Rada Warszawy naruszyła prawo podczas podziału dzielnicy na okręgi wyborcze

Rada Warszawy naruszyła prawo i bez konieczności zmieniła dotychczasowy podział na okręgi wyborcze w dzielnicy Praga-Południe - uznała Państwowa Komisja Wyborcza. Rada zostanie wezwana do dokonania nowego podziału.

"Rada miasta stołecznego, bez takiej konieczności, zmieniła całkowicie dotychczasowy podział na okręgi wyborcze, to jest dokonała zmian w większym zakresie niż było to konieczne" - czytamy w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej na temat zmian w okręgach w dzielnicy Praga-Południe.

Największe zmiany na Pradze-Południe

Pod koniec marca radni Warszawy przegłosowali nowe okręgi wyborcze do rady miasta. Przekonywali, że to konieczne ze względu na nową ordynację wyborczą uchwaloną przez parlament.

Czytaj więcej:  Duże zmiany w okręgach wyborczych w Warszawie. Radni przegłosowali uchwałę

Duże kontrowersje budziły zmiany granic okręgów wyborczych w niektórych dzielnicach oraz przede wszystkim - zmniejszenie liczby mandatów, jakie mogą uzyskać radni - z 8 do 5 w wielu okręgach. Zdaniem aktywistów, ograniczenie liczby mandatów zmniejszy szanse niezależnym działaczom czy mniejszym komitetom na dostanie się do rady. Jak mówił w rozmowie z Metrowarszawa.pl Jan Mencwel, nawet w przypadku, gdy zdobyliby oni więcej niż 5 proc. poparcia, ich wejście do rady będzie utrudnione.

Największe zmiany dotyczyły takich dzielnic, jak Białołęka czy właśnie Praga-Południe. Tam zmieniła się liczba okręgów wyborczych - kiedyś były cztery, od tego roku ma być po pięć w każdej dzielnicy. Wcześniej na Pradze-Południe w dwóch okręgach wybierano wcześniej po siedmiu radnych, w trzecim - pięciu, a w ostatnim - sześciu. Teraz w każdym będzie po równo - po pięć mandatów.

Naruszyła prawo

Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła przyjrzeć się praskim okręgom i stanowczo skrytykowała podział zaproponowany przez radnych. 

"Zmiana całego podziału Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, polegająca na utworzeniu pięciu okręgów wyborczych, w których wybieranych będzie po pięciu radnych, była nieuzasadniona" - czytamy w uchwale. Jedyne, co było uzasadnione, jak informuje PKW, to zmniejszenie liczby mieszkańców w okręgu numer trzy.

Jak czytamy dalej, działanie rady stanowiło naruszenie zasady stałości okręgów wyborczych. PKW ostatecznie uznała, że podział dzielnicy Praga-Południe narusza przepisy kodeksu wyborczego i nakazała Komisarzowi Wyborczemu wezwanie Rady Warszawy do wykonania zadania zgodnie z prawem. 

Czy się odwoła?

W rozmowie z Tvnwarszawa.pl, Grzegorz Gąsiorowski z Krajowego Biura Wyborczego tłumaczy, że rada miała możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zrobiło to jednak Miasto Stołeczne Warszawa, a nie rada, więc w tej chwili radzie pozostaje jedynie złożenie kasacji od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Komisarz Wyborczy powinien wezwać radę do dokonania podziału zgodnego z prawem.

Na kogo będziesz głosował w zbliżających się wyborach samorządowych? Napis do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o: