Warszawskie Targi Książki już się zaczęły. Potrwają do 20 maja. Sprawdź, co się będzie działo

Warszawskie Targi Książki rozpoczęły się 17 maja na PGE Narodowym. Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gościć będzie na targach.

Tematem przewodnim 9. edycji Warszawskich Targów Książki jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Chcemy pokazać, jak zmieniła się Polska przez ostatnie 100 lat w sferze kultury, języka, literatury, ale nie tylko. Na Targach będzie też miało miejsce wiele spotkań wokół premier książek związanych z rocznicą" - czytamy w informacji prasowej.

Warszawskie Targi Książki - goście

Wśród zaproszonych gości są: Jean-François Colosimo, historyk, intelektualista, specjalista od religii, były prezes Centre National du Livre (CNL), wydawca, prezes wydawnictwa Editions du Cerf (jednego z najważniejszych francuskich wydawnictw z dziedzinie religii i humanistyki), autor książki wydanej przez Wydawnictwo Akademickie Dialog „Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu”; Michel Eltchaninoff , filozof, dziennikarz, eseista, autor książki wydanej przez Studio Emka „Co ma Putin w głowie?”.

Wyjątkowym gościem Warszawskich Targów Książki będzie Orhan Pamuk, a Targi będą jedyną okazją do zdobycia autografu laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 roku. Kolejnym, niezwykłym gościem Targów będzie Fernando Aramburu, autor „Patrii”, jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii.

Gośćmi będą także m.in.: Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Varga, Marcin Wroński.

Nowości na Warszawskich Targach Książki

Nowością na tegorocznych targach będzie Meet Point - wydarzenie towarzyszące poświęcone twórczości internetowej i eksportowi.

Nowością będą też strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej. W strefach tych będą się odbywały spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty.

W strefie kryminalnej zagoszczą m.in.: Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Vincent V. Severski , Tomasz Sekielski, Olga Rudnicka, Aneta Jadowska, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski.

Ciekawie zapowiada się program strefy fantastyki. Miłośnicy tego gatunku będą mogli spotkać się z ponad 30 autorami, wziąć udział w kilkunastu dyskusjach i spotkaniach tematycznych, Będzie też możliwość zdobycia autografów. Wśród gości m.in.: Anna Kańtoch, Anna Brzezińska Jakub Ćwiek, Robert M. Wegner, Andrzej Pilipiuk.

Kolejną nowością na Warszawskich Targach Książki jest strefa kultury górskiej. Wśród gości będą m.in.: Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow, Bartek Andrzejewski, Weronika Górska, Monika Witkowska, Anna Kamińska, Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Danuta Piotrowska, Anna Milewska, Jerzy Natkański, Marcin Tomaszewski.

W strefie popkultury nie zabraknie ciekawych wydarzeń, wśród nich m.in.: spotkanie z twórcami nowego polskiego filmu „53 Wojny”, z twórcami filmu „Czuwaj” w reż. Roberta Glińskiego, z twórcami filmu „Dywizjon 303”, panel o filmowym uniwersum Gwiezdnych Wojen, spotkanie z pisarzem Marcinem Ciszewskim o kolejnych próbach ekranizacji jego prozy, rozmowa o tym, jak seriale tworzone przez lokalne oddziały Netfliksa zdobywają popularność na całym świecie, a o tym, jak ekranizowano i dalej będzie się ekranizować Kinga opowie Robert Ziębiński.

Akcenty warszawskie

Stołeczne stoisko „Zaczytana Warszawa” poświęcone będzie głównie Nagrodzie Literackiej m. st. Warszawy. Prezentacja książek laureatów i autorów nominowanych do Nagrody oraz spotkania z twórcami to mocne akcenty warszawskiego programu WTK. Wśród gości m.in.: Piotr Mitzner, Maria Bigoszewska, Anna Bikont, Janusz Majcherek, Tomasz Mościcki, Grzegorz Mika, Adam Wajrak, Daniel de Latour, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Jakub Żulczyk i Adam Robiński.

Warszawa jest także fundatorem drugiej ważnej nagrody literackiej – na stoisku można będzie zobaczyć i kupić książki-laureatki Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Sobota Dniem Reportażu na Warszawskich Targach Książki

Tradycyjnie już sobota na WTK jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z finalistami dziewiątej edycji Nagrody. To niepowtarzalna okazja, by poznać twórców najwartościowszych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności, pogłębiających wiedzę o nas samych i innych kulturach.

W programie spotkania z autorami: Sachą Batthyanym („A co ja mam z tym wspólnego?”), Anną Bikont („Sendlerowa. W ukryciu”), Joanną Czeczott („Petersburg. Miasto snu”), Markiem Łuszczyną („Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”) i Benem Rawlencem („Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców”).

Warszawskie Targi Książki rozwijają się

Warszawskie Targi Książki bardzo szybko się rozwijają. W 2010 r. wystawców było 312, a imprezę odwiedziło prawie 28 tys. osób. Rok temu wystawców było już niemal 800, a frekwencja zwiedzających wyniosła 75 tys. W tym roku znów zwiększyła się powierzchnia, jaka zajmują targi - wynosi 35 tys. m kw

Warszawskie Targi Książki odbywają się na PGE Narodowym.

17 maja 2018 (czwartek) 10.00-18.00

19 maja 2018 (sobota) 10.00-19.00

18 maja 2018 (piątek) 10.00-19.00

20 maja 2018 (niedziela) 10.00-17.00

Jakie wydarzenia w Warszawie lubisz najbardziej? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: