Wypożyczył Veturilo przy Centrum Nauki Kopernik, rower odebrać miał w... zachodnich Niemczech

- Pana rower czeka w Niemczech, bo Karlsruhe to chyba Niemcy - usłyszał od konsultantki Nextbike autor z portalu Tustolica.pl. Okazało się, że przez pomyłkę wypożyczył rower w mieście oddalonym o 1000 km od stolicy.

Nietypową sytuację opisał portal Tustolica.pl. Jego autor kilka dni temu chciał wypożyczyć dwa elektryczne rowery Veturilo na stacji przy Centrum Nauki Kopernik. Jednego z nich nie mógł wypiąć z elektrozamka.

Pan wypożyczył więc trzeci rower, zostawiając ten, którego nie mógł zabrać, na stacji. Później zaś zadzwonił pod numer 19115. - Pana rower czeka w Niemczech, bo Karlsruhe to chyba Niemcy - usłyszał od konsultantki. - Musiał pan przez pomyłkę wbić na terminalu 5 zamiast 2 jako pierwszą cyfrę. Zwracam ten rower, ale żeby odzyskać pieniądze, musi pan wysłać krótkiego maila - dodała.

System przez kilka godzin pobrał od niego opłatę w wysokości 4 euro i zablokował konto.

"Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko"

- Teoretycznie istnieje taka możliwość - przyznaje Marek Pogorzelski, rzecznik Nextbike Polska w rozmowie z Metrowarszawa.pl. - Jeśli się korzysta z aplikacji bez lokalizacji, wpisuje się numer roweru i taki istnieje i jest dostępny, to zostanie wypożyczony gdzieś indziej. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko - powtarza.

Pogorzelski podkreśla, by w takich sytuacjach - jak przy każdym błędzie - kontaktować się z biurem obsługi klienta. Skąd zatem opłata 4 euro? - Cenniki się od siebie różnią, w Polsce mamy bezpłatne minuty we wszystkich naszych systemach. Za granicą nie zawsze tak jest, ceny mogą być różne - mówi.

Nextbike w 150 miastach całego świata

W Karlsruhe wypożyczenie roweru, jak dowiedzieć się można tutaj, kosztuje 1 euro za pierwsze pół godziny jazdy. 3 euro to koszt rejestracji przez hotline.

Nextbike Polska działa w Polsce od 2011 r. na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy istniejącej od 2004 r. Ta obecna jest w ponad 150 miastach 25 państw świata. Jednorazowa rejestracja w systemie umożliwia korzystanie z floty 40 tys. rowerów na czterech kontynentach. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Cyprze, Emiratach Arabskich, Chorwacji, Azerbejdżanie, Łotwie, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Bułgarii.

1 maja Nextbike Polska uruchomi system w Turku w zachodniej Finlandii.

Z jakimi problemami najczęściej borykacie się, wypożyczając Veturilo? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: