Żółty pył uprzykrza ludziom życie. "Jest wszędzie, na moim samochodzie i tarasie". To piasek z Sahary?

Warszawscy kierowcy zauważyli ostatnio, że ich samochody pokrył żółty pył, który bardzo uprzykrza ludziom życie. Pył nie pochodzi jednak z ulic, smogu, ani znad Sahary, jak osad, który przyleciał nad Polskę w kwietniu.

- Mój taras wygląda jak pustynia. Pył wpada mi przez okna i osadza się na meblach. Najgorsze jest to to, że nie ma sensu tego sprzątać, bo po chwili znów jest go mnóstwo - mówi nam Agnieszka, która mieszka na Bielanach, w okolicach lasku bielańskiego. Jak dodaje, podobna sytuacja jest z samochodem, który cały jest pokryty żółtym nalotem. 

- Przez ostatnie dwa tygodnie żółty pył zdążył nas niejednokrotnie doprowadzić do szewskiej pasji. Był na parapetach, samochodzie, suszonych ubraniach, wdzierał się do mieszkań, mięliśmy go na sobie… dosłownie wszędzie - pisze autorka fan page'a Mama Oli.

Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy spadnie deszcz. Wówczas nalot zamienia się w żółtą maź, która staje się trudna do usunięcia.

Żółty pył na samochodzieŻółty pył na samochodzie fot: materiały Czytelnika

Czym jest żółty osad? Pojawiło się wiele hipotez na temat tego, skąd się wziął. Wśród nich taka, że jest to pył znad Sahary, który przyleciał nad Polskę w kwietniu czy... smog. Lub jego wiosenna wersja...

Do połowy czerwca

Żadne z powyższych nie jest prawdą. Pył trafia na ulice z sosen, które właśnie zaczęły okres pylenia. Potrwa on prawdopodobnie do połowy czerwca. 

Pogoda. Pył znad Sahary może doprowadzić do opadów brudnego deszczuPogoda. Pył znad Sahary może doprowadzić do opadów brudnego deszczu fot. Czytelnik

 
Serwis Wirtualna Polska wyjaśnia, dlaczego w tym roku żółty pył jest wyjątkowo widoczny? Odpowiadają za to warunki atmosferyczne - słaby wiatr i sucha aura, które spowodowały nagromadzenie się pyłku na kwiatach sosny. Jak długo będziemy borykać się z żółtym pyłem? Nawet do połowy czerwca.

Masz zdjęcia samochodu lub tarasu pokrytego pyłem z sosen? Wyślij nam zdjęcie: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: