Teren przy Pałacu Kultury niedługo się zmieni. Tak będzie wyglądać "zielona aorta"

W okolicach Pałacu Kultury w Warszawie powstanie park. Zarząd Zieleni pokazał już, jak wygląda jego projekt. Urzędnicy chcą rozpocząć prace jak najszybciej.

W lutym Zarząd Zieleni m.st. Warszawa ogłosił konkurs na projekt parku w okolicach Pałacu Kultury. Chodzi o przestrzeń pomiędzy tzw. patelnią a budynkiem Dworca Centralnego, nad dworcem Śródmieście i tunelem średnicowym.

Konkurs został już rozstrzygnięty. W poniedziałek ogłoszono wyniki. 

Park przy Pałacu Kultury

W poniedziałek, 30 kwietnia, w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na modernizację i aranżację terenu zieleni po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, czyli tzw. aortę warszawską.

Architekci mieli zaprojektować przestrzeń, która będzie jednocześnie oryginalna i funkcjonalna - nie mogła utrudniać mieszkańcom przemieszczenia się między stacją metra Centrum a Dworcem Centralnym. Mieli wziąć pod uwagę wyposażenie i małą architekturę (ławki, kosze na śmieci) oraz rabaty kwiatowe. W projektach miało zostać uwzględnione również miejsce na organizację plenerowych wystaw. 

- To bardzo specyficzna przestrzeń. Wokół znajduje się wiele objętych ochroną obiektów - mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Panowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy

Na konkurs wpłynęło 18 prac, z których nagrodzono cztery.

Aorta Warszawy

Zwycięzcą został projekt firmy Pniewski Architekci z Gdyni. Jak podkreślili sędziowie "nagrodę przyznano za całościową i konsekwentnie zaprojektowaną wizję ogrodu w centrum miasta". Sędziowie podkreślali również czytelność projektu zaprojektowanego przez gdańskich architektów. 

Zwycięską wizualizację można zobaczyć na Twitterze Marleny Happach.

Oprócz pierwszej nagrody przyznano jeszcze trzy nagrody - jednego wyróżnienia oraz ex aequo dwóch miejsc trzecich. Według sędziów na wyróżnienie zasłużyła praca przygotowana przez firmę BudCud Mateusz Adamczyk, a na wspólne trzecie miejsce - projekty S&P Architektura Krajobrazu oraz RS Architekci.

Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 30 000 zł, natomiast autorzy wszystkich pozostałych prac po 8 000 zł.

Wszystkie prace konkursowe można oglądać do wtorku, 8 maja, w sali czarnej (na parterze) Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 77/79.

8 maja, o godz. 17.00, w miejscu wystawy, odbędzie się także debata pokonkursowa.

Kiedy powstanie park przy PKiN?

Już w luty warszawski Zarząd Zieleni podkreślał, że miastu zależy na jak najszybszej realizacji parku przy Pałacu Kultury.

- Realizacja projektu będzie szybka. Chcielibyśmy zacząć jeszcze w tym roku - mówił rzecznik warszawskiego Zarządu Zieleni Mariusz Buracki w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

Warto jednak zaznaczyć, że park będzie tymczasowy. Mariusz Burkacki tłumaczył, że wynika to z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, który w przyszłości przewiduje stworzenie zabudowy o innej funkcji. 

Co zatem stanie się z parkiem między "patelnią" a Dworcem Centralnym? Możliwe, że w przyszłości konieczna będzie jego modyfikacja. Miasto nie chce jednak na razie podawać konkretnych rozwiązań. Decyzje będą podejmowane, gdy realizowana będzie zabudowa przewidziana w planie.

Co powinno zmienić się w przestrzeni wokół Pałacu Kultury w Warszawie? Napisz do nas listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: