S7 ominie Łomianki. Ale to nie koniec protestów? "Kogoś obchodzi, że będziemy poprzecinani trasami?"

GDDKiA ujawniła, jak będzie przebiegać wylotówka ze stolicy w stronę Trójmiasta. Wiadomo już, że nowa droga ominie podwarszawskie Łomianki. Protesty mieszkańców poskutkowały?

Jak informuje GDDKiA, S7 pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery. 

Jak dodaje, przez mocno zurbanizowane tereny Bemowa i Chomiczówki planowa droga przejdzie dwoma tunelami. Projektowana droga posiada długość około 12,9 km i w początkowej części przebiega po istniejącym śladzie ul. Kolejowej. Następnie za węzłem „Kolejowa” droga odbiega w kierunku Kanału Młocińskiego, gdzie projektowana jest w nasypie.

Wylotówka na Gdańsk w 2024-2025 r.

Plan zakłada również wybudowanie dwóch tuneli o długości 1000 i 1123 metrów, a także wiaduktów, przejść podziemnych, kładek pieszo-rowerowych oraz urządzeń ochrony środowiska, czyli ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt. Nowa trasa zostanie także ogrodzona.

Jak dodaje GDDKiA, pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł „Generała Maczka” a na przecięciu dróg ekspresowych S8 i S7 zaplanowano węzeł „NS”. Wjazd na trasę S7 będzie możliwy poprzez następujące węzły: „Kolejowa”, Wólka Węglowa”, „Janickiego”, Gen. Maczka, „NS” (połączenie z Trasą Armii Krajowej S8).

GDDKiA zapewnia, że jesienią 2018 roku zostanie ogłoszony przetarg na koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, aby na początku 2019 r. móc podpisać umowę na jej wykonanie.

S7 ominie ŁomiankiS7 ominie Łomianki fot: maps.google.pl

"Następnie po otrzymaniu dokumentacji koniecznej do ogłoszenia postępowania przetargowego na projekt i budowę trasy w latach 2020-2021 wyłonić wykonawcę i podpisać z nim umowę, aby móc udostępnić ekspresowy wylot ze stolicy w stronę trójmiasta w latach 2024-2025" - czytamy w komunikacie.

Protesty mieszkańców Łomianek

Mieszkańcy Łomianek od dawna protestowali przeciwko wstrzymywaniu budowy S7, który umożliwiłby ominięcie Łomianek. 

Czytaj więcej: Mieszkańcy Łomianek zablokują wylotówkę na Gdańsk. "To akt desperacji"

W związku z budową nowej obwodnicy oraz po udrożnieniu tras wyjazdowych do Katowic i Krakowa, droga przez Łomianki stała się jedną z najbardziej obciążonych na rogatkach Warszawy. Mimo to, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż przesuwała realizację inwestycji. Rząd PiS wycofał ją na listę rezerwową.

Jak tłumaczył nam Arkadiusz Wojtkiewicz ze stowarzyszenia Łomianki Razem, które organizowało protesty, ulica Kolejowa, która biegnie w ciągu drogi krajowej nr 7, dzieli miasto na pół. Jego zdaniem przedostanie się z zachodniej części miejscowości na wschodnią sprawia ogromne problemy. Dojazd do Warszawy trwa nawet do dwóch godzin.

Kolejne protesty?

Decyzją GDDKiA o przeprowadzeniu S7 tunelami przez Bemowo nie są jednak zachwyceni mieszkańcy tej dzielnicy. Są gotowi protestować.

"Czy kogoś to obchodzi, że będziemy na maksa poprzecinani trasami" - pisze pani Anna w grupie poświęconej mieszkańcom Bemowa.

"Ta trasa ma być fragmentem drogi międzynarodowej. Tiry, ruch, 8 pasów 24 h. Plany powstawały w latach 70-tych, gdy Bemowa nie było!!! Z oczywistych powodów zaniechano realizacji, a teraz nagle się do tego wraca, bo pewnie ktoś gdzieś wyciągnie grube pieniądze za realizację" - pisze pani Małgorzata.

"Trasa przez miasto, a potem walka ze smogiem. Może będzie zakaz wjazdu?" - pisze pani Agnieszka.

Mieszkasz na Bemowie? Co sądzisz o tej inwestycji? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (88)
S7 ominie Łomianki. Ale to nie koniec protestów? "Kogoś obchodzi, że będziemy poprzecinani trasami?"
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 96 razy 60

  "Plany powstawały w latach 70-tych, gdy Bemowa nie było!!!"
  Czyli kupowali państwo mieszkania mając świadomość, że od lat są plany aby Wam wybudować trasę szybkiego ruchu? Tym argumentem tylko mnie przekonaliście, że nie powinniście mieć prawa głosu w tej kwestii, bo przecież nikt tych planów nie ukrywał. A Wy powinniście kupić (albo kupiliście) te mieszkania taniej właśnie ze względu na planowaną trasę, więc w mojej opinii nie macie prawa teraz na nią narzekać, że powstanie.

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 15

  Jaki obieca bezszmerowy transport napowietrzny nie kolidujący z niczym. No!

 • c_lod

  Oceniono 25 razy 11

  Czy ci z Benowa znaja pojecie: tunel? Jak mozna byc poprzecinanym tunelami? Gdzie oni zyja? Pod ziemia czy co?

 • gerbezuk

  Oceniono 23 razy 7

  Dlaczego ta trasa nie może iść koło górki śmieciowej wzdłuż torów kolejowych na Blizne i tam się połaczyć z S8??... nie ma tam domów, ani osiedli... działkowcy z POD raczej nie mają tu prawa protestować. W skrzyżowanie też byłoby w duuuużo mniej obciązonym miejscu niż to planowane, gdzie już teraz wszystko o poranku stoi.

 • losiu4

  Oceniono 10 razy 6

  ludziom nigdy nie dogodzi. A jeździć samochodzami by jednak chcieli. Tylko gdzie jak nigdzie nie pozwalają drogi zbudować?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • cucurucu

  Oceniono 7 razy 5

  Poki co leze sobie na lezaku popijajac zimne piwko, w Lomiankach a jakze, i jestem spokojny bo zanim zaczna cokolwiek budowac plany zmienia sie jeszcze nie raz, zabraknie kasy, zmieni sie rzad, zmienia sie urzednicy....no i zgodnie z zapowiedzia premiera samochody beda glownie elektryczne

 • maciej klukowski

  Oceniono 14 razy 4

  Czy ktoś pamięta że nie zmienia się zasad w trakcie gry??? jestem jednym z tych, którzy przed kupnem mieszkania dokładnie sprawdzili plany. I podobało mi się mieszkać niedaleko planowanego tunelu. nie przeszkadza mi plan 5 lat na budowie. Ale dlaczego decyzja środowiskowa przesunęła wylot tunelu i skróciła go o 200 metrów. Wprost na szkołę, gdzie uczą się nasze dzieci. Wprost na wyjazd, który teraz będzie przebudowywany i kolejne 2 lata bez samochodu pod domem. I co powie na to kościół, który zaplanowano właśnie okazuje się u wylotu 8 pasów ruchu. Na spotkaniu społecznym projektanci nie potrafili na to odpowiedzieć. Dlatego spodziewajcie się dalszych protestów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX