasu Milowego pomiędzy osiedlami). Podpisanie decyzji na ten wariant odbierze też szansę na wznowienie działalności przez szpital MSWiA. Prawdopodobnie zrujnuje nasz największy zabytek, dzieło Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Jedno z osiedli zostanie otoczone murem nasypu, urzędy, szkoły i przedszkola w Wesołej znajdą się od 100 do 200 metrów od drogi, gdzie natężenie ruchu to 100 tys. aut na dobę" - tłumaczą protestujący w przesłanym do nas liście.

Aktywiści twierdzą, że zmiana przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy w Wesołej to sprawa pieniędzy. Konkretnie takich, jakie właściciele działek pod planowaną trasą mogą dostać za ich sprzedaż.

Czytaj więcej:  Wschodnia Obwodnica Warszawy z trasą wbrew mieszkańcom. "Ktoś świetnie dziś zarobi"

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Służby weszły na 'balkon grozy'. W mieszkaniu 10 tysięcy książek, robaki i brud [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (81)
Wschodnia Obwodnica Warszawy. W godzinach szczytu zablokują wylotówkę ze stolicy
Zaloguj się
 • iffa4

  Oceniono 47 razy 21

  Jakby aktywiści lata temu zgodzili się na proponowany wariant, dawno byłoby po sprawie.
  Teraz wspominają ten wariant z rozrzewnieniem i o nim marzą.
  Niech dalej poprotestują, dostaną w nagrodę kolejny, jeszcze gorszy.
  Niestety obwodnica warszawska musi się domknąć.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 72 razy 18

  czyli przez środek Ursynowa obwodnica mogła powstać ale już metropolia z Wesołej sobie tego nie życzy?
  Monty Python turla się ze śmiechu po dywanie!

 • uridium

  Oceniono 36 razy 16

  "na drodze przyszłej obwodnicy (wariant zielony) stoją jednak m.in. trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola, żłobek, komisariat policji czy biblioteka publiczna" - co za BZDURY !!!
  Akurat na wariancie zielonym nic nie stoi, nie wiąże się on z wywłaszczeniem/wyburzeniem kogokolwiek/czegokolwiek. Przejdzie częściowo (przy Ipp) przez las Milowy (o ile tak to można nazwać) i dalej przez nieużytki wzdłuż Niemcewicza. Gdyby wpakować obwodnicę we wkop i dać ekrany, to pewnie sytuacja uległaby poprawie, bo w tej chwili ul. AK, Ipp i Nimcewicza robią właśnie za WOW i są często totalnie zakorkowane. Dziwne, że 'protestującym' to nie przeszkadza...
  .
  To przy wariancie czerwonym musieliby wywłaszczać i burzyć.

 • olsen64

  Oceniono 22 razy 14

  Mam pytanie. Kto 10 lat temu zablokował wariant czerwony? Czy to aby nie mieszkańcy Wesołej, sterowani przez niejakiego Szyszkę?

 • lubicz56

  Oceniono 15 razy 11

  Decyzję o niespodziewanej zmianie przebiegu wschodniej obwodnicy Warszawy przez Wesołą poprzedził zwrot w prywatne ręce 32 hektarów koło hipodromu w Starej Miłosnej. (KOMU?) Wariant południowy, istnial w planach od 30 lat. W 2007 r. była dla niego wydana prawomocna decyzja środowiskowa. Do 2015 r. wariant poludniowy był tez preferowany przez GDDKiA. Przyszla „dojna zmiana“ i nagle trasa ma prowadzić przez tereny… koło hipodromu w Starej Miłosnej.

  Tereny, które przez lata należały do skarbu państwa, nagle wróciły w prywatne ręce. W księgach wieczystych tych nieruchomości pojawiają się nazwiska trzech osób, które zdążyły już podzielić działki na parcele budowlane i sprzedają je teraz za grube miliony. Wszystko jasne?

 • eurotram

  Oceniono 14 razy 10

  Nie wiem,liczę że się jakoś dogadają,ale ta obwodnica MUSI powstać; musi się domknąć ten cholerny warszawski "ring",bo mamy masakrę jak z Łodzią przed latem 2016.

 • mmichal

  Oceniono 10 razy 6

  warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19179952,juz-po-obwodnicy-przez-wesola-minister-szyszko-zablokuje-budowe
  Od początku było wiadomo że szyszka to jeden z największych szkodników XX i XXI w.

 • Adam A.

  Oceniono 8 razy 4

  Może ktoś napisze wprost, jaki wpływ na te protesty i fakt, że od 15 lat nie ma Wsch. Obwodnicy Warszawy, mają Państwo Szyszko ( willa w Wesołej, małżonka eks-ministra jest radną gminy Wesoła). Wtedy wszystko stanie się prostsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX