Już ogłosili, że Nocny Market się nie odbędzie. I nagle: Ten sezon będzie smakował jeszcze lepiej!

Nocny Market 2018. Dobra wiadomość dla fanów Nocnego Marketu. Jedno z ulubionych miejsc warszawiaków latem wraca na Dworzec Główny. "Wystarczyło parę telefonów, pism i spotkań" - napisał radny Piotr Guział, który walczył o powrót targów.

"Po tych zimnych, tęsknych miesiącach, po naszym pożegnaniu, które okazało się na szczęście krótkie i nieostateczne - ten trzeci sezon będzie smakował jeszcze lepiej!" - informują na stronie organizatorzy Nocnego Marketu. Jednocześnie ogłaszają, że pierwszy w letnim sezonie 2018 roku Nocny Market odbędzie się już w ten weekend.

Wszyscy już byli przekonani, że jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów nocnych spotkań warszawiaków latem, zniknie na zawsze. Organizatorzy wydarzenia od początku wiedzieli, że ich lata są policzone - na warszawskim Dworcu Głównym, gdzie Nocny Market się odbywa, lada chwila miał rozpocząć się remont. 

Nocny Market - nieszczęśliwy finał rozmów

14 marca informowaliśmy, że PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę stacji Warszawa Główna. Remont miał rozpocząć się już w tym roku. Jeszcze na początku kwietnia nie było jednak oficjalnej informacji, że Nocny Market się nie odbędzie. Organizatorzy, jak informowali później, robili wszystko, żeby dogadać się z zarządcą terenu - spółką PKP SA.

Ku zaskoczeniu wszystkich, pod koniec kwietnia organizatorzy wydali oświadczenie, w którym zakomunikowali, że ze względu na przeszkody natury formalnej przyszłość Nocnego Marketu stanęła pod znakiem zapytania.

FRANCISZEK MAZUR

"Ogłoszenie spotkało się z olbrzymim odzewem, słowami wsparcia i pomysłami na ratowanie inicjatywy. Problemy te udało się na szczęście rozwiązać, a Nocny Market może powrócić na perony i - jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy dworca - pożegnać je pysznym sezonem" - informują organizatorzy w informacji prasowej.

 

Nocny Market 2018 - wystawcy

Jak informują organizatorzy, na Nocnym Markecie znów spotkamy najlepszych wystawców street foodowych.

W pierwszy weekend na peronach zadebiutują m.in. Vietnamka, Gringo, Łowcy Syren, Melt, Saigonka, Thaisty, Yatta Ramen, My Freaking Street Food Story, Cho Cho San i Korea Town Rest. Będą też ci znani i lubiani z poprzednich lat, m.in.: Mąka i Woda, Dogidog, Soul Food, Shoku, Pastrami Deli, czy lody Melody. Wróci funkcjonująca od zeszłego lata Stacja Azja, czyli stoiska z oryginalną kuchnią azjatycką.

Nocny Market - godziny otwarcia:

Piątek 25 maja 17:00-1:00

Sobota 26 maja 17:00-1:00

Niedziela 27 maja 16:00-23:00

Zainterweniował radny Guział

Jedną z osób, która postanowiła walczyć o Nocny Market był radny Warszawy i były burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Polityk już na początku maja wystosował pismo do Ministra Infrastruktury Andrzeja Bittela.

Podnosił w nim m.in. że decyzja o wypowiedzeniu dzierżawy peronów przy Targowej 3 była "pochopna i przedwczesna". Dodawał, że prace remontowe na Dworcu Głównym nie będą w tym roku kolidować z działaniami Nocnego Marketu [remont rozpocznie się najwcześniej w sezonie zimowym - przyp. red.]. W związku z tym nie ma przeszkód, aby do tego czasu Market funkcjonował w dawnym miejscu.

"Wystarczyło parę telefonów, pism i spotkań i już w najbliższy piątek Nocny Market otworzy swoje podwoje na Towarowej 3 i będzie karmił warszawiaków przez cały sezon" - poinformował we wtorek Guział na swoim profilu na Facebooku. 

Dodał również, że jego działanie powiodły się dzięki wsparciu, które otrzymał od innych polityków: ministra Andrzeja Bittela, Prezesa Zarządu PKP Krzysztofa Mamińskiego oraz wiceministra Patryka Jakiego.

Remont Dworca Głównego

Jak informują organizatorzy Nocnego Marketu, remont na peronach Dworca Głównego i tak miał się rozpocząć dopiero zimą, dlatego wydarzenie w żaden sposób nie koliduje z przebudową tego terenu. Sezon na Nocnym Markecie skończy się tak, jak w poprzednich latach - kiedy pogoda się popsuje. Czyli może potrwać nawet do października.

W ramach ramontu zostaną zmienione tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni.

Odnowiona stacja będzie miała dwa nowe trzystumetrowe perony położone bliżej Alej Jerozolimskich z zapewnionym wejściem od strony Towarowej oraz nową kładką od Alej Jerozolimskich. Kładka będzie wyposażona w rampy dla rowerów oraz cztery windy.

Warszawa Główna OsobowaWarszawa Główna Osobowa Wikimedia Commons

Na każdym peronie zaplanowano ponadto cztery wiaty i system informacji pasażerskiej. Przed stacją zamontowane zostaną stojaki dla rowerów oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Dworzec, według pierwotnych planów, ma być gotowy jesienią 2019 roku. Koszt inwestycji to około 81 milionów złotych. 

Jakie jest Twoje ulubione miejsce w Warszawie latem? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Mieszkańcy Baranowa nie chcą lotniska PiS-u. Mają kilka powodów. "Musi się cały kraj dowiedzieć"

Więcej o: