Radny Żoliborza alarmuje. Dzieci uczą się grać na fletach... "Odę do radości"

Radny dzielnicy Żoliborz poprosił burmistrza o interwencję w jednym z ośrodków organizujących zajęcia pozaszkolne. Jeden z mieszkańców zaalarmował go, że dzieci uczą się tam grać na fletach kontrowersyjny utwór... "Odę do radości".

Do Urzędu Dzielnicy Żoliborz wpłynęła nietypowa interpelacja. Jej autorem jest radny z klubu PiS tej dzielnicy - Marek Pękal.  

Kontrowersyjna "Oda"

Radnego Pękala zaalarmował jeden z mieszkańców dzielnicy. Zwrócił jego uwagę na to, co dzieje się w jednym z ośrodków organizującym zajęcia pozaszkolne dla dzieci. Radny żąda od burmistrza Żoliborza natychmiastowej interwencji w ośrodku Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Żoliborz". Zdaniem radnego problemem jest to, że dzieci uczęszczające tam na zajęcia teatralne "Żoliborskie Promyczki" uczą się grać na flecie "Odę do radości" - jak zaznacza Pękal - hymn Unii Europejskiej.

Nie chodzi jednak o hałas. Powód jest zgoła inny. 

W liście do mnie skierowanym, mieszkaniec zwraca uwagę na fakt atakowania przez władze Unii Europejskiej Polski i zachodzących w niej przemian - czytamy w interpelacji. 

Marek Pękal zwraca również uwagę burmistrza Żoliborza na fakt, iż władze polskie zdecydowały o tym, że flagi Unii Europejskiej nie będą wisiały w szkołach obok flag Polski oraz na niepochlebną opinię papieża Benedykta XVI na temat tego utworu Ludwiga van Beethovena.

W 100-lecie niepodległości nie wypada

Marek Pękal i mieszkaniec Żoliborza, który go zaalarmował, proponują burmistrzowi dzielnicy również rozwiązanie. Dzieci zamiast "Ody do radości" powinny grać utwory polskie - "Mazurka Dąbrowskiego", "Bogurodzicę" lub "Rotę".

Myślę, że w roku świętowania przez Polskę jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, "Mazurek Dąbrowskiego" ze względu na to, że jest hymnem Polski, byłby stosowniejszym utworem od, określonej przez mieszkańca w liście do mnie skierowanym mianem kontrowersyjnego, utworu "Oda do radości" - argumentuje Pękal. 

Komunizm w liceum

To nie pierwsza tak nietypowa interpelacja radnego Marak Pękala.

W 2016 roku radny PiS na prośbę anonimowego mieszkańca Warszawy prosił o interwencję w jednej z najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce - w Liceum im. Witkacego. Z informacji, które otrzymał Pękal, promowane w nim były idee komunistyczne.

"Najwyższy czas, aby żoliborska młodzież była wychowywana w duchu tradycji katolickiej i prawdziwych wartości" - pisał wtedy. 

Sprawa okazała się nieporozumieniem i wiceburmistrz Żoliborza pojechał do szkoły z przeprosinami oraz kwiatami. 

Co myślisz o żądaniu radnego z Żoliborza? Myślisz, że "Oda do radości" jest kontrowersyjna? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Panorama Warszawy za kilka lat na animowanej grafice! Warszawski Manhattan robi wrażenie

Więcej o:
Komentarze (241)
Żoliborz. Radny alarmuje, że dzieci grają na fletach kontrowersyjny utwór - "Odę do radości"
Zaloguj się
 • ewa5.0

  Oceniono 185 razy 181

  Kontrowersyjne co najmniej,to jest to zakichane zaściankowe polskie prawactwo,totalna wiocha,skad sie biorą takie typy?
  Żeby nie UE i jej pieniadze,to dalej chodzili by za chałupe sr...,i jeździli furmankami po bezdrożach!

 • 1-wolne

  Oceniono 181 razy 173

  Pokażcie zdjęcie tego Pękali aby wszyscy zobaczyli jak wygląda przygłup.

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 151 razy 145

  A ja popieram inicjatywę radnego. To doskonały, bardzo pouczający dla młodego pokolenia (także pedagogów i rodziców) przykład, jak szkodliwe dla intelektualnej sprawności człowieka są ksenofobia i zaściankowy polonocentryzm. Na własnym przykładzie pan radny ukazał czyhające zagrożenia - chwała mu za to. Ba, możliwe nawet, że klasyczne "jak nie będziesz się uczyć, to będziesz kopać rowy" żoliborscy rodzice zastąpią słowami "...to będziesz radnym PiSu".

 • apolinary_maszko

  Oceniono 133 razy 127

  Myślę , że dzieci powinny grać na fletach utwór Pawła Kukiza "Ksiądz proboszcz już się zbliża".

 • jantarski11

  Oceniono 127 razy 121

  Kolejnemu się odkleiło pod kopułą . W pis to już raczej zaczyna być normą

 • kindofmagic

  Oceniono 118 razy 112

  Jak juz myślę , że słyszałem już wypowiedzi największych kretynów, wtedy czytam takie coś. ..

 • wpac

  Oceniono 116 razy 112

  Zbliżają się wybory. Pogonić Ćwola.

 • jare_jare

  Oceniono 106 razy 104

  Nie byliśmy w UE. Też uczyłem się Ody... Bo tu, Panie radny, nie chodzi o przynależność i jakieś podziały, a właśnie dzieci. Oda jest po prostu prostsza, jeśli o główną melodię chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX