Majówka 2018. Dokąd na długi weekend pod Warszawę? Okolice stolicy zachwycają [MAPA]

Majówka 2018. Jest wiele miejsc, których na pewno jeszcze nie widzieliście, a znajdują się rzut beretem od Warszawy. Przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji na spędzenie majówki, jeśli nie wyjeżdżamy ze stolicy.

Majówka 2018 pod Warszawą? Świetny pomysł, zwłaszcza że można ją spędzić na wiele sposobów - np. wybrać się na kilka jednodniowych wycieczek. Mamy dla was kilka naprawdę fajnych propozycji. Sami nie wiedzieliśmy, że okolice Warszawy mogą być tak ciekawe.

Majówka 2018Majówka 2018 materiały własne

Majówka 2018 - Twierdza Modlin

Twierdza Modlin to ewenement na skalę europejską - każdy warszawiak powinien poświęcić przynajmniej kilka godzin, żeby zwiedzić ten wyjątkowy obiekt.

Jego budowa rozpoczęła się na początku XIX w. na rozkaz samego Napoleona Bonapartego. Intensywnie rozbudowali ją Rosjanie. Twierdza była czterokrotnie broniona. Ponadto w 1920 w oparciu o nią toczyły się walki polsko-bolszewickie.

Twierdza ModlinTwierdza Modlin Kuba Atys/ Agencja Wyborcza.pl

Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek będący koszarami wojskowymi liczący 2250 m długości.

W tym roku na prośbę odwiedzających Twierdza Modlin organizuje zwiedzanie twierdzy połączone z ogniskiem i zawodami strzeleckimi.

Czas trwania - od 3 godzin w zależności od wybranej trasy. W programie zwiedzania najważniejsze obiekty znajdujące się w Twierdzy Modlin. 

Aby uczestniczyć w zwiedzaniu należy dopisać się do grupy drogą emailową:  modlintwierdza@o2.pl. Szczegółby na stronie Twierdzy Modlin

A jak dojechać?

Są trzy opcje - autobusem linii TRANSLUD lub PKS WARSZAWA: z Dworca Centralnego, Domów Towarowych Centrum, pl. Bankowego, ronda Starzyńskiego; samochodem: trasą Gdańską (E7) lub ul. Modlińską lub pociągiem: z Dworca Gdańskiego do stacji MODLIN.

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Krajobraz Parku naprawdę robi wrażenie - tworzą go na przemian wydmy oraz obszary bagienne. Co ciekawe, wydmy Puszczy Kampinoskiej tworzą jeden z najbardziej interesujących kompleksów wydm śródlądowych tego typu w Europie.

Majówka w okolicach WarszawyMajówka w okolicach Warszawy Marzena Hmielewicz/ Agencja Warszawa

W jakim celu wybrać się do Puszczy? Odpowiedź jest prosta - na długi spacer.

Warto więc wybrać jeden ze szlaków, na przykład:

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej (Dziekanów Leśny - Brochów - 55,8 km - znaki czerwone, na ten szlak trzeba przeznaczyć ok. 2 dni) - na szlaku można zobaczyć m.in. wczesnośredniowieczne grodzisko 'Zamczysko', kilkusetletni Dąb Profesora Kobendzy, Sosnę Powstańców 1863 r., pamiątki z okresu II wojny światowej, obronny kościół renesansowy z XVI w. w Brochowie oraz szlachecki dwór klasycystyczny z ok. 1800 r. w Tułowicach.

Krótszy szlak - 19,5 km (znaki żółte), który można pokonać w jeden dzień to szlak im. Powstańców Warszawskich (Leszno - Wiersze - Truskaw). Szlak wiedzie przez miejscowości i miejsca związane z polskimi powstaniami narodowymi i partyzantką. Jest jedną z najpopularniejszych jednodniowych tras warszawiaków.

Jeżeli postanowicie zostać w Puszczy na dłużej niż jeden dzień, noclegu warto szukać w jednej z prywatnych kwater, np. w Łomiankach, Izabelinie, Starej Dąbrowie lub w miejscowości na północ od Kampinosu - Lesznie. Ceny za nocleg zaczynają się już od 30 zł.

Jak dojechać do Puszczy? Najwygodniej oczywiście samochodem. Natomiast z Metro Młociny do przystanku Kampinoska dojeżdża w kilkanaście minut linia 712, do Łomianek ze stacji Metro Młociny jedzie z kolei linia 150.

Bolimowski Park Krajobrazowy

- Tysiące hektarów wspaniałego lasu, z jeziorkami i rzeką. Do biegania, spacerowania, z psem czy na rower - ideał. Każdy zna Kampinos, nikt nie zna Puszczy Bolimowskiej - pisze nasza Czytelniczka.

Jak czytamy w Wikipedii, lasy bolimowskiego Parku Krajobrazowego są ostatnią pozostałością historycznych puszcz: Bolimowskiej, Wiskickiej, Miedniewickiej, Korabiewskiej oraz Jaktorowskiej i stanowią cenną przyrodniczo enklawę wśród wylesionych terenów rolniczych. Przez środek Puszczy przepływa rzeka Rawka, która zachowała naturalny charakter silnie meandrującej rzeki nizinnej, a jej dolina stanowi ważny korytarz ekologiczny i objęta jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody.

Zalew Zegrzyński

Po niecałej godzinie drogi z Warszawy przenosimy się w otoczenie sosnowego lasu, wody i przystani, przy których można wypożyczyć sprzęt żeglarski. Są też knajpy ze świeżą rybą. Klimat prawie mazurski. Wystarczy pojechać na jeden dzień i poczuć się, jak na krótkim urlopie.

Nieporęt nad ZegrzemNieporęt nad Zegrzem Fot. Jacek Różalski

Przystanek - Nieporęt. Swoją bazę ma tam między innymi L Surf - szkoła windsurfingu. Sezon rozpoczyna się tam 28 kwietnia. 

CennikCennik Lsurf.pl

Organizowane są również obozy żeglarskie i półkolonie dla dzieci. W sąsiedztwie znajduje się Folwark Klepisko - hotel i karczma z mini zoo na terenie. Spotkanie z kózkami, owieczkami, miniaturowymi świnkami powinno być atrakcją zwłaszcza dla dzieci.

Zegrze Południowe

Tam znajduje się m.in. restauracja 'Szanta' - z dobrą ofertą dań rybnych. Z przystani, przy której się znajduje, też można wynająć łódkę. Wypożyczenie kabinówki w większości miejsc to koszt mniej więcej 300 zł za dzień. Jest jednak również tańsza opcja. Więcej informacji na stronie Szanta Cafe.

Zegrze PołudnioweZegrze Południowe Miłosz Brendel/ Agencja Wyborcza.pl

Dojazd nad samo jezioro: autobusem 735 z pętli Żerań. Dojazd trwa około 60 minut - z centrum Warszawy. 

Podkowa Leśna i Milanówek

To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Do miasteczek z przedwojenną zabudową i bajkowymi ogrodami dojedziemy zaledwie w pół godziny.

Milanowska zabytkowa stacja kolei nawiązuje do konwencji architektury szwajcarskiej. Natomiast położona tuż przy dworcu ulica Warszawska składa się z niskich, przedwojennych domów należących niegdyś do kupców i rzemieślników.

Warto zwrócić uwagę na najstarszy z nich - modernistyczną willę na rogu z ulicą Grudowską. Budynek został zbudowany w latach 1909-1911. Natomiast willi Perełka (przy ul. Prostej 12) mieszkali pisarze i poeci, w tym: K.I. Gałczyński i St. M. Saliński. Warto zwrócić też uwagę na 'Kamienny kręg' leżący między ulicą Krótką, a Fiderkiewicza, gdzie znajduje się 13 głazów - pozostałości z epoki lodowcowej. Kamienie tworzą zegar słoneczny - cień wskazujący aktualny czas można zobaczyć między godz. 12 a 18.

Majówka okolice WarszawyMajówka okolice Warszawy Willa przy ul. Piasta - Adam Kozak/ Agencja Wyborcza.pl

Z kolei Podkowa Leśna to przede wszystkim miejscowość poetów i jeden z najlepiej zachowanych przykładów miasta ogrodu w Polsce. Co ciekawe współzałożycielem miejscowości był ojciec Anny Iwaszkiewiczowej, syn współwłaściciela największej warszawskiej fabryki Lilpop Rau i Loewenstein - Stanisław Lilpop. I właśnie przy ulicy jego nazwiska stoi Aida, ponad stuletni drewniany dom w stylu szwajcarskim - pierwszy dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. 

Dojazd: pociąg Kolei Mazowieckiej (odjeżdża z dworca Warszawa Śródmieście) i kolejka WKD (Warszawa-Grodzisk Mazowiecki). Czas podróży: 30 minut. Kasa biletowa na stacji w Milanówku czynna jest do północy.

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, ul. Gołębia 1, czynne: wt, śr., pt. w godz. 9-15, czw., w godz. 9-17 i niedz. w godz. 10-15.

Majówka 2018 - Otwock

Otwock skrywa wiele skarbów. Jednym z nich jest przepiękny pałac zlokalizowany w sąsiadującej miejscowości - Otwocku Wielkim. Pałac w całej swojej historii gościł wiele znanych osobistości: Augusta II Mocnego, cara Piotra I, a także Lecha Wałęsę.

Pałac w Otwocku Wielkim był dawną letnią siedzibą rodu Bielińskich - starej mazowieckiej szlachty z ziemi ciechanowskiej. Przedstawiciele rodu sprawowali urzędy senatorów i biskupów. Budowę pałacu rozpoczęto po roku 1682, a ukończono około roku 1689.

Obecnym użytkownikiem obiektu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które utworzyło w nim swój oddział Muzeum Wnętrz.

Pałac jest czynny w godzinach: czwartek - niedziela: 10 - 16; poniedziałek - środa: nieczynny.

Bilety: ulgowe - 5 zł; normalny - 10 zł.

Spacerując po otwockich lasach można dotrzeć na żydowski cmentarz. Choć wygląda na opuszczony, nie został całkowicie zapomniany, do dziś odwiedzają go Żydzi z całego świata. Dlatego Komitet Pamięci Żydów Otwockich postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Od 2002 roku prowadzi na cmentarzu prace porządkowe i prowadzi inwentaryzację grobów.

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Karczew

Odwiedzając Pałac w Otwocku Wielkim, warto za jednym zamachem wstąpić do zlokalizowanego kilkanaście kilometrów dalej Karczewa.

Największym zabytkiem Karczewa jest z pewnością kościół parafialny św. Wita. Jego fundatorem jest znany z Otwocka Franciszek Bieliński (a również w Karczewie, na cmentarzu rzymskokatolickim, można obejrzeć neogotycką kaplicę rodową Bielińskich z 1828 roku).

Do Karczewa najlepiej dojechać Minibusem (www.minibus.com.pl), który odjeżdża spod Muzeum Narodowego.

Falenica

Do Falenicy warto pojechać z trzech powodów - stąd rzut beretem do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, gdzie można wybrać się na długi spacer, tutaj znajduje się świetna knajpa 'Nad Jeziorem' serwująca dania kuchni międzynarodowej i w końcu legendarna już KINOkawiarnia Stacja Falenica.

Stacja FalenicaStacja Falenica Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

KINOkawiarnia Stacja Falenica to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej nie tylko Warszawy, ale również całej Polski. Można tam obejrzeć dobry film na ekranie, za którym kursują pociągi, w kinie, do którego wejść można wprost z peronu.

Nazwa KINOkawiarnia nie jest przypadkowa. W sali kinowej, która mieści się w dawnej hali biletowej przedwojennego dworca, zamiast klasycznych foteli kinowych, są stoliki i wygodne krzesła (cena za bilet do kina - 17 zł w tygodniu, 19 i 21 zł w weekendy).

Do Falenicy najszybciej dostaniemy się linią R7. 

Szlak Fryderyka Chopina

Prowadzi przez trzy miejscowości - Sochaczew, Żelazową Wolę oraz Brochów. Wszystkie miejscowości oddalone są od siebie o kilka, kilkanaście kilometrów, więc warto odwiedzić je za jednym razem.

Mimo że rodzice Fryderyka Chopina wyprowadzili się kilka miesięcy po jego urodzeniu do Warszawy, ale to właśnie Żelazowa Wola, w której kompozytor urodził się i do której często wracał, stała się jednym z symboli polskiej kultury. W miejscu, w którym Chopin przyszedł na świat, odtworzono klimat otoczonego parkiem polskiego dworu z początku XIX wieku.

Zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina:

Bilet normalny: 22 zł

Bilet ulgowy: 13 zł

W Brochowie natomiast (18 km na północ od Żelazowej Woli) zachował się unikatowy obronny kościół z 3 wieżami. Tutaj brali ślub rodzice Chopina i tutaj mały Fryderyk został ochrzczony.

Z kolei w Sochaczewie, w nieistniejącym już klasztorze Dominikanek, Fryderyk Chopin koncertował na prośbę swego przyjaciela - generała Szembeka. W dawnym ratuszu na rynku znajduje się muzeum z pamiątkami po kompozytorze, obok w cukierni 'Lukrecja' można spróbować 'Mazurka Chopina', a w Hotelu Chopin skosztować potraw, które jadano w Polsce i Francji za czasów kompozytora.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy system Zielonego Pierścienia Warszawy.

Las niczym klin o długości 35 km wbija się w południowo-wschodnią część miasta i sięga daleko poza jego granice, za Wawer i Wesołą. To fascynujące miejsce porośnięte drzewami iglastymi świetnie nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe, zwłaszcza że na jego terenie jest mnóstwo pagórków wydmowych (jeden z nich, w pobliżu osiedla Aleksandrów, to najwyższe wzniesienie Warszawy - 121 m n.p.m.).

Dojazd: do Sochaczewa (pociąg TLK, przejazd około 40 minut), następnie z dworca PKP w Sochaczewie dojechać do Żelazowej Woli autobusem nr 6.

Świder

Przez park przepływa także tworząca malownicze przełomy przez wydmy rzeka Świder - idealny cel wypoczynku zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. W Świdrze można się kąpać - ale jedynie na plaży miejskiej w Otwocku.

Świder w OtwockuŚwider w Otwocku Materiały nadesłane do redakcji

Sezon trwa tu od maja do końca września. W tym czasie można pograć w siatkówkę i piłkę plażową oraz posilić się i uzupełnić płyny pod parasolami. 

Niestety niełatwo dostać się na teren rezerwatu. W rezerwacie można wędkować wyłącznie po uzyskaniu imiennego zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Podobnie jest z pływaniem kajakiem.

Spływy kajakowe

Jeżeli jedyne o czym marzycie w długi weekend to kajaki, może warto rozważyć wypożyczenie kajaków z jednej z wypożyczalni podwarszawskich, na przykład właśnie w Otwocku.

Tam znajdują się najlepsze wypożyczalnie w okolicach Warszawy - Mostowa oraz Riversquad.

Spływ kajakowySpływ kajakowy Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Wypożyczalnia Mostowa znajduje się na obrzeżach Otwocka, w miejscowości Mlądz, nad brzegiem rzeki Świder jedyne 30 kilometrów od stolicy. Z kolei Riversquad znajduje się w Otwocku przy ul. Mostowej. W obu wypożyczalniach można wypożyczyć kajak (dwuosobowy w cenie 60 zł) i wybrać na spływ rzeką Świder. Spływy tą rzeką należą do jednych z najbardziej emocjonujących (liczne przełomy wodne i zakola), a jednocześnie najbezpieczniejszych w Polsce.

Najpiękniejszy Świder to odcinek 41 km środkowego i dolnego biegu rzeki, na którym to odcinku w 1978 r. utworzono rezerwat 'Świder'. Ochroną zostało objęte koryto rzeki i pas brzegów o szerokości 20 m. Rezerwat jest otwarty dla ruchu turystycznego.

Gdzie wybierzesz się na majówkę? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: