Na warszawskiej plaży miejskiej powstanie niezwykłe miejsce. "Bazy" z szałasami, tunel [WIZUALIZACJA]

W zachodniej części plaży powstaje naturalny plac zabaw inspirowany warszawskim odcinkiem Wisły. Znajdziemy tam m.in. główny nurt rzeki uformowany z drewnianego podestu, jak i ławicę, która jest piaskownicą.

- Pierwsze elementy placu zabaw postawiliśmy na Poniatówce jeszcze w 2014 roku - przypomina Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, jednostki, która dba o warszawskie plaże. - Rok Rzeki Wisły zainspirował nas, aby uzupełnić to miejsce o atrakcje dla dzieci związane tematycznie z królową polskich rzek. Metaforycznie przedstawione zostanie tam zarówno koryto rzeki, jak i łęgi czy ławice. Wszystko z naturalnych materiałów - dodaje.

Piaskownika w formie ławicy

Na placu zabaw Wisłę odzwierciedla główny ciąg komunikacyjny w formie drewnianego podestu. Kładka meandrując po placu, symbolicznie przestawia przebieg rzeki - wraz z jej starorzeczami i portami (podestami) - zmienia również swoją wysokość - od 0 do 60 cm.Las łęgowy został na placu przedstawiony w formie drewnianych pali.

Plac zabaw - wizualizacjaPlac zabaw - wizualizacja fot. UM

Obok niego znajdziemy piaskownicę w formie ławicy, a dalej kępy tworzone przez wiklinowe zarośla. Niewielka ścianka edukacyjna ma przybliżyć najmłodszym zagadnienia związane z przyrodą, żeglugą i plażowaniem.

Ściany z tablicami interaktywnymi

Dzieci będą miały do swojej dyspozycji również „bazy” z szałasami i flagami oraz tunel do tajemniczego ogrodu. Pojawi się tutaj tor wodny z różnego rodzaju komponentami do zabawy - znajdziemy tu koła młyńskie, tamy, kaskady.

Między małą zjeżdżalnią, a piaskownicą znajdzie się strefa dla maluchów. Na naturalnie wygrodzonym terenie użytkowników cieszyć będą zabawki wodne i piaskowe oraz ściany z różnego rodzaju tablicami interaktywnymi. Będą tam również szałasy z suchej wikliny.

Dostępny dla dzieci niepełnosprawnych

Na zmodernizowanym placu, jak informuje miasto, nie zabraknie huśtawek, a także parku linowego. Całość uzupełnią dekorację z wierzby (żywej i suchej), płaskorzeźby, a całość utrzymana będzie w naturalnej kolorystyce zastosowanych materiałów – drewno, piasek, zieleń roślin, głazy, beżowe liny.

Plac będzie dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami, a jego otwarcie powinno nastąpić pod koniec maja. Projekt placu przygotowała Pracownia K, a wykonawcą robót, na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy jest Ziel-Bud oraz Braty i Kompany.

Czy w Warszawie brakuje takich miejsc? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: