Dyrektorka Muzeum Narodowego rezygnuje z funkcji. Obwinia resort Glińskiego

W czwartek Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie poinformowała o swojej rezygnacji. Swoją decyzję motywuje "brakiem efektywnej komunikacji z ministerstwem".

Na oficjalnym profilu Muzeum Narodowego w Warszawie na Facebooku pojawiło się oświadczenie. Agnieszka Morawińska poinformowała, że nie będzie już dyrektorką placówki. Funkcję tę sprawowała od października 2010 roku.

Dyrektorka Muzeum Narodowego rezygnuje

Dziś złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie jednocześnie na ręce Przewodniczącego Rady Powierniczej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - czytamy w oświadczeniu.

Do informacji dołączone jest również wyjaśnienie. Dr Morawińska tłumaczy w nim, dlaczego podjęła taką decyzję. 

Trudne ministerstwo

Na samym początku Agnieszka Morawińska podkreśla, że zarządzanie warszawskim Muzeum Narodowym nigdy nie było dla niej tylko pracą. "Kierowanie MNW było uwieńczeniem mojej drogi zawodowej, spełnieniem marzeń i źródłem wielu satysfakcji" - tłumaczy była już dyrektorka. 

Mimo to, pewne aspekty pracy nie pozwalały jej na pozostanie na stanowisku. Jako główny powód swojej decyzji Morawińska podaje "brak efektywnej komunikacji z ministerstwem [Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - przyp. red.]".

Jak mówi była dyrektorka, zła komunikacja z MKiDN poskutkowała pogarszającą się sytuacją finansową instytucji. 

(...) lekceważenie naszych sygnałów przekazywanych wielokrotnie, także publicznie, brak odpowiedzi na pisma, bałamutne powtarzanie informacji o bliskim rozwiązaniu problemów dzięki wyprowadzce Muzeum Wojska, wreszcie sposób procedowania w sprawie naszych magazynów - wlicza Agnieszka Morawińska. 

Wszystkie te czynniki przyczyniły się do złożenia rezygnacji. 

Na koniec dodaje, że swoją decyzję podejmowała z "ciężkim sercem", ale liczy na to, że zmiana dyrektora pozwoli ministerstwu "z należytą odpowiedzialnością podejść do problemów Muzeum Narodowego w Warszawie".

Co myślisz o tej sytuacji? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o: