Spółdzielnia straszy nową metodą oszustów i wywiesza ogłoszenie. Policja wyjaśnia

Media ostatnio obiegła informacja o spółdzielni z warszawskich Jelonek, która ostrzega przed oszustami, którzy rzekomo usypiają perfumami mieszkańców, a następnie plądrują ich mieszkania.

Spółdzielnia z Jelonek ostrzega przed nową metodą oszustów. Mężczyźni mają chodzić po blokach i oferować sprzedaż perfum. Jeśli ktoś odmówi, proponują wyłącznie powąchanie. W ten sposób usypiają ofiary, kradną ich klucze i rabują ich mieszkania.

W komentarzach pojawiły się głosy, że to bzdura. Jednak informację szybko podchwyciły media.

Niestety, na ogłoszeniu nie widnieje informacja, która spółdzielnia wywiesiła taki komunikat. Postanowiliśmy skontaktować się ze stołeczną policją, która wszystko nam wyjaśniła.

Marta Sulowska informuje Metrowarszawa.pl, że nie było żadnego zgłoszenia dotyczącego opisywanego zdarzenia. 

Ogłoszenie... z troski

- Policjanci dotarli na ul. Krzywon w zw. z ogłoszeniem - kartki zostały powieszone przez administrację. Wyszło na jaw, że nikt nigdy nie informował o podobnym incydencie - mówi. Jak dodaje, najprawdopodobniej ktoś wyczytał w internecie, że dochodzi do tego typu zdarzeń i napisał do mieszkańców... z troski. 

Jak podkreśla Sulowska, takie sygnały policja traktuje bardzo poważnie. - Ludzie często, zamiast niezwłocznie zgłosić sprawę na policję, piszą o tym w mediach społecznościowych. Z pewnością, jakby doszło do takiego incydentu, podjęlibyśmy czynności - przekonuje.

Sulowska wymienia, jakich metod zazwyczaj dopuszczają się oszuści. - To tzw. metoda na policjanta czy na domokrążca. Złodzieje chcą się dostać do czyjegoś mieszkania pod pretekstem napicia się wody - wyjaśnia. 

Jak podkreśla, warto być czujnym i reagować na każde niepokojące zachowanie ze strony nieznajomych. 

Miejska legenda

Jak informuje serwis tustolica.pl, w kwietniu 2011 roku po Polsce krążył e-mailowy "łańcuszek" z ostrzeżeniem o złodziejach, usypiających swoje ofiary chloroformem. "Już wówczas media informowały, że jest to miejska legenda, wykorzystywana m.in. do rozpowszechniania wirusów komputerowych" - czytamy.

Spotkałeś się z nietypową metodą kradzieży? Ktoś próbował Cię oszukać? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska