W stołecznej policji brakuje ponad 800 funkcjonariuszy. A dziesiątkom każą chronić... budynki rządowe

Jak dowiedział się dziennikarz Tvn24.pl, dziesiątki młodych policjantów, zamiast dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, zajmuje się ochroną budynków rządowych. Jednocześnie w stołecznej komendzie brak ludzi do pracy.

Jak informuje Tvn24.pl, w stołecznej komendzie brakuje już ponad ośmiuset funkcjonariuszy. Sytuacja jest na tyle poważna, że werbowanie kandydatów do służby jest jednym z priorytetów Komendy Głównej Policji.

Tymczasem, jak nieoficjalnie dowiedział się jeden z dziennikarzy Tvn24.pl, około 60 policjantów oddelegowanych zostało do Służby Ochrony Państwa. To najmłodsi funkcjonariusze. Zgodę na to miało wydać kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Operacja delegacja"

Projekt polegający na przesunięciu policjantów do ochrony budynków rządowych funkcjonuje wśród urzędników resortu pod nazwą "operacja delegacja". Dziennikarz Tvn24.pl poprosił MSWiA o oficjalne informacje na ten temat.

Chciał wiedzieć, kto dokładnie podjął decyzję o delegacji policjantów oraz, czy oznacza to, że dla kierownictwa MSWiA ważniejsze jest bezpieczeństwo rządu niż zwykłych mieszkańców stolicy. Dziennikarz nie doczekał się odpowiedzi.

Ustawy pozwalają na przesuwanie funkcjonariuszy

W końcu na stronie sop.gov.pl (strona Służby Ochrony Państwa) pojawił się oficjalny komunikat, mówiący o tym, że od 14 maja wybrani stołeczni policjanci zapoznają się z organizacją ochrony budynków rządowych i specyfiką pracy funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Służba Ochrony Rządu tłumaczy, że to oczywiste, że "obecny kształt ustaw (o Policji, SG, czy SOP) pozwala na przenoszenie funkcjonariuszy w ramach każdej ze służb resortu spraw wewnętrznych i administracji".

500 zł i ciepła dyżurka

W rozmowie z Tvn24.pl, jeden z oficerów z Pałacu Mostowskich powiedział, że delegacja 60 pracowników oznacza mniej więcej tyle, co utrata całej komendy, a decyzja o delegacji załamuje całą kadrę kierowniczą stołecznej policji.

Z kolei młodzi policjanci, którzy zostali oddelegowani do ochrony budynków rządowych, w rozmowie z serwisem, chwalą sobie nową sytuację - nie muszą bowiem patrolować niebezpiecznych ulic, mają "ciepłą dyżurkę" za 500 zł więcej. 

Według Marka Biernackiego, byłego ministra spraw wewnętrznych, decyzja rządu oznacza jedno - dbanie o bezpieczeństwo rządu, a nie zwykłych warszawiaków. 

Pomnik smoleński chroniony

10 maja Komenda Główna Policji przyznała, że część policjantów, w ramach swojej codziennej służby, chroni rejonu pl. Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik smoleński.

Czytaj więcej: Policja w końcu przyznaje, że przez 24 godziny pilnuje pomnika smoleńskiego. Zdradza, ile ich to kosztuje

Jak dodaje komendant, do patrolowania terenu pl. Piłsudskiego kierowanych jest sześciu funkcjonariuszy (w wymiarze 24-godzinnym). Policjanci pełnią służbę w trzech zmianach. Jakie są koszty takiej ochrony? Jak pisał komendant, "uposażenie brutto" policjanta wynosi 3 682,10 zł. Czyli, jeśli pomnożyć tę kwotę razy sześć otrzymamy - 22 092,6 zł. 

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Ludzie "walczą" z barierkami w centrum Warszawy. Są wściekli. "To jakieś wariactwo" [WIDEO]

Więcej o: