Reprywatyzacja. Właściciele kamienic, które kazał oddać miastu Patryk Jaki, nie zareagowali

Reprywatyzacja. Kamienice w Warszawie miały wrócić w ręce miasta - tak zdecydowała komisja weryfikacyjna. Mimo że termin minął, żadna z nich nie została oddana. Urzędnicy mówią, że właściciele nie chcą zrobić tego dobrowolnie, a właściciele - że urzędnicy nie przyjmują zaproszeń.

Z informacji, które podaje Tvnwarszawa.pl wynika, że żadna z kamienic, których oddanie nakazała komisja weryfikacyjna pod przewodnictwem Patryka Jakiego, nie wróciła jeszcze do miasta. 

Reprywatyzacja - kamienice wracają do miasta

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajęła się już dziesiątkami kamienic, w których mogło dojść do nieprawidłowości. W sprawie pięciu z nich podjęto decyzję, że naruszenia były tak rażące, że decyzje zwrotne zostaną uchylone i budynki mają wrócić pod zarząd miasta. 

W tym tygodniu komisja poinformowała, że kamienica przy Schroegera 72 musi zostać oddana miastu. Wcześniej decyzję o całkowitym unieważnieniu przekazania własności podjęto również w sprawie budynku przy Hożej 25a, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a. 

Zgodnie z nowelizacją ustawy dotyczącej komisji zajmujących się reprywatyzowanymi kamienicami, urzędy miast mają siedem dni (od dnia ogłoszenia decyzji) na przejęcie zarządzania budynkiem oraz 14 dni na sformalizowanie własności - wpisanie do księgi wieczystej nowego właściciela, czyli w tym wypadku miasta. Ustawa określa również, że dawni lokatorzy mogą wrócić do danej nieruchomości. 

Okazuje się jednak, że proces jest w praktyce skomplikowany. 

Właściciele nie chcą oddać kamienic?

Z informacji, do których dostało Tvnwarszawa.pl, wynika jednak, że pomimo iż określone w ustawie terminy już minęły, żadna z kamienic nie została jeszcze zwrócona. 

Rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Śródmieście, Jakub Leduchowski tłumaczy, że urząd dzielnicy podjął odpowiednie kroki w wyznaczonym terminie, ale żaden z właścicieli nie zdecydował się na dobrowolne przekazanie nieruchomości wraz z kompletem niezbędnych dokumentów potrzebnych do zarządzania tymi budynkami. 

Urząd miasta Warszawa poinformował z kolei, że nie doszło jeszcze do spotkania urzędników z obecnymi zarządcami budynków. Część była już umówiona, ale przedstawiciele właścicieli nie stawili się lub w ogóle nie wyrazili chęci spotkania. Urzędnicy podkreślają także, że w tej sytuacji konieczna jest obustronna zgoda. 

Zupełnie inne informacje przekazują natomiast właściciele wspomnianych budynków. "Mimo wielokrotnych zaproszeń urzędnicy nie spotkali się z Zarządem i prawnikami Fenix Group" - napisali przedstawiciele Spółka Fenix Group, która ma w posiadaniu kamienicę na Poznańskiej 14 oraz Nowogrodzkiej 6a..

Spółka Fenix zapowiada również walkę. Zaskarżono już decyzje komisji weryfikacyjnej dotyczące zwrotu kamienic do sądu, nazywając je "obarczonymi wadami".

Co myślisz o tej sprawie? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Hala Koszyki gotowa i robi ogromne wrażenie! Dyrektor Hali pokazał nam wnętrza

Więcej o:
Komentarze (88)
Reprywatyzacja. Właściciele kamienic, które kazał oddać miastu Patryk Jaki, nie zareagowali
Zaloguj się
 • korcia2000

  Oceniono 59 razy 35

  Wygląda na to,że warszawiacy mają Jakiego i jego komisję w wielkim poważaniu.....

 • ad2009

  Oceniono 40 razy 32

  Jak taki dresiarz i politolog Jaki wyobraza sobie zwrot czegokolwiek? na podstawie jęgo żądania? jakiejs komisji, prawnie nigdzie nie umocowanej? Slowo Jakiego ma sie stac cialem? Nawet sam prezes nie jest w stanie przestraszyc takimi zadaniami, bez wyroku sadowego, zmian w KW , nikogo...

 • bartoszjanusz

  Oceniono 36 razy 24

  Cwaniaczki dostaną wyremontowane budynki żeby kolesie Jakiego mieli gdzie mieszkać.

 • antoszek22

  Oceniono 36 razy 24

  Dzisiaj słyszałem Jakiego, który oddał kamienicę miastu bo wniosek złozył ktos z rodziny własciciela który zmarł dwa tygodnie wcześniej .
  Bardzo ciekawy przypadek .
  Bo jeśli tylko to ma byc przyczyna zwrotów to sam fakt że komisja jakiego jest nielegalna stanowic bedzie podstawe do podważania jej pomysłów szczególnie w sytuacji kiedy praktycznie pislamisci rozwalili polski system prawny i nikt na świecie nie będzie honorował wyroków polskich sądów
  brawo wy
  Duda, Kaczyński, Ziobro, Jaki, Karczewski, Kuchciński .

 • jan-ru

  Oceniono 39 razy 23

  Nielegalna komisja więc co mają zwracać.

 • ibanalyst

  Oceniono 67 razy 21

  Nie rozumiem dlaczego niby obecni właściciele mieliby oddawać kamienice. Nabyli je zgodnie z prawem, zainwestowali a teraz maja oddać za darmo? Dzięki nim przynajmniej znikają rudery w centrum miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX