W czwartek 19 kwietnia minie dokładnie 75 lat od wybuchu tego największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Napotkali jednak na opór nielicznych, którzy przez kolejny miesiąc walczyli bohatersko w ruinach getta.
W związku z 75. rocznicą wybuchu powstania w getcie, w stolicy zaplanowano wiele uroczystości, imprez i akcji.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. Wolontariusze będą rozdawać na ulicach Warszawy papierowe przypinki w kształcie żonkili - symbol pamięci o powstaniu w getcie.
Żonkile nawiązują do postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.
W tym roku do grona jej ambasadorów dołączyli m.in. Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK) i Dawid Ogrodnik.
Ponadto, w czwartek o godz. 20. odbędzie się uroczysty koncert „Łączy nas pamięć”. Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Chór Filharmonii Narodowej. W programie wydarzenia m.in. prawykonanie utworu Radzimira Dębskiego (JIMKA) napisanego specjalnie z tej okazji. Wstęp na koncert jest wolny, ale organizatorzy proszą, aby przyjść przed 19.45.
Uroczystości związane z rocznicą powstanie w getcie organizuje też stołeczny Ratusz. O godz. 9.00 w Zamku Królewskim (Sala Balowa) odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której zostaną wręczone honorowe obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy: Halinie Birenbaum, Krystynie Budnickiej i Marianowi Turskiemu.
Podczas uroczystości wręczone zostaną także Nagrody m.st. Warszawy, które otrzymują wybitni warszawiacy i instytucje działające na rzecz rozwoju stolicy, a także ludzie kultury, nauki i sztuki. Trafią one do 15 laureatów.
Tego samego dnia, o godz. 14.30, w Ogrodzie Saskim (aleja przy Grobie Nieznanego Żołnierza) odbędzie się uroczyste sadzenie dębu na pamiątkę bojowników z warszawskiego getta, którzy stanęli do walki w obronie godności i honoru.
Miasto informuje również, że dla upamiętnienia 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim w czwartek, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.
W związku z obchodami powstania w getcie nie powinno byc dużych utrudnień w ruchu.
Zarząd Transportu Miejskiego informuje tylko, że w związku z organizacją uroczystości państwowych w rejonie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zawiesza się funkcjonowanie przystanków autobusowych NALEWKI-MUZEUM 01 i 02, obowiązujących jako stałe dla linii autobusowych 111 i 180 oraz jako warunkowe dla nocnych linii autobusowych N41 i N91.
W zamian uruchomione zostają przystanki zastępcze: NALEWKI-MUZEUM 51, zlokalizowany na chodniku przy ul. Anielewicza za skrzyżowaniem z ul. Zamenhofa (w kierunku ul. Andersa), obowiązujący jako stały dla linii autobusowych 111i 180 oraz jako warunkowy dla nocnej linii autobusowej N41 oraz NALEWKI-MUZEUM 52, zlokalizowany na chodniku przy ul. Zamenhofa przed skrzyżowaniem z ul. Anielewicza (jadąc od strony ul. Dzielnej), obowiązujący jako stały dla linii autobusowych 111 i 180 oraz jako warunkowy dla nocnych linii autobusowych N41 i N91.
Masz jakąś ciekawą historię związaną z losami Żydów w naszym mieście? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.