Teren przy Pałacu Kultury niedługo się zmieni. Tak będzie wyglądać "zielona aorta"

W okolicach Pałacu Kultury w Warszawie powstanie park. Zarząd Zieleni pokazał już, jak wygląda jego projekt. Urzędnicy chcą rozpocząć prace jak najszybciej.

W lutym Zarząd Zieleni m.st. Warszawa ogłosił konkurs na projekt parku w okolicach Pałacu Kultury. Chodzi o przestrzeń pomiędzy tzw. patelnią a budynkiem Dworca Centralnego, nad dworcem Śródmieście i tunelem średnicowym.

Konkurs został już rozstrzygnięty. W poniedziałek ogłoszono wyniki

Park przy Pałacu Kultury

W poniedziałek, 30 kwietnia, w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na modernizację i aranżację terenu zieleni po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, czyli tzw. aortę warszawską.

Architekci mieli zaprojektować przestrzeń, która będzie jednocześnie oryginalna i funkcjonalna - nie mogła utrudniać mieszkańcom przemieszczenia się między stacją metra Centrum a Dworcem Centralnym. Mieli wziąć pod uwagę wyposażenie i małą architekturę (ławki, kosze na śmieci) oraz rabaty kwiatowe. W projektach miało zostać uwzględnione również miejsce na organizację plenerowych wystaw. 

- To bardzo specyficzna przestrzeń. Wokół znajduje się wiele objętych ochroną obiektów - mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Panowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy

Na konkurs wpłynęło 18 prac, z których nagrodzono cztery.

Aorta Warszawy

Zwycięzcą został projekt firmy Pniewski Architekci z Gdyni. Jak podkreślili sędziowie "nagrodę przyznano za całościową i konsekwentnie zaprojektowaną wizję ogrodu w centrum miasta". Sędziowie podkreślali również czytelność projektu zaprojektowanego przez gdańskich architektów. 

Zwycięską wizualizację można zobaczyć na Twitterze Marleny Happach.

Oprócz pierwszej nagrody przyznano jeszcze trzy nagrody - jednego wyróżnienia oraz ex aequo dwóch miejsc trzecich. Według sędziów na wyróżnienie zasłużyła praca przygotowana przez firmę BudCud Mateusz Adamczyk, a na wspólne trzecie miejsce - projekty S&P Architektura Krajobrazu oraz RS Architekci.

Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 30 000 zł, natomiast autorzy wszystkich pozostałych prac po 8 000 zł.

Wszystkie prace konkursowe można oglądać do wtorku, 8 maja, w sali czarnej (na parterze) Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 77/79.

8 maja, o godz. 17.00, w miejscu wystawy, odbędzie się także debata pokonkursowa.

Kiedy powstanie park przy PKiN?

Już w luty warszawski Zarząd Zieleni podkreślał, że miastu zależy na jak najszybszej realizacji parku przy Pałacu Kultury.

- Realizacja projektu będzie szybka. Chcielibyśmy zacząć jeszcze w tym roku - mówił rzecznik warszawskiego Zarządu Zieleni Mariusz Buracki w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

Warto jednak zaznaczyć, że park będzie tymczasowy. Mariusz Burkacki tłumaczył, że wynika to z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, który w przyszłości przewiduje stworzenie zabudowy o innej funkcji. 

Co zatem stanie się z parkiem między "patelnią" a Dworcem Centralnym? Możliwe, że w przyszłości konieczna będzie jego modyfikacja. Miasto nie chce jednak na razie podawać konkretnych rozwiązań. Decyzje będą podejmowane, gdy realizowana będzie zabudowa przewidziana w planie.

Co powinno zmienić się w przestrzeni wokół Pałacu Kultury w Warszawie? Napisz do nas listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o:
Komentarze (9)
Park przy placu Defilad. Zielona aorta Warszawy przy Pałacu Kultury
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 20

  Przecież park jest tam od około 60 lat, kiedyś nawet był kwiatowy zegar.

  Więc zamiast wywalać kolejne miliony na "tymczasowy park", proponuję na początek pogonić stamtąd wszechobecnych lumpów uczuciowo związanych z Dworcem Centralnym i wprowadzić dyżur ze dwóch sprzątaczy NA BIEŻĄCO usuwających robiony non-stop syf Przez CAŁY tydzień, łącznie z niedzielami i świętami. No i postawić ze dwa NORMALNE sracze, by nie trzeba było chować się w krzakach.

 • EWA kalina

  Oceniono 23 razy 15

  A kiedy ktoś pomyśli o skomunikowaniu metra z dworcem np. Ruchomym chodnikiem ?. Lata mijają a raz wymyślona głupota trwa. Polskie architekciki

 • heleonore

  Oceniono 16 razy 14

  Kiedyż wreszcie powstanie przejście między dworcem Śródmieście a metrem Centrum na jednym poziomie, tak żeby nie trzeba było wchodzić a potem schodzić po schodach?! Na tym projekcie nie ma nawet przewidzianego chodnika łączącego na ukos wyjście z dworca Śródmieście ze schodami "patelni" - ludzie wydepczą tam ścieżkę i będzie błoto, a jeśli zostaną zasadzone wysokie krzewy, to będą musieli nadkładać drogi.

 • golass

  Oceniono 14 razy 10

  skomunikujcie dworzec z metrem! taki park - jakkolwiek zbozne dzielo - to myslenie kategoriami: nie mam zebow, ale sobie kupie zloty lancuch na szyje...

 • jannowak76

  Oceniono 9 razy 5

  park powinien być wszędzie wokół PKiNu - również zamiast tych szpetnych projektów bud MSN i Teatru Rozmaitości forsowanych przez miasto.

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 7 razy 3

  <3 cieszy mnie że ten pomysł doczeka się realizacji

 • wotrek

  0

  Zarząd Zieleni?
  Jeżeli coś takiego jest to specjalizują się w łysych trawnikach i chwastach.

 • van_norden

  Oceniono 21 razy -1

  Zielona to ona będzie przez 5-6 miesięcy w roku. Od listopada do maja będzie tam bure klepisko.
  Ale z krzaków chętnie skorzystają menele z okolic Centralnego.
  Warszawa wciąż będzie przypominać tyłek: z dziurą w środku, tylko tym razem trochę bardziej owłosiony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX